Півтора року після деокупації: як відновлюється Святогірська громада
Святогірськ був деокупований Збройними Силами України восени 2022 року в ході Слобожанського контрнаступу. Місто перебувало в окупації чотири місяці. Східний Варіант дізнався в начальника Святогірської міської військової адміністрації Володимира Рибалкіна про те, як відновлюють громаду та з якими проблемами стикаються мешканці
До повномасштабної війни Святогірськ був важливим рекреаційним центром Донеччини та всієї України. Тисячі туристів щороку приїжджали в місцеві санаторії та пансіонати, щоб відпочити у хвойних цілющих лісах. А розташований поруч національний парк «Святі гори» привертав увагу любителів природи.
Після повномасштабного вторгнення Святогірськ опинився в епіцентрі боїв. Через це всі комунікації в місті та громаді були пошкоджені, а будинки та інфраструктура — зруйновані. Попри це, після деокупації тут залишаються мешканці, яких підтримують державні та місцеві органи. Крім того, гостро стоїть питання подальшого відновлення міста. Розповідаємо докладніше.
Перші кроки після деокупації
До повномасштабної війни у Святогірській міській територіальній громаді проживало приблизно 9 тисяч мешканців. Станом на кінець грудня 2023 року тут залишалося 2774 людини.
Після деокупації Святогірська першочергово на його території була відновлена робота міської військової адміністрації, поліції та ДСНС. Фахівці провели роботи із зачистки та розмінування. Одразу ж була налагоджена видача гуманітарної та соціальної допомоги.
Через кілька днів у місті запрацювали мобільні відділення «Нової пошти» та «Укрпошти». Завдяки цьому жителі змогли отримувати пенсії, соціальні виплати та пакунки з допомогою. Майже одразу відновили роботу банкомата Ощадбанку, а із 4 серпня 2023 року у Святогірську запрацювало мобільне відділення цього банку.
«З 28 жовтня 2022 року у Святогірську гуманітарна організація World Central Kitchen у співпраці з військовою адміністрацією та місцевими підприємцями відкрила пункт видачі гарячої їжі. Відновлена робота вуличної бібліотеки. Книгами її забезпечують волонтери, українські письменники та мешканці міста. На території громади відновили свою роботу 23 магазини», — розповідає начальник Святогірської МВА Володимир Рибалкін.
Пункти видачі гуманітарної та благодійної допомоги працюють у Святогірську та селах Маяки, Хрестище, Сидорове, Тетянівка. На території громади працює благодійний фонд «Словʼянське серце», а також волонтерські організації. За 2023 рік жителям громади Святогірською МВА, міжнародними та національними благодійними організаціями було видано майже 45 тисяч харчових наборів, 6,5 тисяч пакунків особистої гігієни, а також понад 61 тисячу буханок хліба. Додатково мешканцям видаються побутові речі, одяг та ліки.
У перші тижні після деокупації в місті відновили послуги поводження з побутовими відходами та управління багатоквартирних будинків. Фахівці мобільних операторів поновили послуги мобільного звʼязку та Інтернету.
Минулого березня в місті запрацювала соціальна пральня «ДАНА». Її послугами можуть скористатися мешканці Святогірська та внутрішньо переміщені особи. Пральня працює кожного дня без вихідних, послуги надають волонтери. На день вдається обслугувати приблизно 8 людей.
Майже два роки без води та опалення
Через бойові дії в громаді припинилися комунальні послуги. Одразу після деокупації фахівці почали їхнє відновлення.
Зараз у Святогірську відновили вже 83 % мережі електропостачання, продовжуються роботи із заміни пошкоджених електричних опор. На 100% світло повернули в село Хрестище, на 80–90 % — до селищ Микільське, Глибока Макатиха, Маяки, Сидорове, Пришиб, Тетянівка та Адамівка. Поки що без світла залишаються села Долина, Краснопілля, Мазанівка та Богородичне. Тривають роботи з відновлення ліній електромережі від Адамівки до Долини.
Наприкінці квітня 2022 року у Святогірській громаді зникло водопостачання. Минулого року вдалося відновити роботу централізованого водогону в селах Хрестище та Маяки, тож їхні мешканці вже мають доступ до води, решта — користуються приватними свердловинами та колодязями. Відновлення водопостачання до Святогірська триває.
У Святогірську залишається пошкодженим газопровід через річку Сіверський Донець. Через це газопостачання до міста не надається, його відновлення буде можливим після будівництва мосту в селі Богородичне, повідомляє Святогірська МВА. Через відсутність води та пошкодження газопроводу в місті вже другу зиму немає опалення.
Майже 1200 пошкоджених та зруйнованих будинків
Унаслідок ракетних ударів та вибухів у громаді постраждало понад 490 житлових будинків (з них 11 — багатоквартирні, а 480 — приватні). Ще 704 приватних та 3 багатоповерхових домівок було повністю зруйновано, через що вони не придатні до проживання взагалі. Решта — потребують легкого та середнього ремонту.
«Через вибухи було пошкоджено вікна в підʼїздах будинків, квартирах комунальної та приватної власності, зруйновано вхідні двері до підʼїздів, жолоби та водостічні труби, частково пошкоджено мʼяке покриття покрівель будинків. Гостро стоїть питання проведення ремонтних робіт, постійно здійснюється пошук джерел фінансування», — каже Володимир Рибалкін.
Станом на кінець 2023 року в місті провели ремонт покрівлі багатоповерхового будинку № 55 на вулиці Івана Мазепи. Роботи виконував БФ «Аваліст» шляхом благодійної допомоги. Силами комунального підприємства «Сервіскомунбуд» відремонтували покрівлю в будинках № 66 та № 66А на вулиці Молодіжній, а також в домівках № 8, № 59, № 56, № 61, № 48А на вулиці Івана Мазепи.
34 домогосподарства в селі Сидорове отримали допомогу у вигляді будівельних матеріалів для відновлення свого житла, яке було зруйновано внаслідок бойових дій. Таку ж допомогу в червні 2023 року отримали мешканці сіл Маяки, Хрестище, Адамівка та Микільське, а 114 домогосподарствам за допомоги ADRA UKRAINE та UHF замінили вікна та вхідні двері на металопластикові конструкції.
Виконані роботи з експлуатаційного утримання вулиць і доріг Святогірської громади, а саме — автодороги від мосту до селища Тетянівка, дороги на вулицях Незалежності, Соборності та Центральній у селищі Тетянівка шляхом міського бюджету. Реконструйовано автодорожний міст через річку Сіверський Донець до Тетянівки коштом обласного бюджету.
«На 2024 рік заплановане розроблення Програми комплексного відновлення Святогірської міської територіальної громади. Одна з причин затримки початку її розроблення — це відсутність фахівців для здійснення своїх повноважень у відділі містобудування та архітектури Святогірської міської ради», — каже Рибалкін.
***
Так Святогірська громада відновлюється після деокупації та бойових дій. Варто нагадати, що місто знаходиться за 30 км від лінії фронту, час від часу воно піддається обстрілам. Тож про повноцінне відновлення можна говорити вже після закінчення війни. А поки що міська, обласна влада, волонтерські та благодійні організації всіляко підтримують мешканців, що тут залишаються.
Залишається сподіватися, що одного дня Святогірськ знову прийматиме тисячі відпочиваючих. Але це можливо тільки після припинення бойових дій.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win