8 з 10 медзакладів зруйновано: як росіяни знищили медичну систему Маріуполя
За даними аналітичного звіту Українського центру охорони здоров’я (UHC), 82 зі 106 місць надання медичних послуг в Маріуполі пошкоджені або зруйновані внаслідок військового вторгнення росії. Понад 30 представників медперсоналу загинули.
У 2022 році медичну систему Маріуполя очікувало багато змін. У місті планували створити Муніципальний лабораторний діагностичний центр, запустити пересувний медичний комплекс для надання послуг у віддалених районах, розширити мережу комунальних аптечних пунктів.
Але росія зруйнувала не лише плани на подальший розвиток, а й відібрала те, що вже було створене у Маріуполі. Російська армія цілеспрямовано била по лікарнях, стаціонарах і амбулаторіях, аби не просто залякати людей, а забрати всяку надію на порятунок з пекла.
Критична медична інфраструктура зруйнована майже повністю — у місті не залишилося первинної допомоги, загальних лікарень, дитячих лікарень, пологових будинків та психіатричних закладів.
«Східний Варіант» дослідив звіт, а також поспілкувався з аналітикинею Українського центру охорони здоров’я (UHC) Діаною Руснак про те, які райони Маріуполя найбільше постраждали від російських обстрілів, без яких лікарень залишилося місто і що там відбувається зараз.
Знищенні будівлі
Світлини фотожурналіста Євгена Малолєтки, які він зробив в Маріуполі у березні 2022 року, дозволили всьому світу побачити, до яких жорстоких засобів вдається російська армія, аби досягти свого. І саме завдяки цим світлинам ми можемо оцінити масштаби руйнувань кількох найважливіших медичних об’єктів Маріуполя, що є не просто жорстокістю з боку російських військових, а також повним порушенням міжнародних норм, зокрема Женевської конвенції.
Аналітики Українського центру охорони здоров’я (UHC) зазначають, що найбільше закладів надання медичних послуг постраждало у Центральному та Лівобережному районах міста. Тут активно просувався наступ російських військ, чим аналітики пояснюють настільки великі масштаби руйнувань саме у цих районах.
Руйнувань зазнали пʼять з шести багатопрофільних лікарень — чотири міські та обласна лікарня. Це, зокрема, Міська лікарня №1, №8, №4. Також була повністю зруйнована лікарня №9 (так звана «Лікарня водників»).
Також руйнувань з боку російської армії зазнали чотири з п’яти закладів, що надавали допомогу матерям та дітям.
«9 березня авіаударом були зруйновані будівлі ТМО «Центр здоровʼя дитини та жінки» (дитячий діагностичний корпус та пологовий будинок). А у період між 14 та 29 березня сталися руйнування Міського пологового будинку та Перинатального центру м. Маріуполь», — йдеться у звіті Українського центру охорони здоров’я (UHC).
Значною мірою постраждали заклади первинної медичної допомоги. У звіті вказується про руйнування 33 з 46 амбулаторій. Експерти UHC зазначають, що «були зруйновані усі чотири амбулаторії Центру первинної медико-санітарної допомоги №4, які знаходилися на одній локації та обслуговували велику територію. Вісім амбулаторій Центру первинної медико-санітарної допомоги № 2, розташовані на двох локаціях, також були повністю зруйновані разом із прилеглими будинками».
На думку аналітикині UHC і координаторки проєкту з документування злочинів проти системи охорони здоровʼя Діани Руснак, дані опрацьовані під час підготовки звіту, свідчать як про невибіркові обстріли російськими військами об’єктів медичної інфраструктури, так і про таргетовані, тобто навмисні атаки.
Таким, зокрема, є авіаційний обстріл Маріупольського територіального медичного об’єднання здоров’я дитини та жінки у центрі міста, здійснений 9 березня, де приймали пологи після початку повномасштабного вторгнення.
«Якщо говорити про руйнування медичної системи не лише в Маріуполі, а й загалом по всій території України, то росія частіше використовує невибіркові обстріли, не розрізняючи цивільну та військову інфраструктуру», — зазначає Діана Руснак.
Крадіжки медичного обладнання
У травні, після повної окупації міста, в інформаційному просторі почали з’являтися повідомлення про викрадення окупантами медичного обладнання. Зокрема, міська рада Маріуполя повідомляла про викрадення апаратів штучної вентиляції легень.
Пізніше радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко також повідомляв про викрадення росією хірургічного обладнання, яке передали лікарням окупованого Донецька під виглядом «подарунку» від російської політичної партії.
Нагадаємо, що до подібних дій окупанти вдавалися і в Луганській області. Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомляв про викрадення техніки та обладнання з місцевих шкіл та лікарень Кремінної.
Усього ж, за попередніми оцінками Маріупольської міської ради, орієнтовно збитки медичній системі міста внаслідок військового вторгнення рф, складають понад 1 мільярд гривень.
На жаль, на сьогодні неможливо назвати точну цифру, оскільки офіційні українські органи влади не мають доступу до окупованих територій.
Вбиті професійні медики
Під час активних бойових дій на території Маріуполя були зруйновані не лише медичні заклади. Медична спільнота міста втратила багатьох професіоналів — вони загинули, продовжуючи виконувати свою роботу.
«Східний Варіант» запросив інформацію у Маріупольської міської ради про кількість загиблих та поранених співробітників медичної системи міста. Наразі відомо про 31 загиблого та 28 поранених.
Посмертно Указом Президента було нагороджено ще трьох лікарів — Сергія Власюка, Андрія Гнатюка та Анатолія Казанцева.
Також міська рада повідомляла про випадки депортації медичного персоналу та пацієнтів з різних медзакладів міста.
Частина медичного персоналу покинула Маріуполь, частина залишилась у Маріуполі й продовжує надавати медичні послуги, але вже під прапором так званої «днр» та росії.
Водночас російські пропагандистські медіа знімали сюжети про нібито «десант лікарів з росії», які приїхали працювати в окупований Маріуполь.
«Але довіряти цим показним сюжетам не варто», — вважає Діана Руснак.
Міжнародні організації не мають доступу
Достовірно і точно дослідити, що відбувається з медичною системою Маріуполя зараз неможливо, оскільки офіційні українські органи влади не мають доступу до окупованих територій. Не мають його і спеціальні міжнародні організації.
«З літа минулого року доступ до Маріуполя мав лише Міжнародний Червоний хрест і Червоний хрест росії. Інші організації, наприклад, “Лікарі без кордонів” або Гуманітарна місія ООН не можуть потрапити до міста, оскільки росія не надає доступ», — зазначає Діана Руснак.
Вона також додає, що на початку осені минулого року в інформаційному просторі ширилася критика вбік Червоного хреста через характер допомоги, яку він надавав жителям Маріуполя.
«Критика полягала у тому, що представники організації видавали лише продуктові набори, в той час як у місті був зафіксований величезний дефіцит ліків і питної води», — пояснює аналітикиня.
Відсутність доступу міжнародних організацій ускладнює роботу з документування злочинів рф проти українського народу. І чим довше триватиме окупація, тим складніше після деокупації просуватиметься фіксація ушкоджень та дій військових рф у цих регіонах.
«В першу чергу, у майбутньому буде складно порахувати збитки завдані інфраструктурі, оскільки зараз росіяни зносять повністю зруйновані будівлі. Щодо будівель, які зазнали часткових пошкоджень, ситуація схожа. Я не думаю, що вони намагатимуться зберегти їх, наприклад, від неналежних погодних умов. Крім цього, неможливо підрахувати й кількість вкраденого і вивезеного медичного обладнання», — пояснює Діана Руснак.
Втім, на її думку, дані, які команда UHC зібрала для звіту, вже можна використовувати зараз, а згодом й у майбутньому, як первинну базу для роботи з оцінки злочинів росії проти мирних жителів.
З повним текстом звіту можна ознайомитись за цим посиланням.
***
Читайте також: "Мій Маріуполь та світ довкола": як військовослужбовець видав власну фотокнигу про приазовське місто