З активістів у тероборону. Як житель Торецька захищає Україну
Торецьк — невелике шахтарське місто у Бахмутському районі, у північній частині Донецької області. До війни тут мешкало 70 тисяч людей. Через близькість до лінії розмежування (всього 20 км до тимчасово окупованої Горлівки) місто постійно страждало від війни. Ще до масштабного військового вторгнення росії сюди періодично прилітали снаряди.
Місто постійно страждало від нестачі води через те, що системи водозабезпечення регулярно потрапляли під обстріл. Обходитися без центрального водопроводу кілька місяців жителям Торецька було не звикати.
А ще перебої з центральним опаленням, з мобільним зв'язком з тієї ж причини тут теж не були рідкістю останні вісім років.
Проте, попри постійну близькість до фронту, тут велася активна громадська діяльність. Активісти займалися багатьма проблемами містян — від розвезення води до захисту прав та юридичних консультацій з різних питань.
Навіть нове ім'я “Торецьк”, яке до 2015 року було “Дзержинським”, місто отримало завдяки місцевим активістам.
Однією з найвідоміших організацій активістів у Торецьку була й залишається громадська організація “Твоє нове місто” та її керівник Володимир Єлець. Саме ця організація у 2020 році розробила проєкт "Швидка правова допомога". В рамках проєкту надавалися юридичні консультації жителям сіл, які перебувають на периферії трьох громад Донецької області та виявилися відрізаними від цивілізації через бойові дії.
З початком великої війни керівник організації Володимир Єлець з однодумцями пішли у територіальну оборону Бахмутського району. Хоча, як згадує Володимир, ця історія розпочалася набагато раніше.
“Насправді я вступив у територіальну оборону ще у 2018 році. Але наступні два роки нами особливо ніхто не займався. З'їздили лише кілька разів на полігон. Нам дали вистрілити по два набої — і все. Ще мене цікавив уже на той час евакуаційний план. Що робити під час нападу? Але ніхто цього тоді не розповідав”, — згадує Володимир.
А проте, план мобілізації у разі початку масштабного наступу резервістам тероборони розкрили.
“Восени 2021 року нас таки запросили до військкомату. Нас привезли на базу до Бахмута, щоб розповісти про дії, якщо настане “година Х”. Виявилось, що план дуже слабкий. План був такий: якщо настане повномасштабна війна, ви повинні вирушити з Торецька до Бахмута, це 50 кілометрів, з'явитися за певною адресою. Там нас мають записати, і після цього ми рухатимемося у наступну точку для бойового злагодження”, — згадує Володимир Єлець.
Поданий план викликав тоді активіста ще більше запитань, на які тоді він так і не отримав відповіді. Такою, за словами Володимира Єльця, ситуація з теробороною у Торецьку залишалася до лютого 2022 року.
“Напередодні повномасштабного вторгнення ми приблизно вже знали, що відбувається. Ми ходили до військкомату, але там нічого нового не почули. Попередньо домовлялися безпосередньо з частинами ЗСУ, які стояли в Торецьку, про те, що в разі чого вони нас приймуть до себе. І ось настало 24 лютого. Ми прийшли у військкомат Торецька рано-вранці 25-го. Але побачили, що Торецький військкомат евакуювався. Нам видали документи, і своїм ходом ми виїхали до Бахмуту”, — розповідає Володимир.
Володимир зі своїми соратниками, всього сім осіб, своїм ходом дісталися Бахмута, де їм видали зброю. Так офіційно стали військовослужбовцями Батальйону територіальної оборони Бахмутського району.
Спочатку після злагодження у Володимира було бажання вже у ролі службовця тероборони повернутися до Торецька для патрулювання вулиць та підтримки правопорядку. Адже як він знав, з міста евакуювалися багато державних структур. У перші дні війни евакуювався військкомат, прокуратура та навіть поліція. Щоправда, трохи пізніше правоохоронці повернулися до міста.
Командир батальйону підтримав таке бажання. Але останнє слово залишилося за головою військово-цивільної адміністрації Торецька, а він з незрозумілих причин виявився проти.
На той момент був уже березень, і Володимир Єлець у складі свого підрозділу виїхав на виконання бойових завдань у Бахмутському районі. Бійці самі облаштовували свої позиції. Самі рили собі окопи, бліндажі. На тих же позиціях активіст із Торецька перебуває й досі.
Окремо Володимир порушив тему військових волонтерів. Каже, що якби не вони, то теробороні Бахмутського району було б важче.
“Дуже багато допомагають волонтери. Каски, бронежилети, тепловізори, генератор, регулярне підвезення води. У нас тут на позиціях є зараз навіть душ польовий, волонтери передали нам автомобіль”, — додав Володимир.
Його рідний Торецьк сьогодні перетворився на справжнє прифронтове місто. Тут немає води, газу та періодично зникає електрика. Місто страждає від постійних жорстоких обстрілів цивільних будівель та інфраструктури. З міста вже евакуювалася половина мешканців. Евакуація продовжується і зараз.
Щоб дізнатися докладніше про можливість евакуюватися з Торецька, потрібно звернутися на сторінку Торецької військово-цивільної адміністрації.