
Чи можливо здобути українську загальну середню освіту на ТОТ: про що питають на гарячій лінії Східного Варіанта
У лютому онлайн-медіа Східний Варіант запустило гарячу лінію “HelpPrint”. За період діяльності ініціативи команда опрацювала вже понад сотню звернень, зокрема від українців та українок з тимчасово окупованих територій України. Ви також можете запитати про евакуацію з тимчасово окупованих територій, допомогу переселенцям, пошук тимчасового житла, вступ до університету після отримання освіти в окупації та багато іншого.
Треба зазначити, що українське законодавство передбачає можливість отримання української онлайн-освіти на тимчасово окупованих територіях, реалізувати це на практиці надзвичайно складно. У матеріалі Східного Варіанта про навчання дітей в окупації йдеться, що росіяни проводять постійні перевірки на проукраїнську позицію та змушують дітей навчатися за російськими “стандартами”. А в разі відмови — погрожують штрафами чи навіть позбавленням батьківських прав.
Освітня експертка Ярослава Мозгова у коментарі Східному Варіанту розповіла, що у деяких громадах були випадки, коли викладачі, що перебувають на тимчасово окупованих територіях, були залучені до викладання українських шкільних програм дистанційно. Проте, через тиск з боку окупантів та міркування безпеки таких випадків стає все менше.
Зокрема, експертка зазначає, що існує певний перелік можливостей для того, щоб здобувати українську освіту онлайн на тимчасово окупованій території. Серед них:
Релоковані українські заклади освіти
Деякі заклади освіти, що релоковані з ТОТ, зараз активно залучають учнів до себе, бо це дає більшу освітню субвенцію (форму грошової допомоги місцевим бюджетам із державного бюджету) й можливість продовжувати роботу. Однак, багато закладів також закрито, і це виклик — як після закриття релокованих із ТОТ шкіл не втратити звʼязок із дітьми).
Приватні дистанційні заклади
Наприклад, “Оптима”, “Джерело”, “Атмосферна школа” та інші, які пропонують платне навчання і забезпечують можливість отримання свідоцтва про освіту.
Громадські організації та приватні ініціативи
Наприклад, “School to go” та інші ініціативи, які надають можливість здобуття знань, соціалізації та психологічної підтримки, але часто не мають відповідної ліцензії.
Міжнародна українська школа
Вона малоспроможна на ТОТ і переважно представлена в Криму.
Водночас Ярослава Мозгова підкреслює, що жодна з цих можливостей не є безпечною. Проблема полягає у недостатній захищеності платформ, що може поставити під загрозу конфіденційність та безпеку користувачів.
Однак, наразі існують два способи здобуття профільної загальної середньої освіти в Україні для осіб, що перебувають на тимчасово захоплених територіях:
- через індивідуальну форму навчання (екстернат);
- через екстернат за допомогою Освітніх Центрів “Крим-Україна” та “Донбас-Україна”.
На гарячій лінії запитувачі можуть отримати також контакти для консультації щодо питання української освіти на ТОТ.
Наприклад, людина может звернутися до ГО ЦГП “Альменда”:
- за номером телефону +38 095 136 47 27 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber);
- на e-mail: [email protected].
Для глибшого ознайомлення з темою операторка гарячої лінії також може надіслати матеріал Східного Варіанта, де журналісти детально розібрали можливості для здобувачів української освіти на ТОТ. Однак, нагадуємо, аби українці та українки на тимчасово окупованих територіях зважували всі потенційні ризики.
Як звернутися на гарячу лінію?
- Номер гарячої лінії (може змінюватись): +38 091 48 18 150
- Telegram: @Help_print_bot
- Електронна пошта: [email protected]
- Viber: Help Print Bot
- Skype: Help Print
- WhatsApp: Help Print
- Signal: +380738955177
- Telegram-бот медіа з можливістю зареєструвати звернення: @eastvar_bot
***
Нагадаємо, що гаряча лінія "HelpPrint" створена командою онлайн-медіа "Східний Варіант" для мешканців прифронтових і тимчасово окупованих територій, а також переселенців, що потребують допомоги або бажають поділитися інформацією.
Гаряча лінія є повністю конфіденційним каналом спілкування. Ми гарантуємо безпеку та цілковиту анонімність.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.