RU
UA RU
12 ноября 2024, 18:02
От идеи к реализации: как получить грант на собственное дело
Конспект

От идеи к реализации: как получить грант на собственное дело

«Хочу відкрити власну справу, але в мене немає коштів» — саме з такою думкою стикались люди, поки не дізнались про існування грантів. Втім, навіть з такими знаннями, багато хто використовує й інші тези, як от «я не вмію писати заявку», «грант — це дуже складний процес», «я не можу знайти грант для себе».

Східний Варіант провів онлайн-подію “Власна справа”: що важливо знати про цей грант?”, і на запит аудиторії підготував конспект події.

Отже, давайте розглянемо, чи справді грант — це такий страшний звір, як його малюють разом з заступницею начальника управління реалізації політики зайнятості Львівського обласного центру зайнятості Русланою Палій та заступницею керівника Центру Дія.Бізнес у Полтаві Наталією Норіциною.

Грант: що це таке?

Грант — це безплатна, безповоротна грошова чи негрошова допомога, яка надається фізичним або юридичним особам для реалізації конкретних проєктів чи ініціатив.

На цей час в Україні одночасно відкриті сотні грантових конкурсів, тому кожен, хто бажає розпочати власний бізнес може знайти щось для своєї галузі.

«Там не буде написано, що це грант на відкриття кав'ярні чи грант на ремонт автомобілів. Ні. Там буде більш загально й уніфіковано написано, на які сфери, можете витратити надані кошти. Ваша задача — знайти оці точки дотику з донором», ділиться заступниця керівника Центру Дія. Бізнес у Полтаві Наталія Норіцина.

За словами Наталії Норіциної в Україні немає грантів, які покривають виробництво зброї, тютюну, алкоголю та їх продаж, якщо це основна діяльність. Для усіх інших галузей є «зелене світло», втім для започаткування нового бізнесу ви маєте розуміти у тонкощі сфери.

Яка мета гранатів?

Грант — це не легкі гроші, як може здаватись на початку роботи з ними.

Основна мета грантів — це підтримка створення і розвитку бізнесу, інновацій, соціальних програм або досліджень. Гранти сприяють створенню нових робочих місць, покращенню соціально-економічної ситуації в регіонах та підтримці сталого розвитку. Таким чином, гранти залишаються інструментом для досягнення різноманітних цілей у суспільстві.  

 «Грант – це не кошти на спробувати, чи в мене вийде. Коли ми говоримо про започаткування нового бізнесу, це не подаруночок — грант вимагає певних зобов'язань», запевняє Наталія Норіцина.

Власна справа
Ілюстрація: Анастасія Ракоїд

Грантове фінансування спрямоване на конкретні ідеї. Тобто, перш ніж подавати заявку на грант, важливо визначити, яку саме мету має ваш бізнес. Ви плануєте відкрити новий бізнес, розширити його або оновити виробництво? Цілі можуть бути різними, але мають бути чітко сформульованими, адже донори хочуть знати, на що вони інвестують свої гроші і чи буде це релевантно для них.

«Грант — це вудка, а не рибка. Донори хочуть бачити ваші успіхи та бути причетними до вашої історії зростання, але вони не готові фінансувати повсякденні витрати, як-от зарплати чи податки.», — каже Наталія Норіцина.

Жоден грант, яким би великим він не був, не покриє всі процеси, всі статті витрат. Так чи інакше вам доведеться дофінансовувати.

Мікрогрант «Власна справа»

З початком війни, питання безробіття в Україні залишається як ніколи актуальним. Тому уряд вирішив запустити проєкт «Власна справа».

Власна справа — це один із найпопулярніших проєктів у рамках урядової програми у 2022-2024 роках. Головною метою цієї урядової програми є створення нових робочих місць та започаткування чи розширення власного бізнесу. Таким чином уряд одночасно підтримує розвиток бізнесу і бореться з безробіттям.

Ми розберемо два гранти в межах реалізації проєкту «Власна справа», про які розповіла заступниця начальника управління реалізації політики зайнятості Львівського обласного центру зайнятості Руслана Палій. А саме:

1) для звичайних підприємців;

2) для ветеранів чи членів їхніх сімей.

Для звичайних підприємців, розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту,  але не менше 50000 гривень. Також він не перевищує:

•75000 гривень включно у разі зобов'язання отримувача зареєструватися фізичною особою підприємцем (для отримувачів віком від 18 до 25 років включно збільшується на 100% ;

•150000 гривень включно у разі зобов'язання отримувача створити 1 робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника на умовах, визначених цим порядком.

•250000 гривень включно у разі зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранта прийняття на них працівників на умовах, визначених порядком.

На що можна отримати мікрогрант?

Мікрогранти надаються для покриття таких витрат як:

● придбання меблів, обладнання, транспортних засобів — 100% покриття витрат ;

●закупівля ліцензійного програмного забезпечення, свійських тварин та птиці, багаторічних насаджень, саджанців, посівного матеріалу, сировини, матеріалів, товарів та послуг — 50%;

●послуги маркетингу та реклами — 10%;

●орендна плата за користування нежитловим приміщенням, земельною ділянкою – 25%;

●орендна плата за обладнання — 10%;

●лізинг обладнання, крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування — 50%

●використання у підприємницькій діяльності прав інших суб’єктів господарювання (комерційна концесія) — 100%

Мікрогрант для учасниці або учасника бойових дій

Розмір гранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його суми запиту та не перевищує:

1) для члена сім’ї, в тому числі зареєстрованого як фізична особа — підприємець, у разі зобов’язання створити:

одне робоче місце до 250 000 грн включно;

два робочі місця понад 250 000 і до 500 000 грн включно.

2) для учасника/учасниці бойових дій та/або людини з інвалідністю внаслідок війни, в тому числі зареєстрованих як фізичні особи — підприємці, у разі зобов’язання створити:

Одне робоче місце до 250 000 грн включно;

Два робочі місця понад 250 000 і до 500 000 грн включно;

Чотири робочі місця понад 500 000 і до мільйона грн включно.

 Для отримання гранту в сумі від 500 000 до мільйона гривень включно учасник/учасниця бойових дій та/або людина з інвалідністю внаслідок війни повинні бути зареєстровані як ФОПи протягом не менш ніж 12 місяців до моменту подання заяви на отримання гранту.

Власна справа
Ілюстрація: Анастасія Ракоїд

Гранти понад 500 тис. і до мільйона гривень включно надаються за умови співфінансування отримувачем у такому співвідношенні:

●70 % вартості проекту — за рахунок гранту

●не менше 30% — за рахунок коштів отримувача (власних або кредитних коштів, або коштів місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених законодавством). 

На що можна отримати грант?

Грант можна отримати на:

●придбання меблів, обладнання, транспортних засобів — 100%;

●закупівлю ліцензійного програмного забезпечення — 50 %;

●закупівлю свійських тварин, птиці та бджіл, молодняка тварин та птиці, об’єктів аквакультури, саджанців, посівного матеріалу, сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов’язаних з реалізацією бізнес-плану – 70%;

●послуги з маркетингу та реклами — 10%;

●орендну плату за користування нежитловим приміщенням, земельною ділянкою, рибогосподарським водним об’єктом, рибогосподарською технологічною водоймою, гідротехнічною спорудою — 25%;

●плата за оренду обладнання 30 %;

●придбання на умовах лізингу обладнання, крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування   50 %;

●використання у підприємницькій діяльності прав інших суб’єктів господарювання (комерційна концесія) 100%

Із 2022 року, понад 20 тисяч українців вже отримали грант на власну справу. Зокрема ці мікрогранти славляться популярністю серед людей, які хочуть відкрити власний бізнес.

«Вони фінансуються з нашого фонду. Вже дуже багато з 2022 року осіб, як і роботодавці, і фізичних осіб скористалися тими грантами. В нас тільки цього року вже профінансовані понад тисячу таких грантів», — розповідає Руслана Палій.

 Подається на мікрогрант через портал Дія, до заяви обов’язково потрібно додати бізнес-план щодо започаткування нового або розвитку вже діючого бізнесу. 

Рішення щодо надання грантів приймає Державний центр зайнятості. Після перевірки на відповідність вимогам та погодження бізнес-проєкту грантові кошти перераховуються на окремий рахунок заявника в Ощадбанку.

Як отримати мікрогрант?

Для успішного отримання гранту важливо підготувати базову бізнес-основу. Як ми казали раніше, ви маєте чітко розуміти для чого відкриваєте власну справу.

«Навіть якщо ви лише плануєте розпочати бізнес, донор має бачити вашу сприятливість та ресурси. До цього входить, наприклад, бізнес-план, який дозволить донорам краще зрозуміти ваші можливості й перспективи», — відзначає Наталя.

Власна справа
Ілюстрація: Анастасія Ракоїд

Багато підприємців бояться процесу написання заявки на грант, проте, вона не потребує надздібностей. Заявка на грант — це просто шаблон, який потрібно заповнити. Основне завдання полягає у створенні першої «чернетки», після чого, ви можете звернутись до експертів при потребі, щоб вони допомогли її доопрацювати.

«Якщо в заяві і бізнес-плані є незначні  недоліки, які можна виправити, то ми даємо на доопрацювання. На це доопрацювання дається 15 днів. Це здійснюється через Дію, ми оті доопрацювання вам надсилаємо. Якщо ж все добре, то ми вам надсилаємо повідомлення за два дні про те, що ми хочемо заслухати вас на співбесіді, яка проходить онлайн. Під час неї ставимо деякі питання і вже на їхніх підставах вирішуємо, чи будемо рекомендувати вашу бізнес-ідею Державному центру зайнятості для прийняття відповідних рішень» розповідає Руслана Палій

Отже, для отримання мікрогранту Вам потрібно:

1) Скласти бізнес-план

2) Подати документи через портал Дія

3) Захистити бізнес-план на співбесіді

4) Отримати рішення та відкрити рахунок в «Ощадбанк»

5) Отримати кошти та розпочати роботу.

Але грант — це не подарунок, а обов’язки, тому після отримання коштів ви зобов’язані

Використати ці кошти впродовж шести місяців з дати зарахування.

Створити нові робочі місця, впродовж шести місяців з дати отримання коштів

Повернути мікрогрант/грант у вигляді сплачених податків та зборів

Надати доступ фахівцям служби зайнятості для моніторингу та контролю за дотриманням умов договору

«Придбання меблів, обладнання, транспортних засобів, все, що ви купуєте,  має зберігатися принаймні три роки. Адже проєкт діє три роки, і з Центру зайнятості, після шести місяців приходить на так званий моніторинг наявності виконання всіх обов'язкових умов. Потім раз в рік до вас приходять і дивляться, чи є в наявності  меблі, обладнання, транспортні засоби», розповідає Руслана Палій.

Українські підприємці мають широкі можливості для розвитку за допомогою грантових програм. Із правильно підготовленою заявкою та бізнес-планом можна отримати необхідні ресурси для запуску або масштабування бізнесу. Успіх залежить від системності підходу, чіткого формулювання цілей та ретельного дотримання умов гранту.

Авторка: Анастасія Ракоїд

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Поделиться:
Конспект

От идеи к реализации: как получить грант на собственное дело

Антифейк

"Документальный" фильм пропагандистов, или почему Стивен Сигал врет о востоке Украины

История

Шоколадная история: как переселенка из Краматорска создала личный бренд на Закарпатье

Антифейк

Кузница лжи: как оккупанты воспитывают новое поколение “экспертов по дезинформации” на ВОТ востока

Антифейк

Пропагандистские праздники на ВОТ: как россияне формируют новую реальность

Что происходит

Как помощник бывшего мэра Дружковки создал диверсионную группу для атак на подразделения ВСУ и передавал рф координаты военной техники Сил обороны

История

Сладкие чудеса: как кондитерка с Луганщины возобновила бизнес в Киеве

Что происходит

"Без окон, без дверей, полный дом обещаний": как российская пропаганда создает мифы о восстановлении на ВОТ востока Украины

12 ноября Вторник
22:46

На Покровском и Кураховском направлениях сохраняется высокая интенсивность боевых действий

22:24

Силы обороны Украины поразили склад горюче-смазочных материалов российских оккупантов

22:13

На заседании Ассоциации городов Украины говорили, как вернуть людей в страну и не допустить возвращения украинцев в оккупацию

21:59

Для переселенцев из Мариуполя проводят психологическое восстановление

21:32

Лубинец считает убийства украинских военнопленных сознательной тактикой россии для запугивания собственных солдат

21:13

В Славянске и Краматорске полиция пресекла случаи домашнего насилия

20:58

В Константиновке рассказали о сложностях с отопительным сезоном из-за вражеских обстрелов

20:29

На оккупированной Донетчине 13 ноября будут обесточены три района

20:05

Мариупольцы жалуются на произвол российских подрядчиков в оккупации

19:49

Ремонт второго Донецкого водопровода завершили

19:36

Плавчихи из Донецкой области стали призерами чемпионата Украины среди кадетов

19:21

Россияне могли ударить по плотине Кураховского водохранилища для продвижения своего наступления, — ISW

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: