
Денісова розповіла, як відбувається отримання грошової винагороди за укладення контракту "18-24", та які є нюанси
Правозахисниця та очільниця Українського центру захисту прав людини Людмила Денісова розповіла, як відбувається отримання грошової винагороди за укладення контракту "18-24", та які є нюанси.
Про це вона розповіла в етері Еспресо.
З 13 лютого Уряд реалізує експериментальний проєкт, який мотивує окрему категорію громадян долучитися до захисту Батьківщини — одноразову грошову допомогу в розмірі 1 млн грн за контрактом "18–24".
"Право на отримання цієї винагороди мають військовослужбовці — підкреслюю, рядового, сержантського та старшинського складу Збройних сил, Державної прикордонної служби, Національної поліції — які відповідають певним критеріям", — зауважила Денісова.
Мова йде про тих, хто:
- були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану у віці до 25 років;
- безпосередньо брали участь у бойових діях у районах ведення бойових дій — сукупно не менше ніж 6 місяців станом на 13 лютого 2025 року;
- продовжували службу на момент набрання чинності постановою, тобто були чинними військовослужбовцями на 13 лютого;
- не притягувались до дисциплінарної або адміністративної відповідальності.
Грошова допомога виплачується у 3 етапи:
- перші 200 тис. грн — після того, як протягом 5 днів військовослужбовець узявся до виконання обов’язків;
- ще 300 тис. грн — після проходження навчання та прибуття до місця служби (наприклад, до зони бойових дій);
- останні 500 тис. грн — після виключення військовослужбовця зі складу особового складу частини.
"Повний розмір одноразової виплати становить 1 млн грн. І навіть якщо, скажімо, 6 місяців у боях не відслужив, але відповідає усім критеріям, або був поранений, — така людина має право на цю винагороду в повному обсязі", — пояснила правозахисниця.
Людмила Денісова зауважила, що право на виплату НЕ мають:
- ті, хто відповідають віковим критеріям, але були звільнені з військової служби до 13 лютого;
- ті, хто загинув до моменту набрання чинності постановою (тобто до 13 лютого 2025 року).
"Ще раз звертаю увагу: право на виплату мають винятково військовослужбовці рядового, сержантського або старшинського складу. І незалежно від дати, коли військовослужбовець отримав офіцерське звання, виплата все одно не передбачена", — зазначила вона.
Якщо українці віком з 18 до 24 років з 24 лютого 2022 року по 13 лютого 2025 року служили і є чинними військовослужбовцями, теж мають право на одноразову грошову допомогу в 1 млн грн.
"Але та частина, на жаль, я вважаю це несправедливим, які пішли раніше в такому ж віці, і були вже на військовій службі на час початку повномасштабного вторгнення російської федерації, на жаль, на цю виплату не можуть розраховувати. Вона їм не передбачена", — наголосила Денісова.
За її словами, сім'ї, в яких є військовослужбовці, які за віковими категоріями пішли служити в період повномасштабного вторгнення, безвісти зникли або потрапили в полон, варто звернути увагу — також мають право на частину цієї винагороди. Адже ця грошова допомога вважається частиною грошового забезпечення.
"З 1 лютого грошове забезпечення розподіляється за новим порядком, але ви маєте право отримати частину від цього мільйона. І зверніть увагу на це, це важливо, щоб ви теж отримали таку грошову підтримку від держави", — зауважила правозахисниця.
Нагадаємо, у Міноборони надали роз'яснення щодо розбронювання медиків.
Читайте також: Зеленський підписав закони про продовження дії воєнного стану та проведення загальної мобілізації
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.