RU
UA RU
08 сентября 2023, 17:36
10
Фейки о системе здравоохранения: "USAID поставляет наркотики украинским военным"

Фейки о системе здравоохранения: "USAID поставляет наркотики украинским военным"

Вступ. Наприкінці липня та на початку серпня одразу на кількох платформах (фейсбуці, твіттері, телеграмі, ютубі) почалася інформаційна атака проти ЗСУ та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Автори фейкових дописів стверджували, що на опублікованому відео бійці 79-ої окремої десантно-штурмової бригади ЗСУ в Запоріжжі отримують ефедрин від USAID. Деякі канали називають ефедрин стимулятором, що потрібен для виробництва метамфетаміну, а інші прямо називають цю речовину наркотиком. Нове відео намагаються пов’язувати зі старим наративом російської пропаганди про «бойові наркотики ЗСУ», які позбавляють болю та підіймають бойовий дух українців.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Що відбулося?

27 липня у фейковому телеграм-каналі 79-ої окремої десантно-штурмової бригади ЗСУ опублікували допис із відео, де нібито військові отримують «чергову допомогу від братів-американців».

фейк про USAID
Скриншот допису

Через 4 дні відео почало масово поширюватися у російських та проросійських телеграм-каналах та на сторінках у твіттері. Піком поширення стало 1 серпня — цього дня в мережі з’явилося понад 30 дописів із фейковими відео — після чого нових згадок фейку ставало дедалі менше. Важливо, що на момент публікації цього матеріалу, фейкові дописи продовжують виникати у соціальних мережах, а попередні публікації досі набирають охоплення та перегляди. Жодна платформа соціальних мереж досі не вжила заходів для обмеження поширення цього відео.

фейк про USAID

Усього за час спостереження за цим фейком з 27 липня по 7 серпня, VoxCheck зафіксував 88 оригінальних постів із фейковим відео у фейсбуці, твіттері, телеграмі та ютубі. Однак зважаючи на обмеження ручного пошуку та репости (зокрема, у закриті групи), реальна кількість постів і з фейковими відео суттєво більша.

фейк про USAID

Фейк поширювали щонайменше трьома мовами: українською, англійською та російською. Найбільше випадків — майже 74% — ми зафіксували англійською, 25% — російською. Лише близько 1% постів було українською.

Уже 31 серпня цей фейк озвучила Марія Захарова, представниця Міністерства закордонних справ рф. Вона згадала «наркотики USAID» як приклад легалізації наркотиків в України та спроби створення «універсальних солдатів ЗСУ» за допомогою психотропних речовин Таким чином, усього за місяць фейк, який виник в анонімному телеграм-каналі, опинився в офіційній риториці російських посадовців. Існує загроза, що російське Міністерство закордонних справ поширюватиме дезінформацію для дискредитації України на міжнародній арені.

Як насправді?

Уперше відео з’явилося в телеграм-каналі «79 окрема десантно-штурмова бригада Миколаїв». Утім, у 79-ої бригади немає офіційного акаунту в телеграмі. Натомість у цьому месенджері існує ціла мережа фейкових каналів, які видають себе за акаунти військових підрозділів ЗСУ. Зазвичай вони поширюють дезінформацію, панічні настрої та збирають особисті дані читачів.

Крім того, у проросійських каналах стверджують, що військові отримали стимулятори в Запоріжжі. Проте з відкритих джерел відомо, що 79-а бригада працює на Мар’їнському та Вугледарському напрямках на Донеччині. Зокрема про це в липні повідомляв Головнокомандувач ЗСУ.

У коментарі іноземним фактчекерам із Lead Stories представник USAID заявив, що Агентство не постачало в Україну ефедрин чи будь-які інші речовини для ЗСУ. Це підтверджується і даними на сайті організації: у USAID немає програм допомоги українським військовим. Натомість підтримка України у сфері охорони здоров’я зосереджена на кількох напрямках: розвиток медичної реформи, зокрема вдосконалення державних закупівель ліків, допомога хворим на ВІЛ та туберкульоз, покращення послуг із реабілітації та вакцинація.

фейк про USAID
Джерело: Агентство США з міжнародного розвитку (USAID)

Ефедрин справді можна використати для виробництва метамфетаміну. Однак це не єдине призначення. Ефедрин — речовина, яку отримують з рослини ефедра. Її застосовують для лікування алергічних реакцій, бронхіальної астми, пониженого артеріального тиску при анестезії або для зменшення закладеності носа. Наприклад, в Україні продають кілька препаратів від захворювань дихальної системи, у складі яких є ефедрин. Журналісти не знайшли жодного випадку, коли б українським військовим передавали ефедрин у чистому вигляді.

Автор: Кирило Перевощиков

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

10
Поделиться:
Фоторепортаж

"Если до весны дожили — значит, все будет хорошо": во что верят и как живут жители прифронтового Доброполья

Решение

Создают рабочие места для людей с инвалидностью: как на Киевщине работает социальное производство из Краматорска

История

“Лаборатория Ноль отходов”, или как мариупольская экоорганизация улучшает образование студентов

Разбор

Брошенные на произвол судьбы? Как трансформация Минреинтеграции повлияла на жителей ВОТ

Фоторепортаж

“Объединяем наших”: как Центр Жизнестойкости Никольской громады поддерживает переселенцев в Киеве

Важно

На грани выживания. Какая судьба одиноких маломобильных и людей с инвалидностью во время полномасштабной войны

Разбор

Как новозарегистрированный ФЛП подряды на Донетчине получал

Репортаж

«Дают знания, которые спасают»: как работает Центр единства и национального сопротивления Донецкой области

06 апреля Воскресенье
11:31

За сутки полиция зафиксировала 3203 вражеских атак в Донецкой области

За сутки полиция зафиксировала 3203 вражеских атак в Донецкой области
11:22

В оккупированном Донецке захватчики отправляют коммунальщиков на военные сборы

10:57

Оккупанты обстреляли промышленный объект в Покровске

10:29

Эвакуация Из Донецкой области эвакуировали еще 26 детей

10:19

В Украине объявили 6 апреля Днем траура по жертвам российской атаки в Кривом Роге

09:55

Россияне ранили одного жителя Донецкой области

09:30

На Торецком и Покровском направлениях оккупанты совершили больше всего штурмов за сутки

09:00

ВСУ ликвидировали 13 вражеских танков и 1330 оккупантов

05 апреля Суббота
17:58

Оккупанты изменили правила пересечения границ так называемых "днр" и "лнр" с Ростовской областью рф

17:41

Жителям прифронтовой Дружковки спасатели привезли техническую воду

17:19

Ветераны и их семьи Северскодонецкой громады могут получить деньги на собственное дело: детали

17:05

С начала суток уже произошло 112 боевых столкновений: подробности от Генштаба ВСУ

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: