Житло переселенцям з Донеччини: що для цього робить влада?

0
Обкладинка: Східний Варіант
Обкладинка: Східний Варіант

До початку повномасштабного вторгнення на підконтрольних територіях Донеччини проживало близько 2 мільйонів людей. Зараз же залишається майже 270 тисяч. У пошуках безпеки люди покидають прифронтові території, стикаючись із головною проблемою — пошук доступного житла на новому місці.


Східний Варіант дізнався в Донецької обласної військової адміністрації (ОВА), як чиновники намагаються розв’язати проблему із житлом для переселенців і чи вдається їм це.

Безплатно розмістили в місцях тимчасово проживання понад 11 тисяч переселенців із Донеччини

З моменту оголошення обов’язкової евакуації в Донецькій області в більш безпечних регіонах України безплатно розселили 11 148 осіб. Це люди, які під час евакуації особисто повідомили про потребу житла. Про це повідомила директорка департаменту соціального захисту населення Донецької ОВА Олена Токарева.

«Розміщення людей із Донецької області, які повідомили про потребу в житлі, здійснюється в тісній співпраці Донецької ОВА з приймаючими областями та громадською організацією «Координаційний гуманітарний центр», з урахуванням інформації стосовно вільних місць тимчасового житла», — повідомила Олена Токарева.

Процес евакуації. Фото благодійного фонду «Схід SOS»

Місця тимчасово проживання для переселенців є й у Донецькій області. Станом на липень облаштовані 507 таких приміщень у Дружківській, Іллінівській, Краматорській, Лиманській, Словʼянській, Добропільській та Покровській громадах. Мова йде про 123 квартири та 384 кімнати в 6 гуртожитках. Також у наявності 6 житлових приміщень соціального призначення. Про це розповів директор Департаменту житлово-комунального господарства Донецької ОВА Сергій Боєвський.

«На обліку для отримання тимчасового житла в Донецькій області перебуває 385 родин ВПО (або 774 людини). Забезпечені тимчасовим житлом 259 родин ВПО (або 441 людина). Також хочемо зазначити, що сьогодні Донецька область найбільше потерпає від збройної агресії російської федерації. За цих обставин, обʼєкти житлового фонду зазнають постійних пошкоджень та руйнувань. Територія Донецької області поділена на території активних бойових дій, можливих бойових дій та тимчасово окуповані. Враховуючи це, розробляти регіональні та місцеві програми створення тимчасового та соціального житла для переселенців у Донецькій області недоцільно. Повернутися до цього питання плануємо після припинення бойових дій у регіоні та скасування воєнного стану в країні», — повідомив Боєвський.

Програми забезпечення житлом реалізуються за межами Донецької області

За межами Донецької області деякі міські громади знаходять можливості забезпечити переселенців житлом. Один із таких прикладів — програма «ЯМаріуполь. Житло» Маріупольської міської військової адміністрації (МВА). Громада, яка повністю окупована, з підтримкою міжнародних партнерів та міського бюджету ремонтує занедбані гуртожитки та надає кімнати для розселення маріупольським родинам.

«У рамках проєкту Маріупольська МВА орендувала у Фонду державного майна України 9 гуртожитків у Дніпрі, Запоріжжі, Чернівцях, Кропивницькому, Івано-Франківську та Києві. Зараз відремонтовано та заселено три гуртожитки в Дніпрі та один поверх гуртожитку в Києві. У Запоріжжі, Кропивницькому та Чернівцях тривають ремонтні роботи. Для ще одного гуртожитку в Чернівцях та Івано-Франківську вже розроблено проєктно-кошторисну документацію на ремонт. У планах на наступні роки визначено ще 15 будівель, де після ремонту планується розселити понад 2300 родин ВПО, які подали заяви в центрах «ЯМаріуполь»», — розповів Сергій Боєвський.

Кухня у гуртожитку «ЯМаріуполь. Житло» у Києві. Фото: Східний Варіант

Нещодавно Маріупольська МВА оголосила про початок нового проєкту, в якому для переселенців громади побудують житло в Білій Церкві Київської області.

Житлова кімната для однієї людини у гуртожитку «ЯМаріуполь. Житло» у Києві. Фото: Східний Варіант

Бахмутська громада зараз ремонтує будинок у Кропивницькому, в якому для 210 переселенців заплановано 105 однокімнатних квартир. Для забезпечення належних умов проживання приміщення облаштують меблями, побутовою технікою та іншими речами. Для цього залучають міжнародних партнерів.

Також Бахмутська громада ініціювала проєкт «Сталева мрія Бахмут-Гоща» — будівництво житлового кварталу «Відродження» для переселенців у селищі Гоща Рівненської області.

Сіверська громада ініціювала проєкт «Агромістечко для внутрішньо переміщених осіб, ветеранів та родин із дітьми» в Оноківській громаді Закарпатської області.

Як облаштовують місця тимчасового проживання для ВПО

З початку повномасштабного вторгнення росії місця тимчасового проживання, де залишаються переселенці з Донеччини, отримали ліжка, матраци, постільну білизну, ковдри, подушки, шафи, столи, стільці, приліжкові тумби та інше. Багато з цих прихистків капітально відремонтували: замінили вікна, двері, електрокомунікації, каналізації, санвузли, душові та кухні. Про це розповіла директорка Департаменту інвестиційно-інноваційного розвитку й зовнішніх відносин Донецької ОВА Оксана Головко.

Для забезпечення побутових потреб до місць тимчасового проживання в Дніпрі, Лубнах, Нікополі, Горішніх Плавнях, Запоріжжі, Хусті та Жовтих Водах міжнародними та благодійними організаціями передано холодильники, електричні плити, мікрохвильові печі, мультиварки, електрочайники, витяжки, м’ясорубки, посуд, пральні та сушильні машини, пилосмоки, фени, праски, бойлери, кондиціонери, телевізори, швейні машини та генератори тощо. Для підготовки до зимового періоду надавались обігрівачі, твердопаливні котли, 357 тонн паливних брикетів, зарядні станції та гелеві батареї для безперебійного живлення.

Приклад місця тимчасового проживання. Фото з сайту https://zmina.info/ з посиланням на «Журнал великого міста»

«Гуманітарна допомога включала постачання гігієнічних наборів, рушників, каністр для води, сонячних ламп, кухонних наборів, одягу та взуття для задоволення базових потреб ВПО. Для створення комфортного середовища облаштовано інформаційні точки з комп’ютерами, планшетами, принтерами та Wi-Fi у Лубнах, Дніпрі, Хусті, Полтаві та Нижніх Воротах. Фінансова підтримка передбачала гранти на ремонти, закупівлю обладнання, палива, теплоощадних вікон і дверей для місць тимчасового проживання у Львівській, Чернівецькій та Івано-Франківській областях», — розповідає Оксана Головко.

За допомогою Агентства ООН у справах біженців у Дніпрі завершили капітальний ремонт місця тимчасово проживання для 33 сімей. ГО «Проліска» за підтримки УВКБ ООН та Українського Гуманітарного Фонду (UHF) облаштувала місця тимчасового проживання в Дніпропетровській, Закарпатській і Полтавській областях, передавши меблі, побутову техніку та облаштувавши інформаційні простори.

***

Підсумовуючи, можна зазначити, що тільки у Маріупольської громади за фактом є програма розвʼязання проблеми житла для переселенців. До програми «ЯМаріуполь. Житло» є питання, та й за три роки роботи вдалося забезпечити житлом приблизно 700 осіб (коли в Маріуполі проживало майже пів мільйона). Але поки що це єдиний приклад із Донецької області, коли переселенці змогли отримати місце проживання зі зручностями.

Інших успішних кейсів розселення переселенців із Донеччини поки що немає.

І
0
22 липня вівторок
ЕксклюзивЗСУ тримають фронти Часового Яру і не дають ворогу просунутися в бік Донецького кряжу

ЕксклюзивСхідний Варіант показав у Києві інтер’єр хати Донеччини XX століття

"Бахнуло так, що з ліжка зносило": у Словʼянську і Краматорську розповіли про наслідки обстрілів
Ексклюзив"Бахнуло так, що з ліжка зносило": у Словʼянську і Краматорську розповіли про наслідки обстрілів

Житло переселенцям з Донеччини: що для цього робить влада?
АктуальноЖитло переселенцям з Донеччини: що для цього робить влада?

Apple Watch Ultra 3 анонсовано: чим здивує новий захищений смарт-годинник у 2025 році
PROMOTEDApple Watch Ultra 3 анонсовано: чим здивує новий захищений смарт-годинник у 2025 році

Subscription: Plane Paper

Підписуйтеся на розсилку

Популярні новини

Підписуйтеся на розсилку