На Луганщині за підтримки USAID налагодили масовий продаж яблук у супермаркети та виготовлення соку без цукру
У господарстві “Мічурінське”, що у селі Райгородка Щастинського району Луганської області, триває збір врожаю. На 30 гектарах землі тут вирощують яблука різних сортів. Цього тижня їх почали продавати у мережі супермаркетів “Сім’я”.
Про це повідомляє Східний варіант з посиланням на Проєкт USAID «Економічна підтримка Східної України»
Сади у приватному акціонерному товаристві “Мічурінське” з початку війни на Сході України ніхто не доглядав. Цей сад – найбільший на території Луганщини. Торік його придбали підприємці, щоб розвивати садівництво у регіоні.
“Коли ми вперше потрапили до саду, то побачили його занедбаним – було багато сухих, хворих дерев, на яблуках була хвороба - парша, давно не було обрізки та фахового догляду за яблунями, врожай був малим”, - згадує перше враження від саду один із його співвласників Віталій Сушков.
Оскільки нові власники не мали досвіду в агрономії та загалом сільському господарстві, вирішили найняти консультантку та дослухатися до її порад.
“Взимку я вперше потрапила до саду. Видно було, що йому потрібна фахова допомога. Ми склали покрокову технологічну карту. Я давала поради працівникам саду, що зробити у першу чергу, як підрізати дерева, яке потрібно внести живлення, які препарати кращі для захисту від шкідників, як організувати полив”, - говорить консультантка Проєкту USAID, фахівчиня з вирощування плодових та ягідних культур Ніна Дмитраш.
У “Мічурінському” почали виконувати ці поради. Навесні дерева гарно зацвіли, і попри складну погоду під час цвітіння, спекотне літо, відсутність дощів догляд за садом дав результат.
Зараз у саду почали збирати врожай. Торік з недоглянутого саду зібрали 100 тонн яблук. Цьогоріч врожай вчетверо більший. У “Мічурінському” розраховують зібрати близько 400 тонн яблук
“Це прекрасний прогрес за один рік, хоча попереду ще багато роботи. Але я бачу готовність працювати та покращувати агротехнічні процеси для плодоношення та виведення саду на повну потужність, тож вірю, що у “Мічурінського” все вийде”, - каже консультантка Ніна Дмитраш.
Першу партію яблук господарство вже відправило до мережі супермаркетів “Сім'я”. Гала, Голден, Симеренко, Фуджи, Бреберн та Гренні Сміт – це ті сорти яблук, які вже незабаром зможуть скуштувати жителі Донеччини та Луганщини.
Також виробники зацікавлені у співпраці з іншими гуртовими покупцями. Частину яблук відправили на виготовлення органічного натурального соку без цукру на одне з харківських виробництв. У подальшому власники саду планують організувати власний цех з переробки яблук та оновлювати насадження.
“Ми бачимо, що у цього саду є прекрасна перспектива. Вже формуємо план роботи на наступний рік. Плануємо оцифрувати та автоматизувати більшість агрооперацій з посадки, живлення та захисту дерев. Сподіваємося, наші яблука сподобаються жителям Сходу України”, - говорить Віталій.
Грантова та освітня допомога підприємцям на Сході України надається Проєктом USAID в рамках інформаційної кампанії “Схід економічних можливостей”. Кампанія покликана привернути увагу всієї України до потреб і можливостей Сходу, адже ще ніколи у регіоні не було стільки ініціатив, покликаних покращити рівень життя населення, розвивати бізнес у перспективних галузях економіки, відновлювати інфраструктуру.
Ще ніколи не було стільки проєктів, готових залучати інвестиції та допомагати стати регіону сильним, креативним та привабливим для роботи й життя.