"Эта война — восстановление справедливости": как чувствуют себя мусульмане в украинском войске
У мусульман у війську є не тільки громадянський обов’язок, але й релігійний — боронити свій дім від загарбників. Ті мусульмани, що під дією російської пропаганди прийшли воювати проти України — порушники, адже їхні дії не є нормою ісламу. Якщо розглядати мусульман в російської армії — це загарбницька війна, що суперечить нормам ісламу. А от для українців — навпаки — це визвольна війна.
Хаджи Мурад Путілін, голова управління військового капелантсва мусульман України, з лютого по травень воював у добровольчому підрозділі на Харківщині, розповів про те, чому для українських мусульман ця війна є священною.
«В Корані ніде не сказано про загарбницькі війни, мусульманин має воювати лише за справедливість, якщо нападають на його дім. Якщо ми поглянемо на чеченців, дагестанців чи калмиків, які воюють за Росію та сповідують іслам, то вони прийшли, щоб притиснути інших, а це гріх. Цих людей треба знищувати незважаючи на віросповідання», — каже капелан.
Щодо релігійних обов’язків, таких як пост або молитва, то війна дозволяє трохи відступити від них, але віруючі навіть на фронті намагаються не пропускати молитву та тримати пост, наприклад в Рамадан.
Рамадан — це норма, яка стосується усіх мусульман. Людина, що воює, вважається тією, що у подорожі, і терпить тяготи цього шляху. Для людини, що перебуває в таких умовах є дозвіл не тримати пост, але потім треба відшкодувати.
«Я постійно їжджу до хлопців і багато хто з них тримає пост. Якщо подивитися на найвеличніші битви в історії ісламу, то всі вони відбувалися в місяць Рамадан. Це важко, але одночасно з тим за це йде велика нагорода. Звичайно, якщо є бойовий вихід, завдання або бій, то пост перериваєтеся, але потім його все одно тримають. Для мусульман це не є чимось важким», — пояснює Путілін.
Ця війна — відновлення справедливості, каже капелан, але відвойовувати цю справедливість треба не тільки по законах війни, але і за законами ісламу. Коран має чіткі відповіді про те, як має поводитися воїн, тому військові-мусульмани майже не стикаються з моральними дилемами про те, як поводитися з ворогом. Ворог — це зло, а зло має бути знищено.
Іслам каже, що воювати потрібно, але неможна порушувати межі дозволеного. Все базується на кількох нормах: Коран та життя пророка Моххамеда.
«Тим, на кого коїться напад, дозволено битися, захищаючи себе від насилля. Мусульманин має воювати тільки проти військових. І в Корані сказано «Бийтеся з тими, хто воює проти вас, але не переходьте меж дозволеного. Воістину Аллах не любить тих, хто переходить межу». Так само і є норми гуманності. Пророк Мохаммед казав воювати на шляху бога, воюйте з тими, хто протистоїть вам. Не будьте озлоблені, не будьте ненадійним, не калічте, не вбивайте дітей, не вбивайте людей, що в монастирях», — розповідає капелан.
Якщо воїн живе за принципами ісламу, то йому легше впоратися з розумінням війни та її реаліями. Путілін наголошує, що головна норма — справедливість, і коли воюєш за неї, то питання правильно це все, чи ні, не стоїть.
Мусульмани в українському війську сповідують ті ж самі людські принципи, що і представники інших релігій. Тому казати, що мусульмани чимось вирізняються від християн чи юдеїв не варто, адже у війську всі виборюють спільну перемогу.
«Я не бачу різниці мусульманин це чи ні. Коли приїжджаємо на позиції, то до мене звертаються всі. Комусь треба обговорити духовні питання, комусь просто отримати підтримку, а дехто може розповісти про те, що планує або вже прийняв іслам», — каже Хаджі Мурад.
За словами капелана, випадки прийняття ісламу на фронті не поодинокі, головне, щоб бажання прийняти віру було щирим.
Також збільшилася кількість мусульман, які воюють за Україну. Якщо раніше в підрозділі могло бути кілька людей, що сповідують іслам, то тепер є навіть ісламські батальйони, розповідає капелан.
«Точно сказати скільки мусульман зараз воює важко, адже статистика по віросповіданню військових не ведеться. Можу зазначити лише те, що тепер стало значно більше, ніж у 2015 та інших роках, коли війна була тільки на Донбасі. Зараз є цілі батальйони де воюють лише мусульмани. Це не тільки кримські татари, це й чеченці, грузини-аджарці тощо. Є і ті, що приєдналися до української армії задля боротьби зі спільним ворогом — Росією. Якщо буде знищено цього ворога, то їх народи отримають незалежність», — розповідає Путілін.
Стосовно ісламу в суспільстві є деякі упередження. Через вплив ворожої пропаганди дехто вважає мусульман ледь не терористами. Доклали руку до цього і росіяни з пропагандою, зображаючи мусульман бойовиками, що захоплюють заручників, і так звані «кадирівці», що тероризують населення окупованих територій. Але міряти всіх однією міркою не варто, зазначає капелан.
«Є мусульмани злочинці, є ті, що вживають алкоголь та наркотики, є ті, що живуть розпутно. Але є і ті, що дотримуються всіх норм, хто практикує іслам щодня. Релігія не визначає порядність людини», — говорить Хаджи Мурад.
Через стереотипне мислення дехто впевнений, що жінки мусульманки сидять вдома і всіляко підкорюються чоловіку, але це не так. Мусульманки також воюють за Україну, зазначає Путілін.
«Варто згадати хоча б Аміну Окуєву, що віддала життя за Україну. Мусульманки також є в армії, і це не тільки медики чи кухарі. Жінки так само беруть в руки зброю та йдуть захищати свою Батьківщину», — розповідає імам.
На думку Хаджи Мурада зараз не так важливо в якого саме бога вірує військовий, адже головна віра — віра в перемогу.
***
Стаття написана у партнерстві з The Institute for War & Peace Reporting