Правозахисники розповіли, як отримати статус дитини, яка постраждала від війни на Донбасі
В українському законодавстві на сьогодні є тільки одна пільга для цієї категорії людей: нарівні з внутрішньо переміщеними особами, діти, які постраждали від військових дій, мають право на безкоштовне харчування у школах.
Про це повідомляє Східний Варіант з посиланням на "Донбасс SOS".
Хто має право на статус дитини, яка постраждала від збройного конфлікту?
Особа, яка на момент проведення антитерористичної операції та заходів щодо забезпечення національної безпеки, стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях не досягла 18 років та в результаті військових дій ця особа:
- Отримала поранення, контузію, каліцтво;
- Зазнала фізичне, сексуальне насильство;
- Була викрадена, незаконно вивезена за межі України;
- Залучалася до участі у діях воєнізованих або збройних формувань;
- Незаконно утримувалася, в тому числі в полоні;
- Зазнала психологічне насильство.
Крім того, підставою для визнання дитини постраждалою від конфлікту є загибель в результаті бойових дій обох або одного з батьків.
Проте, процедура звернення за оформленням статусу дитини, яка постраждала від військових дій, на підставі психологічного насильства, прописана у постанові, передбачає отримання спеціального висновку. Це повинна бути оцінка потреб сім'ї (або самої людини, який звертається за статусом) у соціальних послугах, проведена центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Для проведення оцінки може бути притягнутий психолог, психіатр, психотерапевт, який працює в іншій організації. На підставі висновку про потреби у соціальних послугах дитина може отримати направлення на реабілітацію. З формою документа, який буде складено, можна ознайомитися тут (форма укладення знаходиться в додатку 1 до Акту). Зверніть увагу, що оцінюватися буде не тільки стан дитини, а й умови проживання, а також здатність батьків забезпечити потреби дитини.
Отже, куди потрібно звертатися та які документи подавати, щоб отримати статус дитини, яка постраждала від військових дій і збройних конфліктів?
Згідно з Порядком, законний представник дитини або будь-який родич, якщо офіційних представників немає, повинні подати до служби у справах дітей за місцем проживання дитини заяву про надання статусу, згода на обробку персональних даних, а також завірені копії свідоцтва про народження або паспорта дитини, паспорта законного представника, довідки ВПЛ дитини або іншого документа, який підтверджує факт його перебування у населених пунктах, де проводилося АТО / ООС. Доказом цього факту можуть бути документи на нерухомість, розташовану на цій території, атестат про освіту, медичні документи, а також саме свідоцтво про народження (абз.6 п.6 Порядку).
Крім того, якщо підставою для звернення за статусом є психологічне насильство, від якої постраждала дитина, потрібно надати висновок центру у справах сім'ї, про який вже йшла мова - або копії документів про загибель батька.
Якщо ж підставою для звернення за наданням статусу служать інші підстави з перерахованих (поранення, фізичне насильство, незаконне вивезення, залучення до участі в збройних формуваннях, полон) - замість висновку надається один або кілька з таких документів, в залежності від ситуації:
- Виписка з медкартки дитини, висновок лікаря, із зазначенням діагнозу, отриманого в період проведення АТО / ООС;
- Заява про вчинення стосовно дитини кримінального злочину або про залучення дитини до провадження у справі як потерпілий, зареєстроване в правоохоронних органах;
- Виписка з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження за даною заявою про вчинення злочину щодо дитини в зоні воєнних дій і збройних конфліктів;
- Висновок експерта за результатами судової експертизи, проведеної в ході досудового провадження у кримінальній справі, якою встановлено факти фізичного, сексуального насильства стосовно дитини внаслідок військових дій та збройних конфліктів.