Удари по Слов'янську та Краматорську. Як Донеччина переживає війну
У Слов'янську від чергового обстрілу російськими окупантами загинули щонайменше двоє людей, ще семеро отримали поранення. Масованих обстрілів місто зазнає вже третій тиждень. Схожа ситуація у сусідньому Краматорську. Східний Варіант розповідає, що відбувається.
Удари по Слов'янську
Сьогодні, 5 червня, Слов'янськ знову обстріляли ворожі “Гради”. Цього разу снаряди розірвалися, зокрема, в кількох місцях самого центру міста: на центральному ринку та біля міської поліклініки. Про це спочатку повідомив міський голова Вадим Лях, а потім і голова області Павло Кириленко.
“Центральний ринок Слов'янська потрапив під російські обстріли. Як наслідок – щонайменше 2 загиблих та 7 поранених. Росіяни знову цілеспрямовано стріляють у місцях скупчення цивільних.
Це — чистий тероризм. Держава-терорист має бути притягнута до відповідальності! Закликаю всіх: евакуюйтеся! Зараз найважливіше — зберегти життя”, — заявив Кириленко.
Пізніше поліція Донецької області уточнила, що попередньо обстріл було здійснено касетними снарядами й тривав він близько години. Є поранені та загиблі серед мирного населення. Постраждали щонайменше 14 житлових будинків, центральний ринок та інфраструктура міста.
Місцеві жителі та журналісти у соцмережах публікували страшні наслідки обстрілу міста. Градус ненависті до російських окупантів став ще вищим.
Слов'янськ, як і багато міст Донецької області, вже понад два тижні зазнає обстрілів з боку окупантів. І з кожним днем вони частішають.
Два дні тому місто також потрапило під сильний обстріл.
"Результати обстрілу міста: 6 загиблих, серед них десятирічна дівчинка, 19 поранених. Серед загиблих — дитина. Серед поранених — працівник комунального підприємства. Постраждали різні мікрорайони: Артема, Залізничний, Північний, Машмет, М'ясокомбінат... Руйнування у житловому секторі та на комунальних підприємствах — КАТП, тролейбусному управлінні, фільтрувальній станції”, — повідомив міський голова Вадим Лях.
На жаль, це не перший випадок, коли жителі Слов'янська загинули від російських РСЗВ за останні дні. Були жертви й 1 липня.
“Вчорашній вечір видався дуже важким. Під обстріл потрапив мкр-н Лимани. Вулиці Барвінківська, Підгірна, Данилевського. Мирний приватний сектор, де немає військових об'єктів. В результаті — четверо загиблих, семеро поранених”, — повідомив тоді голова міста.
У тому повідомленні він додав, що місто обстрілюють касетними снарядами.
“Вони розкриваються над головою, як феєрверк, але замість краси несуть смерть. Такі снаряди не завдають тотальних руйнувань будівлям. Але дуже небезпечні для людей. 90% убитих та поранених перебували на вулиці. Зважайте на це. Не виходьте з приміщень без потреби. Уникайте масових скупчень народу”, — наголосив Вадим Лях.
Перший обстріл Слов'янська з РСЗВ стався 27 червня о 8:30 ранку. Тоді міський голова повідомив, що вранці від ракетного удару постраждали будинки на вул. Торський та прилеглий до неї приватний сектор. Додавши, що є вбиті та поранені. До того удари по Слов'янську відбувалися переважно вночі із застосуванням тактичних ракет.
Таким чином, трохи більше ніж за два тижні Слов'янськ пережив шість ударів РСЗВ, під час яких загинули більше десяти людей.
Удари по Краматорську
За цей же період сусідній Краматорськ пережив набагато менше обстрілів. Але тут, на щастя, обійшлося без загиблих.
Того ж таки 27 червня російські окупанти обстріляли околиці Краматорська, від чого постраждали приватні будинки. На щастя, тоді обійшлося без жертв.
Наступний обстріл з РСЗВ у Краматорську стався 2 липня. Того дня, за повідомленням очільника Краматорська Олександра Гончаренка, заряди не спрацювали, тож обійшлося без жертв та руйнувань.
Більш потужні прильоти по Краматорську були в ніч з 2-го на 3 липня.
“Знищують громадянську інфраструктуру та стріляють по мирному населенню. Попередньо без жертв, але є серйозні руйнування. Працює вибухотехнічна служба. Знаходьтеся ближче до укриття, не нехтуйте сигналами тривоги”, — повідомив тоді Олександр Гончаренко.
Того ж дня, 3 липня, Краматорськ пережив ще один удар “Смерчів”.
“Били по приватному сектору та спальним районам міста. Поранено жінку, отримали пошкодження приватні будинки, багатоквартирні та шкільні заклади”, — повідомив голова обласного центру.
5 липня, у день масованого обстрілу Слов'янська, у Краматорську також розірвалися заряди РСЗВ. Цього разу у селищі Малотаранівка було зруйновано гаражі приватного підприємства, вибито вікна в одному з комунальних підприємств. На щастя, обійшлося без жертв.
У ці ж дні обстрілів зазнали й інші міста Донеччини. Зокрема Бахмут та Добропілля. Тільки 4 липня в Бахмуті від обстрілів двоє людей загинули та троє отримали поранення.
За інформацією Бахмутського районного відділу поліції, обстрілом було пошкоджено щонайменше дев'ять приватних будинків, два багатоповерхові будинки та школу.
Ситуація на фронті
Станом на 5 липня Генштаб повідомив про те, що українські військові відбили штурм російської армії у напрямку села Долина під Слов'янськом — окупантів відкинули.
Проте, як стверджується в дослідженні Інституту дослідження війни (ISW), російські окупанти мають намір зосередити свої зусилля на штурмі Бахмута та Сіверська.
Водночас експерти Інституту вивчення війни зазначили, що здатність окупантів зробити це успішно після втрат, які вони зазнали під час спроби взяти Лисичанськ, є сумнівною.
За словами Кириленка, зараз під контролем України перебуває 45% території області. Своєю чергою Вадим Лях зазначив, що Слов'янськ уже став прифронтовим містом, найближчі позиції росіян знаходяться за 7-10 км від міста.
“Якщо брати у напрямку Лимана до Райгородка — це 7-10 км, якщо брати в напрямку Ізюму, Долини — це 30 км. Якщо напрямок Святогірська — це до 20 км.
Артилерія вже б'є по місту — така можливість у ворога є. Можливо, він компенсуватиме відсутність наступальних дій обстрілами міста, мирного населення. Але де буде головний удар, мені важко сказати”, — підсумував він.
Як би не розгорталися події на Донеччині, керівники всіх міських військових адміністрацій одностайно закликають жителів евакуюватися в безпечні місця. Для цього у центрі кожної громади щодня організовуються безплатні евакуаційні автобуси.
З питань евакуації можна звертатись на гарячу лінію Донецької обласної держадміністрації за телефоном 0-800-507-506
Читайте також: Як зафіксувати зруйноване чи пошкоджене житло в окупації