Для жінок, які постраждали від сексуального насильства під час війни на Донбасі, розробили рекомендації
Для жінок, які постраждали від сексуального насильства під час війни на Донбасі, держава зобов'язується виконати ряд заходів.
Про це йдеться в матеріалі “Східного варіанту”.
Усі люди, звільнені з полону окупантів, мають однакові права, безвідносно до того, чи заявляли вони про сексуальне насильство в полоні, чи ні.
Відтак, держава зобов'язується:
1) організувати зустріч звільнених осіб та супроводити їх до закладів охорони здоров'я;
2) забезпечити надання медичної допомоги звільненим особам, а також медико-психологічної реабілітації;
3) організувати роботу з оформлення та видавання паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон;
4) надати матеріальної допомоги (після повернення звільнених осіб на територію України їм виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 100 тис. грн);
Читайте також: "Люди не розуміють, що з речей відбуваються в полоні": письменниця про жорстокі катівні "ЛДНР"
5) організувати надання безоплатної правової допомоги;
6) надати звільненим особам психологічну реабілітацію.
Щоб отримати матеріальну допомогу 100 тис. грн, постраждалим потрібно звернутися до Мінреінтеграції із заявою про визнання особою, яка була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України та про виплату матеріальної допомоги. У заяві зазначити реквізити свого банківського рахунку для перерахування коштів.
Гаряча лінія Мінреінтеграції — 0800750107.
Що робити постраждалим від насильства на війні, які хочуть заявити на злочинців?
Як говорить керівник ГО "Східноукраїнський центр громадських ініціатив" Володимир Щербаченко, якщо ж постраждала людина хоче заявити про насильство під час перебування на окупованій території, то вона має подати відповідну заяву до поліції.
При чому зробити це можна не лише відразу після звільнення, а й через деякий час після нього.
Крім того, звертатися можна і в прокуратуру. В Луганській та Донецькій областях працюють управління щодо воєнних злочинів, які займаються зокрема і злочинами щодо сексуального та гендерно обумовленого насильства в умовах війни.
Прокуратура Донецької області — 87500, м. Маріуполь, вул. Університетська, 6, електронна поштова адреса: [email protected], телефон: (0629) 47-03-76.
Прокуратура Луганської області — 93408, м. Сєвєродонецьк, вулиця Богдана Ліщини, 27, електронна поштова адреса: [email protected], телефон: (06452) 4-13-50.
Також звертатися можна й до Офісу Генерального прокурора на адресу електронної пошти: [email protected] з поміткою «для Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора».
Читайте также: Украинки, пострадавшие от насилия в плену "ЛДНР", дали свои рекомендации власти
За словами Володимира Щербаченка, жінки та чоловіки, яким важко заявити про злочини сексуального характеру, можуть спочатку звернутися за підтримкою до групи постраждалих SEMA Україна, або ж до іншої громадської організації.
Далі основні з них:
- БФ «Восток SOS» у 2021 році надає психосоціальну допомогу людям, які постраждали від конфлікту, у тому числі від СГОН. Фонд проводить освітньо-просвітницькі заходи для постраждалих, організовує групи підтримки; психологічне консультування онлайн та офлайн у м. Сєвєродонецьк Луганської області.
Контактні адреси:
Печерський узвіз, 19, м. Київ, Україна, 01011;
вул. Федоренка, 49а, м. Сєвєродонецьк, Україна, 93401.
Контактні телефони: +38 (050) 699-84-85; +38 (095) 397-98-48.
Контактний e-mail: [email protected], [email protected]
Вебсайт організації
- «Ла-Страда Україна» адмініструє роботу національної гарячої лінії з запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерній дискримінації; забезпечує надання безплатних правових, психологічних та інформаційних консультацій для постраждалих від СГОН. Лінія працює цілодобово, є анонімною, конфіденційною та безкоштовною.
Телефон гарячої лінії: 0-800-500-335 або 116-123.
Окрім телефонного консультування є можливість звернутися на Національну гарячу лінію через e-mail: [email protected]
Telegram-канал: @NHL116123
Skype: lastrada-ukraine або через месенджер у Facebook
Вебсайт організації
Поштова адреса організації: Україна, 03113, Київ – 113, а/с 26.
Контактний телефон: +38 (044) 205-36-95.
Контактний e-mail: [email protected]
- ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив»
Організація надає професійну безплатну первинну та вторинну правничу допомогу, у тому числі представляє інтереси в суді осіб, які постраждали від СГОН у ході збройного конфлікту. Допомога надається постраждалим в усіх областях України.
Вебсайт організації
Сторінка у Facebook
Контактна адреса: м. Київ, вул. Ризька, 73-г, 1-й корпус, 25-й поверх, творча майстерня 17.
Контактні телефони: +38 (063) 640-96-40; +38 (044) 578-14-38.
Контактний e-mail: [email protected]
Більше громадських організацій та корисних порад можна знайти в посібнику, розробленому громадськими організаціями для людей, що постраждали від сексуального чи гендерно обумовленого насильства.