
Будівництво квартир та відшкодування «єОселі»: як у Луганській області намагаються розвʼязати проблему житла для переселенців

Відсутність житла — перша проблема, з якою стикаються переселенці після виїзду з прифронту чи окупації. У найкращому випадку вони орендують квартиру чи будинок, але витрачають на це значні кошти. У гіршому — проживають у місцях тимчасового розміщення, які зазвичай є школами чи лікарнями без повноцінних умов.
Східний Варіант дізнався в Луганської обласної військової адміністрації (ОВА), як чиновники на обласному та місцевому рівні розв’язують проблему із житлом для переселенців.
Лише 1346 переселенців із Луганщини по факту забезпечили житлом. Ще тисячу можуть заселити
Станом на зараз в Україні зареєстровано понад 270 тисяч переселенців із Луганської області, яка, нагадаємо, майже повністю окупована російською федерацією. Лише 1346 з них отримали житло (ліжко-місця) від військових адміністрацій населених пунктів та приймаючих громад. Ще вільні 1000 місць, на які можуть поселити ВПО.
Уже затверджені програми забезпечення житлових прав переселенців Сватівською, Кремінською, Рубіжанською, Сіверськодонецькою, Гірською, Попаснянською та Щастинською громадами. Обсяг їхнього фінансування — 1,1 млрд грн (у тому числі з місцевого бюджету — 240 млн грн). Про це Східному Варіанту розповів виконувач обовʼязків директора департаменту житлово-комунального господарства Луганської ОВА Артур Скаженик.
«Організована та проводиться плідна співпраця між військовими адміністраціями населених пунктів Луганської області та приймаючими громадами, спрямована на розміщення переселенців. Попри обмежене право міських військових адміністрацій у прийнятті ключових рішень щодо роботи таких обʼєктів, послуга має попит серед переселенців. Станом на 1 червня в 56 обʼєктах розміщено 1346 переселенців, потенційно можливе розміщення ще 1000 осіб», — розповів Скаженик.
Переселенці Лисичанської громади можуть отримати кімнату в гуртожитку Національного педагогічного університету ім. Драгоманова в Києві. Лисичанська МВА уклала меморандуми з навчальним закладом на користування кімнатами в гуртожитку, де вже розмістили понад 800 переселенців із Луганщини. Після додаткових договорів вдалося збільшити кількість гуртожитків з облаштованими місцями на ще 500 осіб.
Як пише Лисичанська МВА у Facebook, проживання організовано за блоковою системою: кожен блок складається з двох кімнат — однієї двомісної та однієї тримісної. У самому блоці є душова кімната та вбиральня.
Заселення триває. За інформацією можна звернутися на номер: +38 099 490 0225, +38 093 052 5335.
Адреса: Київ, вул. Космічна, 8-а та 8-в (10 хвилин пішки від метро Чернігівська).

Окрім цього, Лисичанська МВА за міські кошти придбала нерухоме майно для облаштування місць тимчасового проживання переселенців із Лисичанської громади. Воно розташоване за адресою: вул. Лісна, буд. 1, с. Войнівка Кіровоградської області та складається з трьох спальних корпусів. У корпусах № 1 та 2 провели ремонт та облаштували меблями. Станом на липень тут мешкає 104 переселенці.
«Крім того, між Лисичанською міською військовою адміністрацією та громадською організацією «Донбас SOS» досягнуто домовленостей щодо ремонту в корпусі № 3. «Донбас SOS» виконуватимуть роботи з відновлення мереж опалення, водопостачання та водовідведення, електропостачання, вентиляції, ремонт покрівлі, заміни вікон та вхідної групи дверей. Балансоутримувач місця тимчасового проживання (комунальне підприємство «СХІДНА НОВА») відремонтував санвузли, оздоблювання та устаткування приміщень. За попередніми даними, після проведення робіт у ньому може бути розселено до 50 осіб», — розповів Артур Скаженик.
Будівництво модульного містечка та «Квартал відродження» — житлові програми Сіверськодонецької МВА
За кошти Сіверськодонецької громади капітально відремонтували житловий будинок у Самарі Дніпропетровської області (вул. Павлоградська, 2в), який передали на баланс Сіверськодонецького міського центру соціальних служб. Тут розміщений прихисток для сімей із дітьми та тих, хто постраждав від збройного конфлікту, у тому числі переселенців. За кошти донорів тимчасовий прихисток облаштований необхідними меблями та інвентарем. Зараз тут проживає 19 переселенців.
Окрім цього, Сіверськодонецька МВА планує будівництво модульного містечка в рамках Меморандуму з благодійним фондом «Корона Князів Острозьких». З міського бюджету Сіверськодонецька виділять кошти на проєктно-кошторисну документацію, а будівництво профінансує фонд.
Планується побудувати 462 квартири, 264 з яких буде виділено для переселенців із Сіверськодонецька в Дрогобицькій та Камʼянко-Бузькій громадах Львівської області. Тут зможуть розмістити 690 осіб. Це передбачено в рамках проєкту передбаченого Рамковим меморандумом про співпрацю між Мінреінтеграції, Міжнародною організацією з міграції, Львівською та Луганською ОВА.
«Також Сіверськодонецька МВА розробила проєктну пропозицію з облаштування «Кварталу відродження», який передбачає будівництво комплексу чотириповерхових житлових будинків для розміщення близько 1536 переселенців. Там буде 512 одно- та двокімнатних квартир. Ще в комплексі передбачено наявність медичного закладу, добудова школи з дитячим садком, ЦНАПу, облаштування укриттів, паркінгів, зон для відпочинку та спорту. Для реалізації проєкту в січні 2025 року уклали меморандум із Немішаївською селищною радою Бучанського району. Громада-партнер запропонувала земельну ділянку площею 8,4 га в селі Микуличі», — розповів виконувач обовʼязків директора департаменту житлово-комунального господарства Луганської ОВА.
Нещодавно Сіверськодонецька МВА затвердила місцеву цільову програму, за якою переселенцям громади покриватиметься 50 % першого внеску за іпотечною кредитною програмою «єОселя». Відшкодовувати будуть із коштів місцевого бюджету. Переселенці можуть отримати до 250 тис. грн на перший внесок.
Житлові програми Гірського, Рубіжного, Попасної, Кремінної
Гірська МВА домовилася з благодійним фондом «Янголи Спасіння», щоб облаштувати шелтер для переселенців у селищі Солобківці Хмельницької області. Коштом фонду вже виконані ремонтні роботи, закуплені меблі, постільне приладдя, кухонне обладнання.
Рубіжанська МВА співпрацює із Закарпатською ОДА та Товариством Червоного Хреста. Коштом міжнародних партнерів триває будівництво тимчасових споруд для переселенців у селі Батрадь Закарпатської області. Облаштують 144 місця, 22 з них — для людей з інвалідністю та маломобільного населення.
Попаснянська МВА звернулася до Самарської міської ради Львівської області з наміром співфінансування будівництва житла для переселенців на території приймаючої громади. Поки що остаточне рішення невідоме.

Кремінська МВА розробляє проєкт надання компенсації частини першого внеску за іпотечним кредитом «єОселя» для переселенців із їхньої громади. Остаточне рішення варто очікувати найближчим часом.
Також, як Східний Варіант розповідав раніше, переселенців із Луганської області запрошують на місця проживання в село Мочулки, яке за 35 км від Рівного. Це спеціальний проєкт, який Біловодська селищна військова адміністрація реалізувала в співпраці з Клеванською селищною радою, громадськими організаціями «100 відсотків життя Рівне» та «Біловодщина незламна» за фінансування німецьких донорів «HUMEDIKA» та благодійного фонду «СХІД SOS».

На облаштування такого житла грошей із громади не витратили. Усе забезпечили донори. У будівлі є 4 автономні кімнати з окремими кухнями та санвузлами. У кожній кімнаті може проживати 4 особи. Договір на проживання укладається на 6 місяців із можливістю продовження. Мешканці оплачують тільки за спожиту електроенергію.
З питань заселення можна звертатися на гарячу лінію Біловодської селищної військової адміністрації: +38 (097) 294 25 98.
***
Читайте також: Нова можливість для переселенців. Що таке субсидії на найм житла та як вони працюють