Диджитализация Луганщины: 7 проектов, которые внедряют e-демократию
Як на сході України переймають досвід Естонії та змінюють життя громад на краще
Естонія є лідером серед країн Європейського Союзу у галузі електронного врядування. Завдяки сприятливим економічним умовам та ефективному законодавству, вся комунікація між громадянами та державою відбувається виключно в електронному вигляді.
І зараз ця країна допомагає Луганщині впроваджувати діджиталізацію в регіоні.
Зокрема, Департамент міжнародної технічної допомоги, інноваційного розвитку та зовнішніх зносин Луганської облдержадміністрації з великою зацікавленістю вивчає естонський досвід в об’єднані територіальних громад, використанні інструментарію електронного врядування та системи eHealth. Головна мета – найближчим часом сприяти впровадженню елементів електронної демократії на Луганщині.
Крім того, для переймання естонського досвіду, налагоджені зв’язки з Академією електронного управління (eGA, Естонія).
Кілька слів про країну-вчителя
Діджиталізація стала візитівкою Естонії. Сьогодні естонцям фізично присутніми потрібно бути лише при оформленні шлюбу чи розлученні, а також при купівлі чи продажу нерухомості. Всі інші послуги можна оформити за допомогою ID-картки.
94% населення Естонії використовує електронну ID-систему та електронні цифрові підписи. Крім цього, 99% лікарських рецептів призначаються через онлайн-реєстр, який дозволяє громадянам швидше отримувати необхідні ліки в аптеках за пред’явленням персональної ID-картки.
Естонія – перша країна у світі, яка запропонувала електронне резиденство. Це ID-картка, яка доступна людям з усього світу. Вона надає можливість людині з будь-якого куточка світу заснувати міжнародне підприємство ЄС і управляти ним за допомогою інтернету, незалежно від фізичного місцезнаходження засновника.
Електронні резиденти мають можливість: заснувати підприємство в інтернеті менш ніж за день, підписувати та передавати документи в електронній формі, подавати естонську податкову декларацію онлайн та багато інших переваг.
Які заходи проводяться у Луганській області з розвитку електронної демократії?
1. Хакатон Hack for Locals 2.0
Організатори: Програма ООН із відновлення та розбудови миру, Міністерство цифрової трансформації України.
Інформаційний партнер у Луганській області – Луганська обласна державна адміністрація.
Захід пройшов з 30 жовтня по 1 листопада 2020 року. У ньому взяли участь понад 300 учасників, які об’єдналися в 50 команд. Перемогу отримали 4 команди-учасниці, які реалізують проєкти вартістю до 30 000 тисяч доларів.
Основна ідея хакатону – об’єднати небайдужих учасників з усієї України: розробників, дизайнерів, представників громад, управлінців, активістів та ентузіастів громадянського суспільства, надавачів послуг з безпеки, підприємців і маркетологів для плідної співпраці та пошуку інноваційних рішень, які сприятимуть побудові більш безпечних, сильних і згуртованих громад.
Ідеї проєктів учасників мали відповідати одному з напрямів:
- цифрова безпека та цифрова грамотність;
- безпечні та інклюзивні послуги для всіх без винятку;
- координація діяльності між різними надавачами послуг із безпеки та громадами;
- ефективне реагування на кризи та можливості раннього попередження/сповіщення;
- посилення громадської безпеки із використанням open data.
2. East Code: національний конкурс IT-рішень для громад Східної України
EastCode шукає інновації, які вже створені, але потребують удосконалення за належної підтримки або інновації, які є абсолютно новими креативними ідеями та концепціями для розв'язання актуальних проблем місцевого розвитку громад Донецької та Луганської областей.
Теми проєктів у межах конкурсу:
- Ефективне врядування та посилення участі громадян у прийнятті рішень;
- Охорона довкілля та сталий місцевий розвиток;
- Сучасні інструменти наближення публічних послуг до мешканців.
До складу журі входить Денис Денищенко, директор Департаменту міжнародної технічної допомоги, інноваційного розвитку та зовнішніх зносин Луганської облдержадміністрації.
Грантова підтримка проєктів-переможців складатиме від 5000 до 10000 тисяч доларів.
Заявки приймаються до 23 листопада включно. Фінал конкурсу відбудеться онлайн 15 грудня 2020 року.
3. Громади Луганщини взяли участь у Конкурсі цифрової трансформації «Дієва громада»
Конкурс проводився Міністерством цифрової трансформації України у співпраці із Програмою «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» (EGAP).
Це перший етап оцінки цифрової трансформації територіальних громад для написання майбутньої стратегії цифрової трансформації регіонів.
У номінації «Взаємодія влади і громади» перемогла Попаснянська громада.
4. Smart Town Bot (Електронний муніципалітет) з’явиться у грудні 2020 року у Біловодській та Новопсковській громадах завдяки активностям Програми «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» (EGAP).
Можливості Smart Town Bot: публічні послуги, інтерактивні консультації, замовлення послуг онлайн, запис до е-черги, інформування про готовність послуги, адреси та графік роботи ЦНАП, покази лічильників, інформація про тарифи, відомості щодо громадського транспорту, інформер реагування, планові ремонти та аварії, анонси подій та заходів, довідник муніципальних служб з графіком роботи, оцінка роботи та скарги.
5. Створення інноваційного вебпорталу Луганської облдержадміністрації у 2021 році.
Департаментом міжнародної технічної допомоги, інноваційного розвитку та зовнішніх зносин ініційовано створення інноваційного вебпорталу облдержадміністрації з можливістю впровадження інтегрованої платформи Інтернет-порталів місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Метою цього проєкту є, насамперед, створення електронної платформи для комунікації з мешканцями регіону.
6. Дослідження «Стан та перспективи розвитку інформаційних технологій в Луганській області».
Олег Захожай, асоційований професор, доктор наук факультету інформаційних технологій та електроніки Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля у співпраці з Департаментом міжнародної технічної допомоги, інноваційного розвитку та зовнішніх зносин в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки ЄС провів дослідження «Стан та перспективи розвитку інформаційних технологій в Луганській області».
Найголовнішою задачею дослідження стала розробка проєкту Стратегії та Програми інформатизації громад Луганської області.
Це не вичерпний перелік активностей, які проводяться на Луганщині задля розбудови електронної демократії.
Тож, електронне урядування стало одним з інструментів розвитку інформаційного суспільства, впровадження якого сприяє створенню умов для відкритого і прозорого державного управління. Луганщина впевнено рухається у напрямку впровадження елементів електронної демократії!
Олена Кияшко, Департамент міжнародної технічної допомоги, інноваційного розвитку та зовнішніх зносин Луганської ОДА