Подделали обложку французского журнала и смонтировали видео о Зеленском: чем занимаются авторы фейков об Украине
Окупаційні «медіа» продовжують атакувати Україну фейками, маніпуляцією та дезінформацією, які активно підхоплюють ресурси Донеччини. Розповідаємо, чим «дивували» пропагандисти минулого тижня.
Росіяни використовують будь-який інформаційний привід, аби дискредитувати Україну. Для цього створюють сотні фейків, при чому вкладають у них мінімум ресурсів, а відтак якість цих фейків подеколи викликає сміх та подив.
«Східний варіант» проаналізував контент Телеграм-каналів Донеччини за минулий тиждень, 14-20 листопада та зібрав найбільш популярні фейки пропагандистів.
Падіння ракети в Польщі
Фахівці з фейкових картинок продовжують активно створювати хибну картинку про сприйняття України в світі. Пропагандистські Телеграм-канали минулого тижня активно просували наратив про те, що в інциденті з падінням ракети в Польщі винна саме Україна, а не росія, яка запустила понад сотню ракет на українській території.
Зазначимо, що слідство досі не встановило, чия саме ракета впала на території Польщі.
Одним із елементів цієї інформаційної кампанії стало нав'язування думки, що ставлення світу до України після цього змінилося. Так, пропагандисти поширили нібито обкладинку французького журналу Charlie Hebdo. На ній — шарж на тему падіння ракети та коментар французькою мовою «Волинська різня 2.0».
Звичайно, французький журнал не робив таких обкладинок, а поширена картинка є абсолютним фейком. Дійсні обкладинки Charlie Hebdo можна переглянути у них на сайті.
А обкладинка за 16 листопада, а саме цим числом датований фейк, виглядає ось так.
Ймовірно росіяни намагаються таким чином «зіштовхнути лобами» Україну та Польщу, але виходить так собі.
Звільнення Херсону
Через пропагандистські канали росіяни продовжують зізнаватися у власних воєнних злочинах. Цього разу вони розповідають про російських «моряків» які у день звільнення Херсону з-під окупації вивозили людей на непідконтрольну територію.
При цьому Женевська конвенція прямо забороняє переміщати людей з місць їхнього проживання під час бойових дій. За українським законодавством за це передбачена відповідальність за статтею «порушення законів та звичаїв війни».
У своїй новині пропагандисти також наголошують, що ЗСУ зайшли у порожній Херсон, де не було людей.
Та цю дезінформацію вже спростували як українські, так і міжнародні медіа, публікуючи фото та відео того, як херсонці святкують своє звільнення. На центральній площі щодня збиралися сотні людей.
За словами місцевих, вони не збираються евакуюватися на непідконтрольну територію, бо протягом восьми місяців чекали на ЗСУ та боялися за своє життя, поки місто контролювали росіяни.
Скандал майже річної давнини
У словацькому парламенті стався скандал. Депутати «Народної партії Наша Словаччина», яка перебуває в опозиції, виступали проти оборонної угоди із США, яка дозволяла американським військовим користуватися двома словацькими аеропортами.
Опозиційні депутати розгорнули прапор Словаччини. Тоді інші депутати вийшли з українським прапором. Це викликало гнів у перших і вони облили водою стяг України.
Ця подія сталася ще напередодні повномасштабного вторгнення росії в Україну, на початку лютого цього року, але чи зупинило це російських пропагандистів у бажанні зманіпулювати на цій темі? Звісно, що ні.
Горлівський Телеграм-канал вирішив «актуалізувати» відео з цим інцидентом. Цим самим пропагандисти вкотре наголосили, що європейські країни виступають проти підтримки України.
Та насправді ж, невдовзі після цього випадку глава МЗС Словаччини вибачився перед українцями за дії депутатів свого парламенту.
Приїзд Зеленського до Херсону
Черговий неякісний фейк від російських пропагандистів. Уже згаданий Телеграм-канал підхопив відео з приїзду українського президента Володимира Зеленського до звільненого Херсону. На ньому люди з українськими прапорцями в руках махають президенту та кричать Слава Україні.
Звичайно, пропагандистів це не влаштовувало, і вони вирішили змінити відео. У їхній «версії» люди кричать Зеленському образливі та нецензурні слова.
Однак, зробили це настільки незграбно, що навіть пересічному глядачу зрозуміло, де накладений звук, а де справжній.
Реальне відео публікували українські ЗМІ. До слова, кадрів, на яких щасливі херсонці радіють звільненню, вдосталь. Це підкреслює підтримку України мешканцями Херсону, що 9 місяців провели під окупацією.
Вигадки про насильство в українській армії
Ще один фейк стосується так званого «сексуального насильства в українській армії».
«У розпорядженні нашої команди опинився документ...», — поважно пише пропагандистський ресурс, публікуючи нібито «рапорт« командира однієї з українських військових частин.
У ньому йдеться про те, що 149 військовослужбовців нібито заявили про сексуальне насильство з боку «товаришів по службі та вищих начальників».
Звичайно, документ виявився повнісіньким фейком. Як стверджують в Центрі протидії дезінформації, «рапорт» не відповідає правилам українського діловодства. У ньому також виявлено графічне втручання в підпис, що «посвідчує документ».
Крім того, цю новину поширили виключно пропагандистські пабліки в Телеграмі.
***
«Східний варіант» продовжує працювати на інформаційному фронті, відстежувати та руйнувати російські наративи. Щотижня готуємо для вас підбірку найсвіжіших фейків росіян, аби в жодному разі ви не стали жертвами російської пропаганди.