Переселенці можуть отримати "пакет малюка" на дитину народженого в ОРДЛО
Для цього спочатку необхідно встановити факт народження дитини в ОРДЛО.
Про це повідомляє Східний Варіант з посиланням на Дом
Батьки дитини, народженої в окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО), зареєстровані як внутрішньо переміщені особи (ВПО), за законодавством України мають право на отримання одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка".
Але для цього спочатку необхідно встановити факт народження дитини на тимчасово непідконтрольній урядові території, щоб згодом отримати свідоцтво про народження дитини державного зразка, як це належить.
Про це розповів юрист, голова Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги міста Києва Михайло Харін.
Для встановлення факту народження дитини матері або уповноваженій особі необхідно звернутися із заявою до відповідної комісії, які створені при органах реєстрації актів цивільного стану (РАЦС). Після отримання заяви протягом двох робочих днів комісія збирається та проводить процедуру встановлення факту народження. Для цього вони також виїжджають на місце народження або на місце перебування матері та дитини. Це потрібно, щоб встановити вік дитини — чи відповідає вона даті, яку озвучено матір'ю. Надалі ухвалюють рішення про визнання факту народження дитини.
"Ця комісія за аналогією, коли мати народжує вдома, не в медичній установі, і також потім вони звертаються до цієї комісії. Засідає ця комісія і проводить огляд новонародженого і самої матері. Так само, коли стався конфлікт, включили до наказу МОЗ до цієї комісії ще й випадки, коли і на непідконтрольній території народжується дитина", – пояснює Харін.
Юрист зазначає, що також під час звернення до цієї комісії необхідно подати певні документи. Це можуть бути обстеження УЗД, виписка з амбулаторної карти, виписка-довідка з пологового будинку, що розташований на непідконтрольній території, про те, що дитина народилася. І також на підставі цих документів ухвалюється рішення.
"Але в будь-якому випадку мати оглядатиметься, тому що до комісії включені й медичні працівники, і дитина оглядатиметься, і проводитиметься їхнє обстеження на факт дійсно народження. І тоді вже це буде як юридично значущий факт, щоб визнати факт її народження і так визнати її громадянином України. І надалі вже за документами, які видадуть комісією, тому що комісія видає з обстеження дитини та матері, та встановлення дійсно фактів, що саме ця жінка є матір'ю цієї дитини, комісія видає медичне свідоцтво про народження", — розповів Харін.
З цим свідоцтвом надалі мати може звернутися до РАЦС або через сервіс єМалятко та отримати свідоцтво про народження встановленого зразка і далі вже з цим свідоцтвом про народження звертатися до органів соціального забезпечення для отримання "пакунку малюка" або монетизації цього пакунку.
"Тому що ця ж комісія, про яку ми говоримо, вона і видає довідку про те, що мати не отримувала відповідної допомоги у вигляді "пакунку малюка". Щобільше, враховуючи, що зараз у країні розвивається диджиталізація та реєстри різні, то сам факт отримання "пакунку малюка", він фіксується в базі єМалятко. Через це під час отримання буде видно, що справді жінка його не отримувала", — додає Харін.
Вся процедура, як зазначає юрист, займає небагато часу.
"Бо після того, як подано заяву про те, що необхідно визнати факт народження дитини, протягом двох днів вже ухвалюється рішення, що комісія вже повинна займатися цим питанням. Це все в дуже стислі, швидкі терміни відбувається — протягом місяця вже буде видано свідоцтво про народження", — резюмував Михайло Харін.