![Зруйноване відновлення: мільйонні проєкти Донеччини, які знищила рф після повномасштабного вторгення](https://v-variant.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/Zruynovane-vidnovlennia-proiekty-Donechchyny_06-1070x580.jpg)
Зруйноване відновлення: мільйонні проєкти Донеччини, які знищила рф після повномасштабного вторгення
Початок повномасштабного вторгнення та розгортання активних боїв на Донеччині не стали причиною скасування деяких мільйонних проєктів із реконструкцій та ремонтів. Східний Варіант проаналізував, які обʼєкти нерухомості та дороги були відремонтовані вже після 2022 року, однак зараз зруйновані або знаходяться на лінії фронту.
Дорога в Покровську за 13 млн грн
Після початку повномасштабного вторгнення в Покровській громаді активно ремонтували дороги. У 2023 році заступник Покровської МВА Олексій Стебель повідомляв, що в громаді відремонтовано вже понад 10 основних доріг, на яких є жвавий автомобільний рух. Підрядники проводили ямковий ремонт, асфальт картами та за допомогою спецтехніки «УЯР».
![Олексій Стебель](https://v-variant.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/Oleksiy-Stebel-1024x768.jpg)
У першій половині 2024 року повідомляли, що ремонт доріг продовжиться. Зокрема, планували відремонтувати 8 вулиць: Затишна, Свято-Володимирська, Дмитра Коцюбайла (колишня Центральна), Івана Богуна (Прокоф’єва), Тараса Шевченка, Джохара Дудаєва (Пушкіна), Європейська та частина вулиці Москаленка.
Через загострення ситуації на покровському напрямку та стрімке наближення фронту ремонти доріг та інших обʼєктів призупинили. Деякі з ділянок, на які витратили мільйони гривень, уже знаходяться в окупації або на лінії фронту.
![Зруйноване відновлення проєкти Донеччини_08](https://v-variant.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/Zruynovane-vidnovlennia-proiekty-Donechchyny_08-1024x768.jpg)
Так, у серпні 2023 році на сайті «Прозоро» Житлово-комунальний відділ Покровської міської ради оголосив тендер на поточний ремонт частини вулиці Привольної за очікувану вартість у майже 15 млн грн. Роботи охопили не лише Покровськ, а й села, південніші від нього. Як казав Олексій Стебель у новині за 22 серпня 2023 року:
«Ми розуміємо, що Покровська громада — це не тільки центр міста Покровськ. Ми працюємо над відновленням автошляхів на всій території громади. Цими вихідними робили фрезування вулиці Привольна. Буде виконуватися ремонт аж до ВПС-3 ШУ “Покровське”. Таким чином, буде охоплено декілька населених пунктів і село Піщане в тому числі».
Згідно з договором, роботи виконало до 15 листопада 2023 року ТОВ «Перша українська дорожньо-будівельна компанія». Фінальна вартість робіт — 13 млн грн, з яких 3,8 млн грн пішло з місцевого бюджету, а 9,2 млн грн — з обласного.
![Скриншот мапи DeepState на 30 січня 2025 року](https://v-variant.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/mapa-1024x599.jpg)
Станом на 30 січня 2025 року, згідно з ресурсом DeepState, село Піщане Покровської громади окуповано російською армією. Імовірно припустити, що ділянка дороги, яку ремонтували у 2023, частково зруйнована ворогом, а частково окупована.
За 2023–2024 рік у Покровську були відремонтовані декілька доріг, однак саме ця ділянка вийшла найкоштовнішою.
Ремонт «мирноградського» мосту за 20 млн грн
У 2023 році біля «Станції «Нова» в Покровську провели ремонт шляхопроводу, який зʼєднував місто з Мирноградом. У липні Департамент розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації оголосив тендер за 290 тис. грн для проведення технічного огляду мосту. Роботу виконало ТОВ «Дизайн проджект груп».
Тоді ж оголосили тендер на поточний ремонт «мирноградського» мосту. Роботи виконало ТОВ «Перша українська дорожньо-будівельна компанія» за майже 20 млн грн. Окрім моста, ремонтні роботи провели на вулиці Добропільській, дорозі під мостом у напрямку Добропілля, та ділянці від мосту до так званого «горбатого» мосту.
![Ремонт «мирноградського» мосту](https://v-variant.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/Zruynovane-vidnovlennia-proiekty-Donechchyny_10-1024x720.jpg)
У вересні 2023 року Олексій Стебель повідомляв, що ремонт «мирноградського» мосту вже на стадії завершення. Роботи почалися на початку літа і виконувалися у два етапи: спочатку на проїзній частині в одному напрямку, а потім — на смугах у зворотному.
![Ремонт «мирноградського» мосту](https://v-variant.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/Zruynovane-vidnovlennia-proiekty-Donechchyny_09.jpg)
У червні 2024 року київські експерти визнали міст придатним для експлуатації.
«Після завершення війни цей міст ми повністю відремонтуємо. Зараз є рух автомобілів в обох напрямках, цього наразі вистачає, тому ремонтних робіт поки не буде», — повідомив Олексій Стебель.
За три місяці, 12 вересня, міст було зруйновано російським обстрілом.
![Зруйнований «мирноградський» міст](https://v-variant.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/Zruynovane-vidnovlennia-proiekty-Donechchyny_02.jpg)
Олексій Стебель у коментарі місцевому ЗМІ повідомив:
«Заздалегідь ми мали розуміння, що міст може бути зруйнований, ми підготували аварійний переїзд».
«Горбатий» міст очікувала та ж участь.
Тендер на поточний ремонт шляхопроводу «Східний» (або так званого «горбатого» мосту) оголосили 24 липня 2023 року. Виконавцем робіт був ПП «Агропромбуд». Кінцева вартість робіт — 261 тис. грн.
![Ремонт «Східного» (або «горбатого») мост](https://v-variant.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/Zruynovane-vidnovlennia-proiekty-Donechchyny-1024x682.jpg)
На жаль, 13 вересня 2024 року міст «Східний» також було повністю зруйновано через російських обстріл.
![Зруйнований «Східний» міст](https://v-variant.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/Zruynovane-vidnovlennia-proiekty-Donechchyny_04-974x1024.jpg)
Шкільні укриття за 1,3 млн грн
У 2023 році Відділ освіти Покровської МВА оголосив тендери для переобладнання підвальних приміщень деяких шкіл на найпростіші укриття. Для школи № 9 у мікрорайоні Шахтарському виділили 449 тис. грн, для Навчально-виховного комплексу № 1 у мікрорайоні Лазурний — 448 тис. грн, для школи № 33 у смт Шевченко — 143 тис. грн, для школи в селі Піщане — 300 тис. грн. Усі роботи виконувала ФОП Мурза Яна Геннадіївна.
![Ремонт укриттів в освітніх закладах Покровська на Донеччині](https://v-variant.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/Zruynovane-vidnovlennia-proiekty-Donechchyny_03-1024x610.jpg)
Облаштування укриттів у школах планували для введення змішаного формату навчання: очного та онлайнового. Однак, через загострення ситуації на фронті та наближення російської армії від такої ідеї відмовилися.
Станом на 30 січня 2025 року, згідно з ресурсом DeepState, смт Шевченко та село Піщане вже окуповані ворогом. А мікрорайони Лазурний та Шахтарський у Покровську сильно зруйновані через близькість до лінії фронту. Відповідно, ці укриття, на жаль, стали недоступними для місцевих жителів.
Проєктно-кошторисна документація за 5 млн грн, яка більше не потрібна
За 2023–2024 рік на Донеччині держслужбовці замовляли виконання проєктно-кошторисної документації (ПКД) за мільйони гривень на обʼєкти, які зараз знаходяться або на лінії фронту, або під постійними обстрілами.
Наприклад, у 2023 році Житлово-комунальний відділ Покровської міської ради замовив ПКД за очікувану вартість у майже 3 мільйони гривень для термомодернізації та ремонту внутрішніх приміщень Покровської клінічної лікарні інтенсивного лікування. Роботи за 2,5 млн грн виконав ТОВ «Лідстар трейд».
У тому ж році замовили ПКД для реконструкції педіатричного центру лікарні з термомодернізацією та ремонтом внутрішніх приміщень. За майже 700 тис. грн роботи виконав теж ТОВ «Лідстар трейд».
Уже в червні 2024 року, за декілька місяців до загострення ситуації на покровському напрямку, Житлово-комунальний відділ Покровської міської ради замовив ПКД для капітального ремонту житлового будинку на вулиці Дмитра Коцюбайла, 147. До цього він був зруйнований через російські обстріли. За 1,3 млн грн роботи виконав той же ТОВ «Лідстар трейд».
![Зруйнований будинок за адресою Дмитра Коцюбайла, 147](https://v-variant.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/Zruynovane-vidnovlennia-proiekty-Donechchyny_05-1024x576.jpg)
Варто припустити, що зараз ця проєктно-кошторисна документація вже не актуальна. Адже Покровськ за 2 км від лінії фронту й щодня обстрілюється російською армією. Зазначені вище обʼєкти могли ще більше пошкодитися і зруйнуватися. У такому випадку для їхнього відновлення доведеться замовляти нову ПКД, витративши знову мільйони гривень.
Думка експертів
Східний Варіант звернувся за експертною думкою щодо питання, чи варто на Донеччині реалізовувати мільйонні проєкти під час повномасштабного вторгнення.
“Звичайно, у всіх нас живе надія на краще. Моя особиста позиція — все для перемоги. Основна задача громад, які функціонують, але їхні території є тимчасово окупованими, — це допомагати своїм співгромадянам та допомагати армії. Але це питання більше етики. Наприклад, зараз у столиці реалізують мільярдні проєкти. За ці гроші можна було б озброїти не одну бригаду, закупити тисячі дронів. На цьому фоні проєктно-кошторисна документація з Покровська, яка у майбутньому може і згодитися, виглядає несуттєво. Це питання більше етичне. Логічно, що кошти тимчасово окупованих громад направляють на допомогу армії, яка ці громади може деокупувати. Адже спочатку території треба звільнити, а потім вже щось проєктувати”, — ділиться юрист Центру протидії корупції Олексій Бойко.
Від ворожих влучань не убезпечена жодна громада України, зазначає Радниця Голови Асоціації міст України Оксана Продан.
За її словами, у певних ситуаціях ремонти у прифронтових громадах допомагають, перш за все, нашій армії:
“Міст (у Покровську — ред.), на жаль, зруйновано. Але скільки ним перевезли техніки, як він допоміг нашим військовим захищатись? Хто скаже й хто оцінить? Ми всі робимо все можливе й неможливе для нашої Перемоги, допомагаємо військовим підрозділам. Муніципалітети при цьому мають забезпечити життя мешканців громад.
![Оксана Продан](https://v-variant.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/Oksana-Prodan.jpg)
Громад, жодна з яких не убезпечена до нашої Перемоги від ворожого влучання. Бурштин в далекому тилу, але постійно під атаками шахедів і під руйнацією, то ж громади Регіонального відділення Асоціації міст України спільно фінансують відбудову інфраструктури. Чи це треба? Звичайно потрібно.
У прифронтових громадах живуть люди. Села й селища Сумської, Чернігівської областей вздовж кордону з рф після деокупації все одно під щоденними обстрілами. Але люди живуть вдома. Чи потрібно їм максимально забезпечувати життя? Звичайно. Поряд з зоною бойових дій дороги потрібні не тільки й не стільки мешканцям, як нашим військовим. Бо ми віримо в наші ЗСУ й робимо все для допомоги їм. За використання коштів на той чи інший проєкт відповідальність перед громадою за гроші людей несуть обрані мешканцями сільські, селищні, міські голови та ради, персональну відповідальність несуть призначені Президентом України начальники військових адміністрацій населених пунктів, тому варто оцінку давати по конкретних проєктах”.
***
Читайте також: Будівництво в релокації: як навколо медичного об'єднання Краматорська обросли "свої" підрядники
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
139 бойових зіткнень відбулося на фронті минулої доби: статистика
Три жителі Донеччини дістали поранення вчора через російські обстріли
На Донеччині знову застосовуються графіки аварійних відключень електроенергії
PR Як правильно зонувати простір за допомогою меблів?
Сили оборони знешкодили ще 1 390 російських загарбників і 44 їхні гармати
Принц Гаррі привітав спортсменів на Іграх Нескорених 2025, в команді яких є учасники з Донеччини та Луганщини
Маріупольці у Києві можуть отримати продуктову допомогу
На Покровському напрямку ЗСУ знешкодили 285 окупантів за сьогодні: вечірнє зведення Генштабу
У Слов’янську жінка заявила поліції про фейкове "вбивство" чоловіка
Бійці батальйону безпілотних систем розмістили прапор України над шахтою "Центральна" в Торецьку (відео)
![Бійці батальйону безпілотних систем розмістили прапор України над шахтою "Центральна" в Торецьку (відео)](https://v-variant.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/Toretsk-prapor-Ukraina-250x141.jpg)