
"Кожного зрадника буде знайдено": як активісти з Маріуполя створили сайт з фіксацією колаборантів
Попри страшні злочини рашистів у Маріуполі, частина місцевих жителів свідомо пішла на зраду та співпрацю з окупантами. Щоб фіксувати таких колаборантів, небайдужі маріупольці створили сайт “Зрадомір”. “Східний Варіант” дізнався, як прийшла ідея створення сайту, за якими критеріями сюди потрапляють колаборанти та чи ведеться співпраця з правоохоронними органами для виявлення злочинців
Сайт “Зрадомір” повноцінно працює лише декілька місяців. За цей час й станом на 28 січня тут з’явилось 356 зрадників. “Східний Варіант” дізнався, як сюди потрапляють колаборанти та чи можна надалі притягнути їх до відповідальності за посягання на територіальну цілісність України.
Бажання виявити всіх зрадників міста об’єднало людей
Сайт “Зрадомір” став спільною ідеєю маріупольців, які виїхали з окупації, громадських діячів, журналістів, IT-спеціалістів. Майже одразу після захоплення міста ворогом постало питання виявлення тих, хто безпосередньо допомагав у його захопленні, хто здавав позиції ЗСУ та інфраструктури міста (через що Маріуполь вже через кілька днів блокади опинився без будь-яких комунікацій).

Зрадники могли здавати контакти та інформацію про родини військовослужбовців, громадських активістів чи просто людей з проукраїнською позицією у Маріуполі.
Пізніше колаборанти відкрито почали працювати на окупаційну владу, розповсюджуючи неправдиву інформацію про обстріл міста Збройними силами України.
Жителі міста, що виїхали, вирішили фіксувати усі ці злочини, щоб ніхто з них не міг уникнути свого покарання.

“У нас вже були напрацювання з цього питання. Хтось створив телеграм-канал зі зрадниками, хтось групу у Facebook.
Група IT-фахівців, підприємці, журналісти, громадські діячі вирішили обʼєднати свої сили для того, щоб систематизувати цей напрямок і створити єдиний ресурс, де була б уся інформація про зрадників та колаборантів Маріуполя”, – розповідає депутат міської ради Маріуполя та громадський діяч Дмитро Забавін.
“Зрадомір” запрацював з жовтня-листопада минулого року. База оновлюється швидко. Якщо 23 січня була розміщена інформація про 336 зрадників, то 27 січня – вже про 356 колаборантів. Журналісти та громадські діячі постійно працюють над тим, щоб додавати нових людей.
“Зрадників дуже багато. Ми банально не встигаємо усіх додавати. Але запевняємо, кожен, хто зрадив Україну, буде на цьому сайті”, – говорить Дмитро Забавін.
“Зрадомір” вимірює рівень зради
Ініціатори сайту розробили систему рівнів зради. Усього їх 12, де 1 – найменший, а 12 – найсуворіший. Присвоєння рівня колаборанту залежить від кількості вчинених ним злочинів та ступінь їх важкості.
Наприклад, в так званого ексмера окупованого Маріуполя Костянтина Іващенка вказані наступні злочини – активна участь у захоплені міста, участь у знищені інфраструктури, участь в окупаційній адміністрації міста, участь у фільтраційних інституціях міста. У нього 11 рівень зради.
Колишній маріупольський журналіст Андрій Кіор зараз працює на окупаційну владу. У нього такі злочини – участь в окупаційній адміністрації міста, робота на пропаганду держави-агресора, робота в окупаційних ЗМІ, співпраця з окупаційною адміністрацією міста, брав участь у пропаганді в навчальних закладах міста, публічно підтримує дії держави-агресора. У нього 9 рівень зради.

Щоб розмістити людину на “Зрадомірі” потрібні докази, що вона дійсно є зрадником. Це може бути аудіо, відео, фотофіксація чи інше. Додати інформацію про зрадника на сайт може кожен. Для цього потрібно заповнити дані про людину та обов’язково надати докази того, що вона є колаборантом та має відношення до окупаційної влади.
Паралельно ініціатори сайту співпрацюють з правоохоронними органами, щоб кожен колаборант отримав справедливе покарання.
“Правоохоронні органи не по всіх колаборантах можуть мати докази. Тому чим більше людей будуть брати участь у цьому, тим більше інформації по зрадниках отримаємо”, – говорить Дмитро Забавін.
Додатково Дмитро Забавін наголошує, що у місті залишаються люди, які з проукраїнською позицією та чекають визволення. З різних причин чи обставин вони не змогли виїхати. У такому випадку Дмитро рекомендує менше показуватися на офіційних заходах, в окупаційних ЗМІ, не погоджуватись на роботу, де потрібно буде займатися пропагандою.
“У мене є знайома. Їй запропонували працювати вчителем в окупаційній школі. Вона відмовилась, працює зараз в зовсім іншому місті, з низькою зарплатною, але вона не займається пропагандою”, – розповідає Дмитро.
Як додати інформацію про зрадника на сайт “Зрадомір”
📌Якщо у вас є інформація про зрадників Маріуполя, ви можете самостійно запропонувати її для сайту. Перед цим переконайтесь, що зрадника ще немає на сайті. Для цього можна скористатись пошуком за прізвищем.
📌 Далі можна скористатися кнопкою “Додати зрадника” на головній сторінці.

📌У відкритій гугл-формі треба вказати імʼя та прізвище зрадника, його дату народження, номер телефону та перерахувати усі злочини, що були вчинені. Додатково вказуються посилання на всі можливі соціальні мережі колаборанта, а також фото чи відео, які підтверджують вчинені злочини.
Після цього подання з доказами про зрадника буде розглянуто громадськими діячами. Якщо вони підтвердяться, зрадника буде додано на сайт.
***
Якщо у вас є бажання допомогти в ініціативі по фіксації зрадників Маріуполя, можете скористатися наступними реквізитами:
Посилання на Патреон
BITCOIN account 1PeAyM45b6LcCPuhF5xF7NfynmSE8ew3oa
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.