Правозахисники розповіли, як підтвердити факт смерті громадянина України в ОРДЛО для прийняття спадщини
Юрист зазначив, що, якщо громадянин не був зареєстрований (прописаний) і не жив з померлою людиною, то у спадкоємців є обов'язок заявити про своє право на спадщину протягом 6 місяців.
Про це Східний варіант повідомляє з посиланням на Дом
Громадянам України, у яких родич помер на території окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО), для відкриття спадкової справи потрібно підтвердити факт його смерті. Тому що свідоцтво про смерть, видане на тимчасово непідконтрольних урядові територіях, є недійсним.
Читайте також: пенсія онлайн: кому з жителів ОРДЛО буде доступна віддалена ідентифікація
Про це розповів юрист, директор Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги Сергій Бреус.
Юрист зазначив, що, якщо громадянин не був зареєстрований (прописаний) та не жив з померлою особою, то у спадкоємців є обов'язок заявити про своє право на спадщину протягом 6 місяців.
Якщо людина звернулася до нотаріуса і отримала відмову, то це також є підтвердженням, що людина волевиявилася про свої наміри, і що вона звернулася до нотаріуса протягом 6 місяців. Цю відмову потрібно зберегти, щоб скористатися нею пізніше.
"Згідно з порядком нотаріальних дій, які є в Україні, для того, щоб спадщину було відкрито, нотаріусу потрібно надати свідоцтво про смерть. Зрозуміло, що на окупованій території не діють державні органи влади і тому отримати свідоцтво про смерть державного зразка на тимчасово окупованій території неможливо. Для цього потрібно обов'язково звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті на окупованій території. Зараз є роз'яснення Верховного суду, що не обов'язково перед цим звертатися до органів реєстрації актів цивільного стану (РАЦС), щоб отримати відмову. Тобто одразу ж можна йти до суду", — пояснює Бреус.
Щоб отримати рішення суду про встановлення факту смерті, потрібно надати:
- заяву про встановлення факту смерті на окупованій території;
- свідоцтво про смерть, видане на окупованій території;
- довідку про смерть, навіть якщо вона видана окупованою так званою "владою";
- фотографії траурної процесії, похорону на окупованій території.
Юрист зазначає, що Цивільний процесуальний кодекс та Закон України "Про судовий збір" звільняє осіб, що звертаються до суду щодо встановлення факту смерті, від сплати судового збору.
"Також обов'язково, і є така помилка, що до заяви про встановлення факту смерті потрібно докласти документ, який підтверджує родинні зв'язки померлого з людиною, яка подає цю заяву. Також в заяві потрібно вказати причину для чого потрібно встановлення факту. Наприклад, для отримання свідоцтва про смерть і потім оформлення спадщини", — додає Бреус.
До двох екземплярів заяви до суду потрібно докласти два примірники документів. Їх обов'язково потрібно завірити — написати "Згідно з оригіналом", поставити дата, підпис, ініціали.
Рішення суду про встановлення факту смерті не є свідоцтвом про смерть. Для його отримання, потрібно звернутися в органи РАЦС після отримання рішення про встановлення факту смерті.
А після отримання свідоцтва про смерть потрібно йти до нотаріуса і написати заяву про прийняття спадщини.
Якщо ж людина пропустила шестимісячний термін, то потрібно звертатися до суду для продовження термінів для прийняття спадщини.