Правозахисники розповіли про розробки для контролю та поліпшення екологічної ситуації на Донбасі
Хочемо ми цього чи ні, але шахти створюють спільну для підконтрольних і непідконтрольних територій проблему.
Експерти розповіли «Східному варіанту», що необхідна більш сучасна система моніторингу та взаємодія, щоб визначити гранично допустимі зміни навколишнього середовища геологічного і водного в умовах і затоплення. По обидва боки від контактної лінії.
"У березні цього року на засіданні ТКГ були досягнуті домовленості про запуск моніторингу навколишнього середовища по двох сторонах лінії зіткнення. Даний процес включає створення експертної групи з екологічних питань затоплення шахт. Довгий час процес запуску роботи даної експертної групи блокувався з боку РФ. Однак, 2 вересня 2021 року пройшло перше засідання даної експертної групи під керівництвом міжнародного експерта, професора Дребенштедта", - розповідає менеджерка проекту БФ" Право на захист "Олександра Лук'яненка.
Вона не виключає, що світовій спільноті, можливо, доведеться рахуватися з позицією так званих «Л/ДНР» у питаннях екології.
"Враховуючи, що Рада ООН з прав людини своєю резолюцією вперше визнала право людини на чисте довкілля, це питання ставатиме все більш актуальним для всіх країн світу. Складніше буде вирішувати подібні питання на окупованих територіях, знову ж таки, зважаючи на відсутність ними ж обмеженого доступу до цих територій. Тому не виключено, що для вирішення подібних питань будуть створювати окремі комісії для ведення переговорів на окупованих територіях", - говорить Олександра Лук'яненко.
Робота цієї експертної групи може дати значний результат у частині необхідного екологічного моніторингу з двох боків лінії розмежування, а також з метою подальшої розробки практичного вирішення цих проблем, вважає експертка.
На думку експертів, необхідно вжити низку заходів для контролю і поліпшення ситуації. А саме:
- Розробити методику аналізу та оцінки шкоди, яку довкіллю завдають бойові дії.
- Ввести моніторинг стану навколишнього середовища по обидва боки лінії зіткнення.
- Розробити програму консервації небезпечних промислових об'єктів (шахт, заводів, станцій постачання і так далі) і планомірно слідувати їй.
- Фіксувати факти військових злочинів проти навколишнього середовища (так званий екоцид), щоб потім оперувати цими фактами в міжнародних судах.
- Залучати до моніторингу екологічної ситуації на Донбасі якомога більше незалежних міжнародних експертів (наприклад, МАГАТЕ) і уваги, щоб посилити тиск на так звані «ЛДНР». Пояснювати, що загроза може бути завдана не тільки Україні, а й природним об'єктам поза її межами через гідрологічні зв'язки українських річок зі Світовим океаном.