UA
UA RU
12 Лютого 2025, 14:12
Мільйони доларів допомоги втрачені? Або як зупинка роботи USAID вплине на Донецьку та Луганську області
Що відбувається

Мільйони доларів допомоги втрачені? Або як зупинка роботи USAID вплине на Донецьку та Луганську області

Як Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) підтримувало східні регіони України? Які програми діяли та скільки грошей допомоги Агентство надало Донеччині та Луганщині? Та що буде з областями тепер, коли USAID тимчасово або навіть назавжди припинило свою роботу? Відповіді дає Східний Варіант

Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) працює з 1961 року та відомо своїми фінансовими програмами для країн, що розвиваються. У тому числі й для України. З початку повномасштабного вторгнення USAID надавало гуманітарну та економічну допомогу мешканцям країни, підтримувало релоковані бізнеси, прифронтові міста та села. Наприкінці січня цього року USAID призупинило свої проєкти в усьому світі. Подальша доля агентства поки що невідома: Адміністрація Президента США веде розмови або про повне закриття, або про реорганізацію.

Припинення роботи USAID на невизначений термін сколихнуло українські інстанції, які отримували від американського агентства чималу фінансову чи грантову допомогу. 

Східний Варіант також втратив значну частину фінансування  через зупинку роботи USAID. Ми активно закликаємо наших читачів та читачок підтримати нас, якщо є така можливість. Зробити вільний донат можна за посиланням.

Якою була допомога USAID для сходу з 2014 до 2022 року

З 2014 до 2022 року USAID фінансувало підтримку Донецької області в напрямках гуманітарної допомоги, соціальної інфраструктури та енергоефективності, диверсифікації економіки, подоланні пандемії COVID-19, децентралізації та розвитку місцевого самоврядування, ІТ сфери та інновацій, екології, безпеки.

USAID Донеччина Луганщина_03
Вже під час повномасштабної війни USAID підтримувало Донеччину альтернативними джерелами енергії. Фото: Донецька ОВА

Наприклад, проєктом «Демократичне врядування в Східній Україні» профінансовано розробку мобільного додатку «Доступний Маріуполь», який дозволяв людям з інвалідністю слідкувати за трафіком транспорту в приазовському місті, замовляти адміністративні та соціальні послуги, шукати роботу тощо. Це й же проєкт допоміг місцевим органам закупити обладнання для 120 нових робочих місць «Маріупольського Мультицентру». Персонал проходив навчання, тренінги з клієнтоорієнтованості, курси професійного розвитку та стажування в інших центрах адміністративних послуг країни.

USAID Донеччина Луганщина_03
За сприяння USAID у Маріуполі у 2019 році був відкритий найбільший ЦНАП України. Фото: mistomariupol.com.ua

У рамках проєкту «Демократичне врядування в Східній Україні» також були передані кейси для надання адміністративних та соціальних послуг у дистанційному режимі.

«Проєктом USAID “Економічна підтримка Східної України” на конкурсній основі для започаткування, відновлення або розширення діяльності мікро-, малого та середнього підприємництва було надано грантів на загальну суму понад 70 млн грн. Водночас наймасштабнішими проєктами, які здійснювали свою діяльність за фінансової підтримки USAID на території Донецької області в період із 2014 року та до сьогодні є проєкт “Демократичне врядування в Східній Україні”, виконавцем якого є Кімонікс Інтернешнл Інк, загальна вартість проєкту 107 млн доларів США. А також проєкт “Економічна підтримка Східної України”, виконавцем якого є DAI Global, LLC, загальна вартість проєкту 325 млн доларів США», — розповіла Східному Варіанту директорка Департаменту інвестиційно-інноваційного розвитку й зовнішніх відносин Донецької ОВА Оксана Головко.

USAID Донеччина Луганщина_03
Автопідйомник, який ДТЕК Донецькі електромережі у 2023 році отримало від USAID. Фото: сайт ДТЕК Донецькі електромережі

З початком повномасштабного вторгнення проєкти USAID на Донеччині перенаправили свою діяльність на напрямки гуманітарної допомоги, економічного розвитку, охорони здоровʼя, освіти та соціальних послуг, зміцнення звʼязку та довіри між громадянами та органами влади.

Загальна вартість усіх проєктів USAID, які діяли на Донеччині з 2014 року й до сьогодні, складає близько 526 мільйонів доларів.

Що стосується Луганської області, з 2014 до 2022 року USAID підтримувало її стабілізацію економіки, громадянське суспільство, зміцнювало звʼязки та довіру між громадянами та органами влади, підтримувало малий та середній бізнес, створювало робочі місця, розширювало доступ до якісних послуг. Наймасштабнішими проєктами в Луганській області за сприяння USAID були також «Економічна підтримка Східної України» та «Демократичне самоврядування в Східній Україні».

USAID Донеччина Луганщина_03
Під час повномасштабного вторгнення, у 2023 році, USAID передало техніку для Донецької та Луганської області. Фото: Східний Варіант

Однак невідома точна сума, на яку USAID підтримало Луганщину за цей час, через відсутність обліку окремо по Луганській області в межах проєктів. Про це Східному Варіанту повідомила директорка Департаменту масових комунікацій Луганської ОВА Альбіна Кушелева.

«Через початок повномасштабного вторгнення проєкти міжнародної допомоги на Луганщині продовжили свою діяльність, проте вимушені були змінити напрямки підтримки з урахуванням потреб бенефіціарів та реципієнтів проєктів під час війни, а саме: підтримка релокованих органів влади, організацій, підприємств, бізнесу, внутрішньо переміщених осіб області. Зокрема, доставлення гуманітарних вантажів, забезпечення захисту мешканців Луганщини та безперебійної роботи місцевих органів влади, відновлення надання послуг населенню», — розповіла Альбіна Кушелева.

Як закриття USAID вплине на Донеччину та Луганщину

Очікувано, що призупинення проєктів USAID на невизначений термін стосується і Донеччини з Луганщиною.

Як повідомила Оксана Головко, держслужбовці Донецької ОВА постійно приділяють увагу співпраці з міжнародними інституціями. За її словами, призупинення діяльності проєктів за фінансування USAID може негативно вплинути на роботу обʼєктів критичної та соціальної інфраструктури. Водночас директорка департаменту нагадала, що проєкти життєво необхідної гуманітарної допомоги вже отримали відповідний дозвіл Державного секретаря США на продовження та відновлення своєї роботи.

«Центральні та місцеві органи влади продовжують проводити роботу щодо оперативного створення компенсаторних механізмів. Також в області триває та активно розвивається міжрегіональна співпраця та співробітництво між громадами-побратимами в рамках угод, договорів, меморандумів, протоколів про побратимство, укладених органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями населених пунктів», — повідомила Оксана Головко.

USAID Донеччина Луганщина_03
Під час повномасштабного вторгнення, у 2023 році, USAID передало техніку для Донецької та Луганської області. Фото: Східний Варіант

У Луганській ОВА повідомили, що в межах співпраці з USAID розглядались ініціативи з підтримки гуманітарних хабів області в інших регіонах країни, створення можливості для перенавчання, перекваліфікації та працевлаштування переселенців, забезпечення потреби організацій області в акумуляторних системах зберігання енергії, підтримки переміщених університетів області.

На сьогодні Луганська ОВА не може оцінити вплив призупинення роботи USAID.

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
Що відбувається

Мільйони доларів допомоги втрачені? Або як зупинка роботи USAID вплине на Донецьку та Луганську області

Розбір

Зруйноване відновлення: мільйонні проєкти Донеччини, які знищила рф після повномасштабного вторгення

Важливо

Голос з окупації: “гарячій лінії” Східного Варіанта виповнився рік

Фоторепортаж

Переселенці для переселенців: як працює і чим допомагає "Хаб Гірської громади" на Хмельниччині

Розслідування

Будівництво в релокації: як навколо медичного об'єднання Краматорська обросли "свої" підрядники

Рішення

Екофорум-театр, лялькова вистава про сміття та моніторингові місії: як активісти з Донеччини розвивають в Україні екологічні ініціативи

Антифейк

"Фабрика колаборантів" і фейкові стажування: як російські окупанти залучають молодь з ТОТ до співпраці

Історія

10 років з обстрілу мікрорайону "Східний" у Маріуполі: як росіяни брехали про трагедію

12 Лютого Середа
16:48

Майже 22,5 тис. дітей залишаються проживати на Донеччини

16:35

ЄІБ направить 2 млрд євро на проєкти з відновлення у межах Ukraine Facility

16:01

Добропільські дзюдоїсти здобули призові місця на Відкритому чемпіонаті Донеччини

15:59

Жителі Донеччини задекларували 314 одиниць вогнепальної зброї

15:53

Веніславський прокоментував мотиваційні аспекти 18-24-річних добровольців укладати контракти

15:43

Енергетики повернули світло ще у 12 населених пунктів Донецької області

15:35

Для закупівлі БпЛА та засобів РЕБ захисникам Донеччини виділили 50 млн грн

15:19

В окупованому Маріуполі люди продовжують страждати від зграй собак: деталі

14:47

Марківська громада приймає заяви на літнє оздоровлення дітей

14:29

В окупованому Донецьку "ветерани сво" жаліються на проблеми у місті: деталі від "Жовтої Стрічки"

14:12

Що відбувається Мільйони доларів допомоги втрачені? Або як зупинка роботи USAID вплине на Донецьку та Луганську області

Мільйони доларів допомоги втрачені? Або як зупинка роботи USAID вплине на Донецьку та Луганську області
14:07

Сьогодні окупанти обстріляли Костянтинівську громаду: деталі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: