На Луганщині за підтримки USAID допомагають відновлювати ліси після масштабних пожеж
Про природне відновлення лісу, протипожежні заходи, зміни клімату та методи лісовідновлення говорили науковці та лісники під час конференції 24 вересня. Науково-практичну конференцію “Відновлення лісів Луганської області в умовах пожежної небезпеки та змін клімату” у Сєвєродонецьку організував Проєкт USAID “Економічна підтримка Східної України” (Проєкт USAID).
Про це повідомляє Східний варіант з посиланням на Проєкт USAID «Економічна підтримка Східної України»
Захід зібрав близько двадцяти учасників – представників Проєкту USAID, Національного університету біоресурсів та природокористування, Українського науково-дослідного інституту лісового господарства (УКРНДІЛГА) та лісових господарств Луганської області.
Керівник регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж, професор кафедри лісництва Національного університету біоресурсів та природокористування Сергій Зібцев розповів про нові виклики для лісників. На Луганщині - одна з найскладніших ситуацій в Україні у лісовому господарстві. Зміна клімату, пожежі в екосистемах, близькість сіл до лісів – це вимагає створення пожежостійкої лісової мозаїки. Клімат почав мінятися з 2000 року: опадів щороку випадає все менше, температура повітря постійно росте, найсухіші – весна та літо, почалися шквали, пожежонебезпечний період триває увесь рік.
“Найбільші загрози для лісу – це джерела вогню по всій території України та погода. Щоб знизити вірогідність повторення пожеж, потрібно своєчасно проводити моніторинг погоди, швидко гасити вогонь, виявляти його джерела, організувати профілактичну роботу - навчання, підготовка лісових керівників, створення пожежостійких ландшафтів: зріджений ліс (парк), протипожежні блоки у лісах, електронні карти доріг”, - сказав науковець.
Професор Зібцев також говорив про необхідність захисту природного відновлення сосни та інших порід дерев під час санітарних рубок лісів, які згоріли під час пожеж 2020 року.
“У Європі може бути пошкоджено не більше 10-15% лісу під час санітарних рубок, в Україні не має цієї культури. Бригади, які працюють у лісі, не мають освіти та знань для цього. Щоб мінімізувати пошкодження лісу під час рубок, треба навчати людей. Це важливий момент, щоб знайти спільну мову з бригадами, треба навчати їх. Для цього потрібні семінари: де організувати майданчик для техніки, яка вона, куди та як падає дерево. Це комплексна робота, яку потрібно постійно проводити”, - сказав професор Зібцев.
Учасники конференції відвідали Піщане лісництво у Сєвєродонецькому районі. Під час пожеж 2020 року тут вигоріло майже 40% лісу. Побачили ділянки з різним ступенем пошкодження вогнем – сильним, середнім та слабким. На окремих ділянках почалося природне відновлення – проросли із насіння сосни. Також подивилися експериментальні ділянки лісу, які посадили навесні, та обговорили, як зберегти ці ділянки.
Після пожеж 2020 року почалося природне відновлення лісів, але при цьому постійно змінюються кліматичні умови. У липні у Піщаному лісництві був зелений килим під ногами, зараз із самосіянців вижило 10%. Однак цих 10% буде недостатньо для відновлення лісу, навіть якщо усі самосіянці доживуть до зрілості. При цьому в інших лісництвах бідніші умови для самовідновлення, наприклад, у Станично-Луганському, але рослин, які вижили, значно більше, - зазначив керівник напрямку сталого економічного розвитку Проєкту USAID Брайян Мілаковськи.
“Кожна ділянка лісу є унікальною, тому варто підходити індивідуально до кожної. Там, де висока щільність природного відновлення, ми рекомендуємо залишити під саморегуляцію – ліс має відновитися там самостійно, без втручання людини. Натомість є ділянки, де потрібне втручання людини, і тут радимо застосовувати комбіноване заліснення – як природне, так і штучне”, - сказала перша заступниця директора з наукової роботи Українського науково-дослідного інституту лісового господарства Наталія Висоцька.
Також Наталія Висоцька презентувала проєкт із потенційного створення на Луганщині цеху із виробництва біопаливних брикетів. Для цього можна використовувати як горілий ліс, так і вирощувати енергетичну сировину.
Науковці озвучили лісникам рекомендації з відновлення лісів: сприяти природному відновленню, залишати ділянки із життєздатним природним поновленням, цінні для збереження лісового різноманіття ділянки, визначити постійні лісонасіннєві ділянки паспортами. Також радили збирати місцеве насіння з дерев у лісах, яке адаптоване до регіональних умов, проаналізувати його якість та кількість, адже від цього залежить приживлюваність лісу.
У жовтні має бути затверджений звіт з оцінки впливу на довкілля, який науковці робили на замовлення Проєкту USAID. Цей документ дасть можливість лісникам реалізовувати горілий ліс. Тоді в результаті пожеж вигоріло понад 30 тисяч гектарів лісів у Луганській області.
Грантова та освітня допомога підприємцям на Сході України надається Проєктом USAID в рамках інформаційної кампанії “Схід економічних можливостей”. Кампанія покликана привернути увагу всієї України до потреб і можливостей Сходу, адже ще ніколи у регіоні не було стільки ініціатив, покликаних покращити рівень життя населення, розвивати бізнес у перспективних галузях економіки, відновлювати інфраструктуру. Ще ніколи не було стільки проєктів, готових залучати інвестиції та допомагати стати регіону сильним, креативним та привабливим для роботи й життя.