Застигла краса: як маріупольці створюють прикраси з епоксидної смоли та дерева
Кулони, підвіски, сережки, браслети, шпильки, медіатори... У Маріуполі створюють незвичайні аксесуари із природних матеріалів. Як хобі переросло у власну майстерню, дізнався Східний Варіант.
24-річний Сергій Науменко захопився прикрасами ручної роботи випадково. На заняттях з англійської мови познайомився з ремісником, який виготовляв різні прикраси з цінних порід дерева. Він запросив Сергія допомогти йому у майстерні із грубою обробкою дерева. Робота йшла легко, а інтерес до неї лише зростав, бо коли допомога Сергія вже не знадобилася, хлопець вирішив не запускати хобі, а відкрив власну майстерню у себе вдома.
Захоплення підтримала дівчина Дар'я. І тепер вони разом створюють шедеври з епоксидної смоли та дерева — WoodYouLike.
«Східний варіант» розпитав Сергія про те, що потрібно для того, щоб працювати з незвичайними матеріалами й де шукати фінансову підтримку ремісникам-початківцям.
З технічного матеріалу на сировину для прикрас
Вперше Сергій почав працювати з деревом більше трьох років тому, тому зараз вже непогано вивчив особливості ремесла й із задоволенням береться за незвичайні замовлення.
«Для виробів беруть різні види дерева, переважно це цінні породи — австралійський лайсвуд, чорний граб тощо. Я зазвичай використовую у своїй роботі якраз чорний граб, бо мені дуже подобається, як виглядає чорний колір. Він до всього пасує і якось так повелося, що я лише чорне дерево використовую», — розповідає Сергій.
До того ж, пояснює Сергій, дерево має бути щільним. Наприклад, сосна з часом набухне і втратить форму. Також у хвойних деревах є олії, які заважають збереженню структури.
А ось епоксидна смола — не природний матеріал. І сама по собі така смола є сировиною для виготовлення клею, пластмаси, лаків тощо. Навряд чи тоді хтось міг подумати, що з промислової сировини вийдуть незвичайні прикраси.
Сергій розповідає, що для різних видів аксесуарів використовують різну смолу.
«Сама собою смола прозора, але для неї існують спеціальні пігменти, якими можна надати колір. Залежно від кількості можна зробити слабкий зелений колір, а можна зробити якийсь яскраво насичений», — каже Сергій.
Також в смолу можна додавати люмінофор — барвник, що світиться. Вироби з його додаванням мають незвичайне, позаземне світіння.
У Сергія часто цікавляться, чи не радіоактивні такі прикраси. Ремісник пояснює: якби вони були радіоактивними, то світилися б самі по собі, а ці необхідно хоч трохи «зарядити» від інших джерел світла, щоб досягти світіння.
Як із безформності народжується краса
Щоб зі шматочків епоксидної смоли та дерева народилася гідна прикраса, потрібно ретельно попрацювати. Звичайно, смолу можна заливати у форму та отримувати готові гарні вироби. Але Сергій каже, що така робота йому не до душі та набагато цікавіше обточувати виріб самому.
Для початку береться невеликий шматочок заздалегідь залитої та застиглої епоксидної смоли, який обточується на грубому шліфувальному верстаті для надання потрібної форми. Потім він обточується на маленькому верстаті для тонкої роботи. І поступово виріб набуває потрібних обрисів.
Нещодавно він захопився роботою із ще одним матеріалом — титаном. Сам по собі метал недорогий, але через свою міцність вимагає посиленої та копіткої обробки. Але водночас це і плюс: титану не страшні подряпини, перепади температур і час.
Але працювати з усіма цими речами було б не так просто, якби у 2019 році дівчина Сергія Дарія не зважилася взяти участь у конкурсі на отримання гранту #EU4Youth.
Завдяки Проєкту «Підвищення рівня освіти, зайнятості та соціальної інтеграції молоді в постраждалих від конфлікту районах Грузії та України», яку реалізувала громадська організація «Маріупольський Союз Молоді» у партнерстві з Данською радою у справах біженців та за фінансової підтримки Європейського союзу вони виграли 17 тисяч гривень.
Ці гроші вирішили витрачати з розумом, тому Сергій ретельно підходив до вибору інструментів. Вдалося купити три верстати: грубий шліфувальний верстат, свердлильний та токарний.
«Токарні верстати зазвичай великі, я думав, що мені не буде куди ставити його. Але мені вдалося знайти маленький. Я навіть здивувався, що вони можуть бути такими маленькими, і мені його вистачає з головою», — розповідає Сергій.
Також коштом гранту він купив собі електронний штангенциркуль для високоточних вимірювань.
«Я можу зробити обручку за розміром з точністю до частки міліметра», — хвалиться майстер.
І ще одне придбання на грантові гроші — респіратор. Сергій каже, що не став на ньому економити, тож вибрав дорогий та якісний.
«Грант дав великий поштовх. Я зрозумів, що є інструмент, який збільшив швидкість роботи. Тоді я вже й запустив першу рекламу, і почалися перші замовлення», — розповідає Сергій.
Рахунок на тисячі
Найпопулярніші товари — кулони та кільця. Часто замовляють парні прикраси для друзів, коханих, членів сім'ї.
Сергій дуже любить унікальні замовлення та цінує таких замовників. У його особистому топі незвичайних замовлень є шпилька в азійському стилі незвичайної форми, гральні кубики за мотивами популярної фантастичної настільної гри, брелок у вигляді земної кулі.
«Я вдячний тим людям, які вигадують такі ідеї. Це, з одного боку, ускладнює роботу, а з іншого мені від цього не складніше, а цікавіше. Якби мені замовляли сотню однакових кілець, я, напевно, не погодився б», — зізнається Сергій.
На якомусь етапі розвитку напряму робіт Сергій та Дар'ї розділилися. Дар'я робить предмети домашнього декору — костери (підставки під винні келихи, біжутерію, косметику), піали, брелоки тощо. Вона додає в них не тільки пігменти, а й живі квіти, які надають виробам ніжності та природності.
За весь цей час Сергій виготовив близько 5000 різних виробів. Дехто на замовлення відправляв до Білорусі та навіть Польщі. У майбутньому Сергій планує знайти окреме приміщення для своєї майстерні та розвивати справу й надалі.