Фахівці про міни на Донбасі: рік конфлікту вимагає трьох років розмінування
У групах з розмінування працюють українці, багато саме з Донецької та Луганської областей.
"Східний варіант" поговорив з фахівцями з розмінування, щоб дізнатися, як вони допомагають зробити українську землю безпечною.
За даними звіту Landmine Monitor 2020 Україна знаходиться на третьому місці після Афганістану і Малі за кількістю нещасних випадків, пов'язаних з мінами та вибухонебезпечними предметами. Водночас смертельна загроза від мін — лише верхівка айсберга. Забруднені території позбавляють дітей безпечного дитинства, а дорослих — можливості вести господарство, щоб забезпечити сім'ю засобами для існування.
На щастя, Україна не залишилася наодинці з цією проблемою. У нашій країні працює відразу кілька організацій, що займаються розмінуванням територій. Одна з них — Данська рада у справах біженців — Данська група з розмінування (DRC-DDG). Організація відновила свою роботу в Україні у 2014 році у відповідь на гуманітарні потреби країни. І зараз за фінансової підтримки Європейського Союзу активно займається розмінуванням територій Донбасу.
Головний сапер однієї з груп розмінування Олег Мельничук прийшов у DRC-DDG у 2017 році. Як і всі сапери, він пройшов чотиритижневий тренінг, а потім вийшов на роботу в польові умови.
Чоловік згадує: свого першого робочого дня страху не відчував, було лише невелике хвилювання.
«У нас був дуже хороший технічний радник. І вже на той момент ми пройшли відмінну підготовку і були впевнені в тому, що робимо. Ми знали, що наші дії, звичайно, ризиковані, але цей ризик розрахований. Ми знаємо, що наш попередній крок є страховкою в наступному кроці», — коментує Олег Мельничук.
Читайте також: Сантиметр за сантиметром: як Європа допомагає Україні в розмінуванні
Він пояснює, що розмінування — дуже копіткий і тривалий процес.
«Заведено вважати, що для того, щоб розмінувати або вивільнити від вибухонебезпечних припасів території після закінчення конфлікту, кожен рік конфлікту потребує близько трьох років розмінування. Так що, нескладно підрахувати, скільки років буде потрібно на розмінування небезпечних територій. Особливо враховуючи, що на сьогодні конфлікт ще не закінчений», — каже Олег.
У групах з розмінування працюють українці, багато хто саме з Донецької та Луганської областей. Більшість техніки для розмінування закуповується у європейських постачальників.
Більш досвідчені сапери, такі як Олег, потім тренують нових саперів.
«Наші потужності ростуть, і ми набираємо все нові та нові команди розмінування. Наразі також проходить тренінг для саперів, за підсумками якого будуть сформовані три нові команди. У цьому тренінгу беруть участь як люди зі вже наявним досвідом роботи в розмінуванні в інших організаціях, так і без досвіду зовсім», — розповідає сапер.
Олег особливо підкреслює, що в групах демінерів на одному рівні працюють як чоловіки, так і жінки.
«Багато хто може вирішити, що робота сапера — суто чоловіча справа, але це не так. У наших командах працюють жінки нарівні з чоловіками, дівчата також очолюють команди нетехнічного обстеження та одну з груп розмінування. Так що в боротьбі з мінною небезпекою ми всі рівні», — вважає головний сапер.