Росія ще не дала згоди на призначення держави-покровительки для представництва України, — Лубінець
Росія на сьогодні не дала згоди на виконання третьою країною функції представництва інтересів України на її території.
Про це у Телеграмі повідомив омбудсмен із прав людини Дмитро Лубінець, коментуючи звіт місії експертів Московського механізму ОБСЄ про порушення та зловживання міжнародним гуманітарним правом та правами людини, воєнні злочини та злочини проти людяності, пов’язані зі свавільним позбавленням волі росією українських цивільних.
«Так, місія нагадує, що досі сторони МЗК (міжнародного збройного конфлікту, — ред.) не призначили жодної держави-покровительки. Зазначу, що станом на сьогодні згоди від рф на виконання третьою країною функції представництва інтересів України на її території немає», — заявив уповноважений.
За його словами, у звіті йдеться про те, що рф вдається до системної практики незаконного і свавільного позбавлення волі українських цивільних осіб ще від початку вторгнення у 2014 році, а після 2022 року насильницькі зникнення мирних жителів на тимчасово окупованих територіях набули масового характеру.
Лубінець зазначив, що місія, серед іншого, встановила, що безпідставне позбавлення волі цивільних українців рф призвело до серйозних порушень міжнародного гуманітарного права (МГП) та прав людини. Зокрема, йдеться про катування, тортури, сексуальне насильство та інші форми жорстокого поводження, незаконні судові переслідування затриманих цивільних українців, позасудові вбивства.
Читайте: Унаслідок атак по Україні різко зросла кількість загиблих дітей, — UNICEF
«Відповідно до думки авторів звіту, актуальною залишається проблема відсутності конкретних механізмів притягнення до відповідальності у межах МГП. У контексті окресленої теми доречним міг би стати аналіз проблеми ефективного задіяння норм та вимог Статуту ООН в частині нелегітимного використання права вето рф у Радбезі ООН з питань вирішення проблем збройних конфліктів», — заявив омбудсмен.
Лубінець подякував експертам ОБСЄ за фаховий аналіз проблематики свавільного позбавлення волі українських цивільних росією, наголосивши, що цей звіт є важливим внеском у зусилля світової спільноти щодо документування злочинів рф та притягнення винних до відповідальності.