На Луганщині розвивають соціальне шкільне підприємництво та відновлюють ліси
У 2021 році учні Кризької школи Марківської громади, що на Луганщині, створили соціальне шкільне підприємство.
Про це Східний Варіант повідомляє з посиланням на Проєкт USAID "Економічна підтримка Східної України"
Разом з учителем Олександром Пономарем створюють вироби з дерева. У листопаді за сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка Східної України” продавали свої вироби та поширювали ідеї із соціального підприємництва на Форумі у Харкові.
Ідея створити шкільне підприємство належить місцевій громадській організації “Промінь”. З такою ідеєю прийшли до школи. Питання, що саме робити, вирішили швидко: у шкільних майстернях є обладнання для роботи із деревом, тож домовилися виготовляти дерев’яні годинники та дощечки для кухні. Назвали підприємство “Піноккіо”.
“У шкільних майстернях ми з дітьми багато працювали над створенням дерев’яних виробів, учні нашої школи кілька разів перемагали у всеукраїнських олімпіадах з трудового навчання. Тож вирішили, що цей досвід варто використати. Також у нас є обладнання – токарні верстати, ручні інструменти для обробки дерева. Так і з’явилася ідея працювати із деревом – ми виходили з тих ресурсів, які маємо і з того, що вже вміємо”, - розповідає директор Кризької школи, учитель трудового навчання Олександр Пономар.
Подали заявку на грант від Фонду “Східна Європа” та ChildFund Deutschland e.V. за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини. За грантом отримали додаткове обладнання – рейсмусовий верстат, лобзикові, стрічкові верстати, фрези, свердла, закупили матеріали – деревину та епоксидну смолу.Навколо цієї ідеї згуртувалися старшокласники. Зараз п’ятнадцять учнів 8-10 класів працюють у майстернях.
Перші вироби – дощечки для кухні та годинники – продали серед знайомих. Гроші від цього витратили на придбання обладнання – купили для лісників Старобільського району чотири мечі Колесова. Це ручна лопата, яка допомагає швидше посадити маленькі саджанці дерев. Десятикласник Іван Бондар долучився до шкільного підприємства – щоб і досвід отримати, і бути причетним до більшої мети – озеленення Луганщини.
“Мені цікаво працювати за верстатом – спочатку тримаєш у руках дощечку, а вже незабаром виходить красивий годинник. Я не отримую гроші за цю роботу, але отримую досвід. Хто знає, може, у майбутньому це стане моїм заробітком”, – ділиться Іван.
Прибуток від продажу своїх виробів учні вкладатимуть в озеленення – планують висаджувати фруктові дерева, ялинки на території школи та своєї громади.
“Після масштабних пожеж на Луганщині у 2020 році в області загинули багато дерев. Ми вирішили, що будемо допомагати в озелененні свого краю. Наш девіз – від дерева до дерева, тобто продаючи дощечку з дерева, ми садимо ще одне дерево”, - говорить пан Олександр.
Зазвичай свої дерев’яні вироби продають через сайт та соціальні мережі. А 17-18 листопада торгували на ярмарку у Харкові, який відбувся під час Форуму із соціального підприємництва. Участь у ньому взяли понад 150 учасників – експертів із розвитку соціального підприємництва, представників фондів, громадських організацій, соціальних підприємців.
Організатором Форуму став Проєкт USAID “Економічна підтримка Східної України” у партнерстві з громадськими організаціями “SILab Ukraine” та “Фонд “Професійний розвиток Харкова”.
“На форумі я почув багато нової цікавої інформації – і про розвиток соціального підприємництва у Грузії, Латвії, і про тенденції в Україні. Вважаю, що ця справа набуває розвитку. Це новий та цікавий напрямок, на формі говорили про правові засади, підтримку соціальних підприємців, запрошені ділилися досвідом, це дуже цінно. Радію, що ми теж до неї причетні до цього та одними з перших в Україні розвиваємо у сільській школі”, - каже Олександр.
Зараз шкільне підприємство “Піноккіо” налагоджує нові партнерства, з пропозицією продавати вироби до них звернувся підприємець з Марківки, також продають вироби через соціальні мережі.
Комунікаційна кампанія “Схід: Перезавантаження” покликана показати успішні історії жителів Сходу України та допомогти тим, хто прагне перезавантажити своє сьогодення заради успіху та процвітання майбутнього Сходу.
Перезавантаження – це оновлення наявних ресурсів, це запуск нового способу мислення. Схід України має багату історію та культуру, високий промисловий потенціал і саме тому може стати драйвером розвитку різних економічних напрямків та галузей бізнесу, перезавантаження свідомості населення, особливо молоді