Знову гречка, проте й еко-сумки: на Донеччині фіксують агітацію з ознаками підкупу
Гречка від “ОПЗЖ” та еко-сумки від “Європейської солідарності”: на Донеччині спостерігачі фіксують агітацію з ознаками підкупу виборців
Про це повідомляє Східний варіант із посиланням на ОПОРУ.
Протягом останнього тижня у Краматорську спостерігачі ОПОРИ зафіксували випадки, які можуть мати ознаки непрямого підкупу виборців. Містянам розносили пакунки з продуктами, ймовірно, від імені політичної партії “Опозиційна платформа - З життя”, а в наметах політичної партії “Європейська солідарність” роздавали еко-сумки, браслети та кулькові ручки.
18 жовтня у Краматорську, а саме у смт Красноторка, містяни зафіксували роздачу продуктових наборів із гречкою, цукром та олією, ймовірно, від політичної партії “Опозиційна платформа - За життя”. Також у пакунку була листівка з написом “Наш кандидат - Внукова Надія, територіальний виборчий округ №2. Донецька регіональна організація політичної партії “Опозиційна платформа - За життя”. Жителі смт повідомили про цей факт спостерігачам ОПОРИ.
Також 18 жовтня у фейсбуку з’явився допис зі світлинами пакунку на сторінці Оксани Проселкової - кандидатки у депутати міської ради від політичної партії “Європейська солідарність”, яка також балотується по другому виборчому округу.
Олексій Видющенко, юрист Регіональної громадської приймальні політичної партії “Опозиційна платформа - За життя” у коментарі ОПОРІ зазначив: “По-перше, зверніть увагу на те, чий це допис. Проселкова Оксана - це №6 в єдиному списку партії “Європейська солідарність”, кандидат в депутати. Особа належить до політичної сили, що знаходиться в антагоністичних відносинах з нашою політичною партією. Ніякого відношення до цього пакунку наша політична сила не має. Це просто якийсь пакунок з продуктами харчування та з агітпродукцією, яка роздається у наших наметах. Тобто, можна це просто взяти, покласти у будь який пакунок. Також з фрази “був зафіксований факт роздачі пакунків” не зрозуміло, ким зафіксовано і коли, ця інформація безпідставна. Це є абсолютний наклеп”.
Оксана Проселкова, яка є зареєстрованою кандидаткою в депутати до міської та районної рад Краматорська від політичної партії “Європейська солідарність”, зазначила, що інформацію щодо передачі пакунку та фото з його вмістом їй у приватному повідомленні надала місцева жителька селища Красноторка, яка й отримала пакунок. Також Оксана Проселкова зазначила: “За інформацією, наданою мені особисто, пакунки розносили адресно по домівках та збирали контактні дані (номер телефону). Мешканка переживала, що тепер її номер залишиться в ОПЗЖ. У той же момент я написала інформацію в телеграм-канал, розмістила пост у фейсбуці. В цей день я проконсультувалася з юристом, бо вперше була в такій ситуації і як я повинна діяти. Консультація була вже постфактум. Юрист повідомив, що якщо люди дійсно хочуть допомогти і зафіксувати факт такого порушення, людині необхідно зняти відео, на якому зафіксовано передачу пакунка та викликати поліцію. Так, наразі у мене немає відеодоказу, але є реальна людина, яка надала фотографії та інформацію. Так як це є мій виборчий округ, тому я зацікавилась цією інформацією”.
Також спостерігачі ОПОРИ 17 жовтня зафіксували роздачу браслетів жовто-блакитного кольору з гербом України, кулькових ручок з написом “Європейська солідарність” та еко-сумок з написом “Ми йдемо своїм шляхом. Петро Порошенко”. Продукцію роздавали всім бажаючим у наметах політичної партії “Європейська солідарність”. Спостерігачі ОПОРИ звернулись з заявою до поліції із повідомленням про ознаки можливого порушення ч. 2 ст. 212-10 КУПАП.
Валерія Осипець, прес-офіцерка відділу моніторингу Краматорського відділу поліції зазначила: “За даним фактом відомості внесено до Єдиного Державного Реєстру досудових розслідувань за ч. 2 ст. 160 Кримінального Кодексу України”.
Наталія Боровська, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА у Донецькій області, зазначила: “Конституція України гарантує виборцям вільне волевиявлення (ч. 2 ст. 71). Водночас принцип вільних виборів охоплює не лише виявлення волі під час голосування, а й вільне формування уподобань протягом передвиборчого процесу, до дня виборів (ч. 1 ст. 14 Виборчого кодексу України). Вочевидь, така воля може бути спотвореною, коли кандидати та організації партій намагаються здобути електоральну підтримку не на ідеологічному підґрунтті, а шляхом надання будь-якої матеріальної вигоди. Підкуп виборців є небезпечним для демократичного врядування і спотворює саму суть народовладдя, тому за будь-які його прояви повинна наставати юридична відповідальність”.
Одним із видів передвиборної агітації є розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами (п. 6 ч. 1 ст. 51 Виборчого кодексу України). До передвиборної агітації також належить використання символіки (гімну, прапора, розпізнавального знака, девізу) або логотипів партії - суб’єкта відповідного виборчого процесу, використання передвиборних слоганів, гасел кандидатів, партій (організацій партій) - суб’єктів відповідного виборчого процесу (ч. 5 ст. 51 Виборчого кодексу України).
Раніше повідомлялося, що "Краматорськ не повинен прославитися на всю Україну як місто правового свавілля": Панков прокоментував повідомлення про порушення роботи ТВК