Переселенцям розповіли, як повернути пенсії за допомогою юристів
На гарячу лінію “Донбас СОС” звернувся пенсіонер переселенець, якому майже рік не виплачували пенсію. Чоловік опинився у замкнутому колі — у Пенсійному Фонді чоловіку сповістили про необхідність пройти відеоідетифікацію, однак при спробі її пройти — система не ідентифікувала його, як отримувача пенсії
Юристи Донбас СОС акцентують увагу на проблемі припинення виплат пенсій за відсутності рішення територіальних органів Пенсійного фонду або рішення суду.
Всі громадяни України, зокрема внутрішньо переміщені особи і ті, хто проживає на непідконтрольній уряду України території, рівні перед законом. Кожному громадянину України на рівні Конституції та законів гарантоване право на отримання пенсії. Але попри це звичною практикою стало припинення виплат пенсії як пенсіонерам, які проживають на непідконтрольній уряду України території, так і внутрішньо переміщеним особам.
“До нашої організації звернувся пенсіонер для захисту порушених прав, якому, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” ( далі — Постанова КМУ № 637), пенсійним фондом припинено виплату пенсії з 01 січня 2024 року”, пояснили правозахисники:
«Я перебував на обліку в територіальному відділі Пенсійного фонду України та отримував пенсію за віком. З січня 2024 року припинилась виплата пенсії. На веб-портал Пенсійного фонду України були адресовані численні письмові звернення про поновлення виплати пенсії. Надходила інформація про необхідність проведення відеоідентифікації.
Однак при спробі пройти відеоідентифікацію на порталі ПФУ, отримував повідомлення, що мене не ідентифіковано як одержувача пенсії, що має право на подачу заяви для проходження ідентифікації за допомогою відеоконференцзв’язку: відсутній статус ВПО або від попередньої ідентифікації не минуло 6 місяців», — ділиться бенефіціар.
За допомогою юристів організації, пенсіонер звернувся зі скаргою до Пенсійного фонду України щодо невиплати пенсії.
ПФУ надано відповідь, що згідно з постановою КМУ № 637 призначення, відновлення та продовження виплати пенсії (щомісячного грошового утримання) внутрішньо переміщеним особам, у тому числі особам, які відмовились відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України ,,Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють повноваження, здійснюються територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
Бенефіціару було відмовлено у виплаті пенсії та запропоновано інший спосіб фізичної ідентифікації: особисто звернутись за поновленням виплати пенсії до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання з відповідними документами, уточнили юристи
Юристи Донбас СОС підготували позовну заяву до адміністративного суду про визнання бездіяльності пенсійного фонду протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, а саме: поновити нарахування та виплатити пенсію з 01 січня 2024 року.
Обрана правова позиція: ,,підстави припинення та поновлення виплати пенсії визначені статтею 49 Закону №1058-ІV ,,Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до ч. 1 якої — виплата пенсії припиняється за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду.
Тобто, припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав, визначених статтею 49 Закону України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, уточнили в Донбас СОС.
Рішенням адміністративного суду №520/20440/24 задоволені позовні вимоги нашого бенефіціара в повному обсязі та зазначено, що суду не надано рішення з питань припинення (призупинення) виплати пенсії з 01.01.2024 року, тобто, відповідач фактично припинив пенсійні виплати позивача без наявності рішення з цього приводу, що суперечить вимогам Закону №1058-ІV. З повним текстом рішення можна ознайомитись за посиланням
Суд зобовʼязав пенсійний фонд поновити нарахування та виплату раніше призначеної пенсії з 01.01.2024 року. Юристи Донбас СОС радять внутрішньо переміщеним особам, чиї права були порушені, звертатися за кваліфікованою юридичною допомогою.
Якщо у Вас залишились питання, звертайтесь на гарячу лінію ГО «Донбас СОС» 0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні). Також ви можете зв’язатися з нами одним з таких способів:
— месенджери viber/telegram/whatsapp за номером (093) 500 69 18;
— сторінка у Facebook;
Також: у Києві працює відділення реабілітації для маріупольців (фото)
Також: "Тепла зима": як державна програма працює для мешканців і для переселенців із Донеччини