"Розуміння політики почало формуватися в останній рік", — Гармаш
Представник ОРДЛО в Тристоронній контактній групі (ТКГ) від України Сергій Гармаш також вважає, що раніше в Україні не було чіткої політики щодо окупованих територій.
Це заважало сформувати і політику інформаційну. Про це Сергій Гармаш розповів «Східному варіанту».
Читайте також: шлях демократії. Як інформаційна політика в різних країнах впливає на реінтеграцію територій
"Влада сама не могла визначитися, що вона буде робити з ОРДЛО - деокупувати або реінтегрувати як є. Не було чіткого посилу по відношенню до людей, які проживають на окупованій території. Тому ми з вами в перші роки спостерігали стигматизацію переселенців, неприйняття значною частиною суспільства війни на Донбасі як війни з Росією", - коментує Сергій Гармаш.
На його думку, інформаційна політика тільки зараз починає набувати конкретних рис.
"Можливо, за останній рік почало з'являтися розуміння політики щодо Донбасу взагалі і з'явився вектор інформаційний. Завдяки цьому зростає кількість людей, які розуміють, що у нас не громадянський конфлікт. У тому числі, спостерігається зростання такої думки і на сході України", - розповідає Сергій Гармаш.
Серйозним провалом він називає мовну політику України.
"Соцопитування показують, що на південному сході близько 40% людей принципово не дивляться українські телеканали через їхнє несприйняття української мови. Така позиція сформована російською пропагандою, але вона об'єктивна реальність і її потрібно враховувати. Тобто, ми можемо подавати людям правильні меседжі, але якщо вони не сприймають мову, якою вони подаються, то їх просто не почують. Потрібно подавати їх тією мовою, якою вони розмовляють і чують. Така мовна політика призвела до того, що люди на південному сході виявилися викинуті з українського інформаційного простору. А свято місце порожнє не буває"…, - вважає Гармаш.
Читайте також: інноваційна реінтеграція: як стартапи на сході України створюють нові можливості
І водночас він зазначає, що в Україні має бути одна державна мова - українська. А українізація повинна відбуватися поступово і м'яко. Так, наприклад, не варто перевчати людину, яка 40 років говорила російською, якщо вона сама цього не захоче. Але його діти в школі повинні навчатися українською, щоб при зміні поколінь змінювалося і ставлення до мови.
Гармаш також підкреслює, що останні виступи Володимира Зеленського дають чіткий посил: якщо ви відчуваєте себе росіянами (не росіянами, а росіянами), то їдьте в Росію і живіть там щасливо. Крим і Донбас у будь-якому випадку будуть українськими. Це дає розуміння перспективи не тільки тим, хто на окупованій території підтримує Росію, а й тим, хто чекає там повернення України.
Що ж стосується змін у політиці Зеленського за час його президентства, то, на думку Гармаша, вони пов'язані з політичним досвідом, який він набув.
"Зеленський все-таки не політик спочатку. Через відсутність політичного досвіду у нього була ілюзія про те, що з Путіним можна домовитися. А якщо ти хочеш домовитися, здійснювати обмін полоненими і так далі, то ти не будеш називати його окупантом або ворогом. Коли Зеленський побачив, що все це не працює щодо Путіна, він змінив свою політику", - резюмував Сергій Гармаш.