
Захистити захисників: як на Донеччині та Луганщині впроваджують ветеранську політику?

Яку підтримку від держави можуть отримати учасники бойових дій (УБД) та ветерани російсько-української війни? Які програми підтримки існують у Донецькій та Луганській областях? Та які кошти на це виділяють? Дізнався Східний Варіант
Щодня захисники та захисниці боронять нашу країну найвищою ціною. Частина з них уже повернулася додому: хтось на реабілітації після поранення, хтось уже звільнився через погіршення стану здоровʼя чи інвалідність. Завдання суспільства та держави — максимально полегшити життя тих, хто у важкі часи встав на наш захист. Докладніше в матеріалі про те, на яку допомогу можуть розраховувати ветерани та учасники бойових дій із Донецької та Луганської областей.
Як підтримують ветеранів із Луганської області
Луганська область довгий час була єдиною в країні, яка не мала регіонального Управління у справах ветеранів. На своїй першій зустрічі із журналістами у травні цього року новопризначений начальник Луганської обласної військової адміністрації (ОВА) Олексій Харченко підтвердив, що має наміри це змінити. І не збрехав. Управління з питань ветеранської політики Луганської ОДА зареєстрували 4 червня 2025 року. Зараз її роботу поступово налагоджують. Про це повідомила начальниця цього Управління Олеся Грановська.
На зараз на обліку області перебувають майже 6 тисяч ветеранів, які отримали цей статус після 2014 року. Серед них учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни, особи, які мають заслуги перед Батьківщиною та члени сімʼї загиблого ветерана чи захисника.
Луганську область не включено до реалізації проєкту із забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів, повідомили в ОВА. Але в області введено 11 фахівців, які допомагають демобілізованим захисникам — 4 у медичних закладах та 7 у соціальних. В інших областях України працюють 37 гуманітарних хабів Луганської області, де надають близько 60 послуг, серед яких адміністративні, соціальні, психологічні, юридичні, медичні. Усіма послугами в хабах можуть користуватися ветерани та учасники бойових дій із Луганщини. Також на їхній базі проводять зустрічі для ветеранів.

У 2025 році планують розширити мережу закладів із надання ветеранам медичних послуг, повідомляє Олеся Грановська. Зокрема Сіверськодонецька міська багатопрофільна лікарня, яка відновила роботу в Дніпрі, доєдналася до пілотного проєкту Міністерства в справах ветеранів та Міністерства охорони здоровʼя щодо створення кабінету «Турботи». В 12 закладах охорони здоровʼя Луганщини створена система психіатричної та психосоціальної підтримки військовослужбовцям та членам їхніх сімей.
«Уклали договори з Міністерством у справах ветеранів України про безоплатну психологічну допомогу особам, які звільняються або звільнені з військової служби, ветеранам та членам їхніх родин, постраждалим та членам їхніх родин, а також членам родин загиблих захисників. Таку допомогу зможуть отримати у Сватівській обласній лікарні з надання психіатричної допомоги, Центрі психічного здоровʼя та Луганському обласному центрі соціально-психологічної допомоги», — розповідає Олеся Грановська.
Стаціонарну реабілітаційну допомогу ветерани та військовослужбовці можуть отримати в Лисичанській багатопрофільній лікарні. З початку 2025 року тут отримали допомогу 144 людини, з яких 20 — учасники бойових дій. Додатково лікарні Луганської області уклали договори з Національною службою здоровʼя України на надання ветеранам стоматологічної допомоги та зубопротезування.
«У 2025 році в проєкті Міністерства в справах ветеранів України щодо безоплатного лікування зору для ветеранів та ветеранок «Повернемо зір захисникам і захисницям» бере участь медичний центр «Гіппократ» який працює в Дніпрі. Скористатися послугами можуть учасники бойових дій, АТО/ООС; особи з інвалідністю внаслідок війни. Вони можуть пройти повне офтальмологічне обстеження; оперативне та лазерне лікування захворювань очей; лікування рубцевих змін (шрамів). Провідну роль у наданні повного спектра соціальних та реабілітаційних послуг для ветеранів із Луганщини та їх родин відіграють два найбільші заклади вищої освіти області — Луганський національний університет імені Тараса Шевченка та Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля. На їхній базі в кінці 2024 року відкрито Центр ветеранського розвитку в місті Лубни», — пояснює Олеся Грановська.

У 2025 році військові адміністрації територіальних громад Луганської області реалізують соціальні програми підтримки захисників, ветеранів, учасників бойових дій та їхніх родин. Загальні напрямки: грошова допомога, соціальний захист, психологічна та юридична підтримка. Старобільська громада виділяє на це 4,35 млн грн, Біловодська — 3,89 млн грн, Новоайдарська — 3 млн грн, Марківська — 1,42 млн грн, Міловська — 1,36 млн грн, Чмирівська — 1,63 млн грн, Айдарська — 1,5 млн грн, Щастинська — 1,79 млн грн, Широківська — 910 тис. грн, Білолуцька — 945 тис. грн, Шульгинська — 698 тис. грн, Станично-Луганська — 600 тис. грн, Нижньотеплівська — 40 тис. грн.
Ветерани Луганської області можуть отримати пільговий кредит на придбання власного житла за державною програмою «єОселя» під 7 % річних. Також військовослужбовці та ветерани можуть отримати компенсацію за оренду житлових приміщень згідно з постановою Кабміну № 252.
Луганська область також сприяє працевлаштуванню захисників України, які повернулися зі служби. Для цього розробили Концепцію підтримки працевлаштування для ветеранів та внутрішньо переміщених осіб. Її мета — допомогти ветеранам інтегруватися в нові громади, зокрема шляхом фінансової підтримки для переїзду в інші регіони, де не вистачає робочої сили. Усі громади області співпрацюють із Луганським обласним центром зайнятості (Луганський ОЦЗ), який допомагає з працевлаштуванням, перенавчанням та надає доступ до різних програм підтримки.
Учасники бойових дій після демобілізації можуть звертатися до Луганського ОЦЗ онлайн. Центр пропонує професійне навчання, зокрема для осіб з інвалідністю внаслідок війни, у закладах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Протягом 2024–2025 років за направленням центру ветерани проходили навчання за професіями тракторист або оператор безпілотника. Учасників бойових дій та ветерани можуть отримати ваучери на підвищення кваліфікації або здобуття вищої освіти. Наприклад на спеціальності психологія, цивільна безпека, фізична культура, середня освіта та електротехніка.
Крім того, на вебресурсах обласної адміністрації регулярно публікується інформація про грантову підтримку, бізнес-форуми, конференції, навчальні програми та інші можливості для ветеранів і підприємців, які хочуть розпочати власну справу.
Гаряча лінія Луганської ОВА у випадку питань:
- ✅ 063 306-48-50
- ✅ 066 833-68-31
- ✅ 056 720-70-94
Як підтримують ветеранів із Донецької області
Станом на 14 липня в Донецькій області зареєстровано понад 57 тисяч ветеранів, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та членів сімей загиблих. Їх підтримують державними та регіональними програмами. Регулярно проводять зустрічі з ветеранами та членами сімей загиблих, на яких інформують про їхні права, пільги, субсидії та пенсійне забезпечення. За перше півріччя 2025 року провели 41 таку зустріч. Про це повідомляє начальник Управління з питань ветеранської політики Артур Насібян.

Для оперативного надання інформації Управлінням розроблено чат-бот «Захисники Донеччини» (https://t.me/ZakhysnykyDonechchyny_bot), який допомагає захисникам України та їхнім сімʼям отримувати консультації. Ветеранам та учасникам бойових дій надають психологічну та соціальну підтримку, проводять заходи з арттерапії, малювання, свічковаріння, катання на ялах та байдарках тощо.
Донецька ОВА та Дніпропетровський державний університет підписали Меморандум щодо навчання людей із порушенням опорно-рухового апарату на адаптованих автомобілях та отримання посвідчень категорій В та С1. Налагоджується співпраця з громадськими організаціями та міжнародними донорами. У результаті цього вже навчили 79 фахівців з області за програмою «Система підтримки та супроводу ветеранів у громадах із застосуванням кейс-менеджменту».

У 2024 році на матеріальну підтримку членам сімей загиблих захисників із Донеччини з обласного бюджету виділили 7,1 млн грн, у 2025 році — 8,6 млн грн. На заходи соціалізації та адаптації ветеранів та їхніх родин виділили 300 тис. грн.
«Управління з питань ветеранської політики співпрацює з громадськими організаціями «Спілка ветеранів АТО міста Авдіївка Донецької області», «Центр стратегічних ініціатив Донеччини», «Союз ветеранів АТО Донбасу», «Організація ветеранів Марʼїнської міської обʼєднаної територіальної громади», «Ветерани ООС за Україну», «Учасників бойових дій (інвалідів війни)», «Памʼять» Курахівської міської територіальної громади», — розповідає Артур Насібян.
Обласна служба зайнятості допомагає ветеранам та учасникам бойових дій із працевлаштуванням. Звернувшись до неї, можна отримати консультацію з підбору професії чи отримання гранту на власну справу. Усього за перше півріччя року працевлаштували 11 учасників бойових дій, у тому числі 4 особи з інвалідністю. Про це повідомила виконувачка обовʼязків директора Донецького обласного центру зайнятості Наталя Адамова.

Цього року за направленнями обласної служби зайнятості 7 безробітних з-поміж УБД пройшли підвищення кваліфікації. Ще 227 УБД та 4 особи з інвалідністю внаслідок війни відправилися на профнавчання за такими професіями, як молодша медична сестра, соціально-психологічна робота з учасниками бойових дій та особами з інвалідністю внаслідок війни, основи домедичної допомоги, ділове українське мовлення, психологічна допомога, організація власної справи тощо.
«Упродовж 12 місяців після працевлаштування учасників бойових дій індивідуально супроводжують, надають психологічну, соціальну, юридичну підтримку та допомагають адаптуватися на новому робочому місці. Також Донецький обласний центр зайнятості реалізує проєкт «Грант для ветеранів та членів їх сімей». Уже 6 заявників із Донеччини отримали ветеранські гранти на власну справу та створили 13 нових робочих місць», — повідомляє Наталя Адамова.
За додатковими питаннями можна звернутися на гарячу лінію Донецького обласного центру зайнятості за номером 0 800 600 338.
Гаряча лінія Донецької ОВА: 0 800 507 506.
Більше контактів для ветеранів та родин загиблих військовослужбовців по громадах Донеччини за посиланням.
***
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів
