Сховища Сєвєродонецька. В якому вони стані та де сховатися у разі наступу
Сєвєродонецьк розташований за 30 кілометрів від лінії розмежування. Після офіційного вторгнення РФ в Україну питання про те, як убезпечити себе та близьких стає дедалі актуальнішим. Що робити у разі обстрілу та де шукати адреси захисних споруд — розбирався «Східний Варіант».
Інформація про укриття на сайті міста
У 2014 році жителі Сєвєродонецька, як і інші жителі Луганської та Донецької областей, вже стикалися з військовими діями агресора.
Перелік захисних споруд цивільного захисту на території Сєвєродонецької міської територіальної громади опубліковано на сайті міської ВЦА за цим посиланням. Спочатку документ потрібно завантажити.
Завантаживши його, можна побачити таблицю з інформацією про 46 захисних споруд, 43 з яких знаходяться на території Сєвєродонецька. Щодо 20 із 43 таких споруд зазначена інформація «не використовується».
Інформації з адресами сховищ, що діють, на офіційному сайті ЛугОДА ми не знайшли, тому звернулися на гарячу лінію облдержадміністрації. Там такої інформації надати не змогли, порадивши звернутися до виконкому. Своєю чергою виконком уточнив, що поки що такої інформації немає і порекомендував з цього питання звернутися до управління ЖКГ. На дзвінки в управління ЖКГ відповіді немає.
«Східний Варіант» звернувся до відділу цивільного захисту, екологічної безпеки та охорони праці, щоб розібратися у питанні, де жителям міста шукати інформацію про сховища та які з цих адрес справді готові до захисту населення.
Що кому належить?
Заступник начальника відділу цивільного захисту, екологічної безпеки та охорони праці Олексій Фесенко прокоментував інформацію щодо переліку захисних споруд на сайті міської ВЦА.
«Інформація, вказана на сайті sd.ua, може бути неперевіреною. Щодо підприємств у таблиці на сайті ВЦА інформація є коректною. Єдина проблема, що захисні споруди, зазначені в переліку на сайті міської ВЦА, призначені для укриття найбільшої зміни підприємства, яка працює. Це ПрАТ “Азот”, “Сєвєродонецька ТЕЦ”, хлібозавод. Тобто ті підприємства, які сьогодні хоч якось функціонують. На цих підприємствах захисні споруди у стані тих часів, коли їх зробили. Звичайно, там немає євроремонту, але в разі чого їхні працівники там можуть сховатися», — пояснює Олексій Фесенко.
За його словами, такі захисні споруди призначені лише для працівників підприємства, оскільки це режимні об'єкти, приватна власність.
«Кажуть, що у 2014 році хлібозавод пускав людей, але це на свій страх та ризик керівника підприємства. Такі захисні споруди вважаються державними, але на балансі хлібозаводу», — доповнює заступник начальника відділу цивільного захисту.
Він пояснив, що захисні споруди поділяються на 3 види власності.
«Є державні захисні споруди, а також ті, що перебувають у комунальній службі та приватні. Раніше все було державне. Потім почали формувати комунальну власність та віддали деякі захисні споруди у приватну власність. У нас у комунальній власності є 4 сховища», — каже Олексій Фесенко.
Такі сховища знаходяться в тролейбусному управлінні та на «Сєвєродонецькліфт». Вони невеликі, там може поміститися до 100 людей. Одна з таких захисних споруд знаходиться у школі №8. Ця захисна споруда зроблена як запасний пункт управління.
«Там є кімнати начальника штабу з ліквідації, там засідає комісія з техногенної та екологічної безпеки, а також можна укрити певний косяк людей. У захисній споруді є вода. Школа провела там свої заходи, щоб у разі воєнних дій пустити туди дітей», — пояснює заступник начальника відділу цивільного захисту.
«Східний Варіант» звернувся до приймальні школи №8. За словами персоналу школи, доступу до сховища вони не мають. Сховище належить ВЦА. Дітей у разі наступу у сховищі розмістити не зможуть.
«Ведуться роботи»
За словами начальника відділу інженерно-технічних заходів та оповіщення Андріана Стебницького, у Сєвєродонецьку існує 51 будівля цивільного захисту. З них повністю готові до використання сім, частково готові 18 та 25 споруд непридатні для укриття людей.
«Це ті захисні споруди, які знаходилися на підприємствах. Які, на жаль, на сьогодні збанкрутували та припинили свою діяльність. Питання залишається невирішеним щодо визначення цих захисних споруд. Деякі органи місцевої влади не беруть їх на облік і не вирішують питання щодо їх подальшого використання», — повідомив Стебницький.
Як повідомив Олексій Фесенко, 14.01.2022 було проведено засідання комісії ТБНС, на якому було ухвалено рішення — усім балансоутримувачам захисних споруд провести роботи.
А саме продовжити виконання комплексу заходів щодо відновлення функціонування захисних споруд за призначенням, оновити вказівники напрямків руху до захисних споруд, вжити заходів щодо належного утримання захисних споруд. Термін виконання робіт — протягом 2022 року.
Заступник начальника відділу цивільного захисту, екологічної безпеки та охорони праці розповів, як проводяться перевірки таких робіт.
«Раніше перевірки проводилися нами спільно із МНС. Пізніше вийшов указ 579 Міністерства внутрішніх справ щодо перевірок. І тепер вони проводяться самими балансоутримувачами. І акти подаються ними до МНС, до нашого відділу цивільного захисту. Ми надаємо запити. Наприклад, ПрАТ “Азот” дає щороку акти обстеження. Якщо у підприємства немає власника, то там ситуація складніша і захисні споруди там, можна сказати, знищені. Вони у списку є, але легше нове збудувати, ніж їх відновити», — пояснює він.
Перевіряти стан державних захисних споруд має повноваження МНС.
За словами Олексія Фесенка, наразі проводяться роботи з управлінням житлово-комунальних послуг.
«Нам уже дали інформацію про підвальні приміщення, які могли б бути використані у разі бойових дій. У старій частині міста багато таких приміщень. Наразі ми формуємо такий перелік. За законом це споруди подвійного призначення чи найпростіші укриття. У разі радіації та хімії вони не врятують, бо не герметичні та вентиляції там немає. Але в них можна сховатися від обстрілів. Тобто там прибрали, закрили, віддали ключі мешканцям на 1-й поверх, щоб у цих підвалах можна було сховатися людям», — доповнює заступник начальника відділу цивільного захисту.
За словами Олексія Фесенка, у старій частині міста найбільш підготовлені захисні споруди знаходяться на бульварі Дружби Народів у будинках 42, 50, 51, 52, 57.
Куди тікати?
«Східний Варіант» особисто вирішив перевірити стан сховищ за адресами бул. Дружби Народів, 42, 50, 51, 52, 57.
Головною проблемою виявилося те, що двері до під'їзду зачинені.
Ми змогли потрапити до укриття за адресою бул. Дружби Народів, 51, тому що двері були відчинені тільки тут.
Соседи подсказали, что Сусіди підказали, що ключі від замку знаходяться у мешканки на першому поверсі. Вона була вдома, тому ми змогли переглянути стан захисної споруди.
В одному з приміщень сховища є світло та старі меблі. На цьому плюси закінчуються. У приміщенні складно дихати, вогкість, води немає. Але, на жаль, є й будинки, в яких немає сховищ і навіть підвальних приміщень. Що робити в такому разі — пояснив заступник начальника відділу цивільного захисту, екологічної безпеки та охорони праці.
«Ми можемо укрити людей за допомогою найпростіших укриттів, тобто підвальних приміщень. Думаю, всі ми живемо в будинках, розуміючи, чи є у нас підвальне приміщення в будинку, чи ні, і в якому воно стані. А за тими будинками, де немає приміщень, розглядаємо для укриття будівлі, як-от Палац культури та найближчі школи», — каже Олексій Фесенко.
За його словами, найбільш зразковими захисними спорудами в Сєвєродонецьку на сьогодні є сховища на ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання АЗОТ».
Інтерактивна карта укриття населення у захисних спорудах Сєвєродонецького та Щастинського районів Луганської області
Загальні правила
1. Тримайте при собі документи, що засвідчують вашу особу, зберіть усі важливі документи та гроші у легкодоступному місці.
2. Підготуйте резервний запас води та продуктів, що не псуються.
3. Підготуйте медичні засоби для надання першої медичної допомоги (джгути, бинт).
4. Придбайте або виготовте ватно-марлеві пов'язки для захисту органів дихання.
5. У кишенях одягу (особливо у дітей) майте дані про прізвище, ім'я, адресу, телефон та групу крові.
6. За можливості тримайте заштореними вікна: це убереже від ураження уламками шибок.
7. Договоріться із сусідами про взаємодопомогу.
8. Пам'ятайте, що звук сирен означає сигнал «УВАГА ВСІМ!». За цим сигналом необхідно включити радіо або телевізор і прослухати інформацію, що передається.
9. Не панікуйте, дійте спокійно та розважливо.
10. Уникайте перебування у районах збройних конфліктів.
У разі збройного конфлікту
🌳 Ви на вулиці:
- відразу лягайте на землю та роздивіться навколо, виберіть найближче укриття, проберіться до нього, не підіймаючись на повний зріст
- за першої нагоди ховайтеся в якомусь приміщенні
- вживіть заходів щодо порятунку дітей, прикрийте їх собою
🏠 Ви в будинку чи квартирі:
- негайно відійдіть від вікон;
- закрийте штори;
- укрийтеся в глухому приміщенні (комора, санвузол);
- пересувайтеся по будинку (квартирі) пригнувшись або повзком;
- у разі запаху їдкого газу надіти марлеву пов'язку, змочену у 2% розчині соди.