Міжнародне співробітництво прискорить розслідування у справах іноземців, які воюють на Донбасі - експерти
Україна могла б взаємодіяти з іншими країнами, щоб оперативніше та ефективніше розслідувати справи по воюючим на Донбасі на боці "ЛДНР" іноземцям
Зокрема, співпраця передбачає обмін інформацією та доказами між правоохоронними органами держав. Про це "Східному варіанту" розповіли експерти.
"Що стосується громадян Чехії, то ми готові обмінюватися матеріалами з нашими колегами. Але поки що запитів від Чехії не було. Ми з радістю поділимося матеріалами, якщо до нас звернуться ", - зазначив генеральний прокурор Гюндуз Мамедов.
Читайте також: правозахисники прокоментували заяви Зеленського про "стіну" з ОРДЛО
На даний момент Офіс Генеральної прокуратури України встановив особи близько 24 іноземців, які брали участь у війні на Донбасі.
"Ми запропонували нашим колегам створити спільну міжнародну слідчу групу на зразок групи з МН-17 (збитий 17 липня 2014 року ЗС РФ цивільний літак на Донбасі -"Східний варіант"). У нас є великий досвід і ми могли б їм з колегами поділитися", - коментує заступник генпрокурора.
Можливо, співпраця України і Чехії в розслідуваннях у справах бойовиків пролила б більше світла на їхні злочини, оскільки відсутність доказів - це величезна проблема для чеських судів.
Читайте також: на чужій війні. Що чекає іноземців, які воюють на боці бойовиків "ЛДНР"
"Більшість вироків, винесених чеськими судами, умовні якраз тому, що дуже складно довести причетність цих людей до злочинів. В основному доказова база складається з фото і відео, де ці особи відображені в камуфляжі та зі зброєю на Донбасі, але це не доказ у більшості випадків", - коментує Марія Томак, правозахисниця і координаторка" Медійної ініціативи за права людини".
Співпраця може значно полегшити пошук інформації та доказової бази.
"Наприклад, якщо ми отримаємо інформацію про номер телефону особи, яка бере участь у терористичній діяльності, ми можемо встановити зміст телефонних розмов і такі докази можуть допомогти в майбутньому у справах чеських судів", - зазначив Микола Говоруха, заступник начальника управління Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту.
Також він додав, що докази, які самостійно виявить чеська сторона, важливі та для України.