Сільгосппідприємства у кризовий рік засвідчили свою фінансову самодостатність
Цього року виповнюється 10 років реформі на селі: у грудні 1999 року вийшов Указ Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки», пише ЛОГА.
У зв’язку з цим начальник управління розвитку агропромислового виробництва Головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Микола Дзюбинський провів аналіз наслідків даної реформи для аграрного сектору Луганщини, зумовлені введенням приватної власності на землю та майно колишніх колективних сільгосппідприємств (КСП), а також приватного землекористування.
За його словами, до початку весняно-польових робіт 2000 року на базі 302 КСП було створено 462 приватних агроформувань різних організаційно-правових форм: ТОВ, сільськогосподарські кооперативи, фермерські господарства, акціонерні товариства.
На сьогодні виробничу діяльність здійснюють 1695 сільгоспформувань. Серед них – ПП СВФ «Агро» («Агротон»), котре за площею землекористування входить в першу десятку агрохолдингів України.
Як зазначив Микола Дзюбинський, процеси зміни організаційно-правових форм і форм власності набули перманентного характеру і будуть продовжуватись далі в напрямку концентрації власності шляхом створення приватних підприємств.
«Сільгосппідприємства у нинішній кризовий рік засвідчили свою фінансову самодостатність, обійшовшись практично без кредитів банків та підтримки держави довели розширені посівні площі сільгоспкультур до 1 млн. га», – вважає начальник управління розвитку агропромислового виробництва Головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації.
Із 161,6 тис. осіб, які набули право на земельну частку (пай) державні акти на право власності на землю отримали 155,1 тис. громадян. У цьому році 122,9 тис. осіб уклали угоди оренди земельних паїв з орендарями на загальну суму 169,9 млн. грн. За станом на 25 листопада сільгосппідприємствами виплачено 138,4 млн. грн. (81,4%) орендної плати.
За майнові паї селяни в поточному році отримали 468,8 тис. грн, або 68% від нарахованого обсягу.
«Разом з тим, приватна форма власності на землю і землекористування все більше вступає в протиріччя з мораторієм на купівлю-продаж земельних часток, що позбавляє приватних осіб права на вільне розпоряджання своєю власністю, призводить до зниження зі сторони орендарів обсягів фінансових інвестицій у сільськогосподарське виробництво, зокрема, з тривалим обігом капіталу», – підкреслив Микола Дзюбинський.