Лікарі повідомили, що конфлікт на Донбасі серйозно вплинули на психічне здоров'я людей, які живуть поблизу лінії розмежування
Конфлікт на сході України серйозно вплинув на психічне здоров'я людей, які живуть поблизу лінії розмежування. Додаткова напруга виникла через пандемію COVID-19. Проте багатьом складно отримати психологічну допомогу.
Про це повідомляє Східний Варіант з посиланням на Лікарів без кордонів
Послуги у сфері охорони психічного здоров'я досі централізовані: вони доступні переважно в містах. У невеликих містечках і селах люди часто не мають у кого просити допомоги. «Лікарі без кордонів» разом з іншими організаціями проводять тренінги для сімейних лікарів і медичних сестер, щоб ті могли надавати базову психологічну допомогу.
Вплив конфлікту на психічне здоров'я часто ігнорується. Тим часом люди в таких умовах живуть з постійними загрозами: безпосередньо через бойові дії; через вибухи, обстріли або ризик наткнутися на міну або боєприпаси.
Психологи «Лікарів без кордонів» працюють з лікарями та медичними сестрами на сході України. Ми часто зустрічаємо пацієнтів, які мають депресію, тривогу та інші поширені розлади.
"Найчастіше - гострий стрес, горе через втрату близьких або житла. Поширені також стани, пов'язані з тривожністю. Наприклад, безсоння. Було багато випадків, коли на очах у бабусі або дідуся гинули онуки; або коли люди втрачали практично всіх членів своєї сім'ї. Старші люди часто залишаються одні", - каже Тетяна Азарова, психіатр" Лікарів без кордонів".
«Зазвичай у селах ніхто не звертає увагу на [психічне здоров» я]. Люди думають, що їм вже нічого не допоможе. Треба просто жити і терпіти", - каже Наталія Хацко, фахівець "Лікарів без кордонів" зі здорового способу життя.
За сприяння Міністерства охорони здоров'я та інших партнерів, «Лікарі без кордонів» впроваджують проект у Донецькій області. Ми проводимо тренінги та супервізії для сімейних лікарів і медичних сестер, щоб вони могли надавати базові психологічні послуги. Для тренінгів використовується Програма подолання прогалин у сфері психічного здоров'я (mhGAP), розроблена Всесвітньою організацією охорони здоров'я.
"Ми перші на шляху у всіх - у хворих на коронавірус, у хворих з психічними розладами. Ми - перші у них на шляху", - говорить Галина Могилевська, сімейна лікар у селі Чермалик Донецької області. «Ми дивимося, чи можемо впоратися самі, чи відправляємо [пацієнта] до психіатра або психолога, чи застосовуємо медикаментозну терапію».
Олександр Власенко, директор Центру сімейної медицини № 1 м. Краматорськ, пояснює: "Є дві причини, чому пацієнти не звертаються до лікарів [з проблем з психічним здоров'ям]: 1) тому що вони не розуміють, що ми можемо надати таку допомогу; 2) тому що лікар не може надавати цю допомогу кваліфіковано".