Як оформити статус переселенця та виплати у Львові? Особистий досвід та нові можливості
Багато українців через війну змушені виїжджати із зон бойових дій. За місцем нового проживання вони оформлюють статус внутрішньо переміщеної особи — ВПО. Східний Варіант особисто дізнався, як працює процес оформлення статусу внутрішньо переміщені особи та як його намагаються спростити через додаток «Дія».
Статус переселенця: як має бути й що на ділі
У Львові статус переселенця можна оформити у ЦНАПі чи місцевих відділах соціального захисту населення. Але спочатку прибулим до міста слід зареєструватися в районній адміністрації.
З цим допомагають місцеві волонтери. У довідковій на львівському залізничному вокзалі видають дорожній лист для переселенців, де вказано місце розташування районних адміністрацій.
Також волонтери підказують маршрути до цих локацій, за умови, що ви вже знаєте свою адресу проживання у Львові та район свого місця проживання.
Отже, для набуття статусу внутрішньо переміщеної особи потрібно звернутися до відділення соціального захисту відповідно до місця фактичного проживання у Львові у порядку живої черги.
Ознайомитись з контактами відділів соціального захисту зможете за посиланням.
У самій адміністрації для реєстрації вам необхідно зайняти живу чергу і надати документи — оригінали паспорту, закордонного паспорту або ці документи у додатку «Дія».
Тут по черзі ви потрапляєте до реєстраторів, які допомагають вам заповнити документи для отримання реєстраційної форми. Її вам видають одразу. Потім ви вирушаєте до відділу соціального захисту свого району або ЦНАПу та подаєте заяву на отримання статусу ВПО.
У нашому випадку місце проживання журналістки — Шевченківський район, тут адміністрація та відділ соцзахисту знаходяться в одній будівлі. Але відстояти треба дві черги — окремо на реєстрацію, та окремо на соцзахист на подання заяви про статус переселенця. Не завжди це вдається зробити за один день. Адже час роботи організацій обмежений до 19:00, а на час повітряної тривоги процес реєстрації припиняється, люди очікують поновлення реєстрації в бомбосховищі.
Також заяву на набуття статусу ВПО можна подавати у підрозділах ЦНАП Львова. Прийом відбувається згідно з попереднім записом або за номером: (032) 297 57 95. У ЦНАПі реєстрація проходить швидше, але тільки за попереднім записом.
У разі здійснення запису потрібно обрати: Львів, найближчий підрозділ ЦНАП та категорію — «Довідка внутрішньо переміщеної особи», «Замовити», вільну дату та час. На кожну людину потрібно здійснити окремий запис.
Запис має бути цільовим — оформлення статусу ВПО. На своєму досвіді переконалися, що у Шевченківському ЦНАПі, як і в багатьох інших, електронні черги зайняті на тижні вперед, і зайняти її за таких умов складно, тому багато хто вважає за краще вистоювати черги у відділах соцзахисту.
Для видачі довідки ВПО заявник має надати низку документів з повним переліком можна ознайомитись за посиланням. Також тут перераховано, хто може отримати цей статус.
У нормальному режимі разом із заявою на оформлення статусу ВПО у відділ соцзахисту подають копії документів: усі сторінки паспорта, ІПН, вказується фактичне місце реєстрації у Львові, підтвердження відомостей про зареєстроване раніше ваше місце проживання.
У нашої журналістки підтверджувальної довідки про реєстрацію з попереднього місця проживання на Донеччині не було, вона надала роздруківку з «Дії», яку фахівці вважали спірною. Правозахисники давали роз'яснення, що інформація щодо місця проживання буде на електронному носії ID-картки. Проте заяву на оформлення статусу ВПО у Шевченківському відділі соціального захисту журналістці не дали написати та пообіцяли передзвонити.
Проконсультувавшись із правозахисниками Восток SOS на гарячій лінії, наша журналістка дізналася, що такі дії працівників Шевченківського відділу соціального захисту неправомірні. Без заяви, що розглядається та оформляється до 15 робочих днів, процес оформлення статусу ВПО не розпочато. Також правозахисники підказали, що можна в такому разі подавати скаргу. Проте з урахуванням воєнного часу та великого потоку охочих оформити статус ВПО, скаргу розглядатимуть довго.
У результаті наша журналістка вирішила оформляти статус ВПО через ЦНАП. В порядку електронної черги вона потрапила на прийом до Шевченківського ЦНАПу.
Тут фахівці центру надання адмінпослуг дізналися про ситуацію, що склалася у відділі соціального захисту, та запропонували журналістці одразу написати заяву про постановку на облік ВПО.
У заяві вказується:
- ПІБ
- фактичне місце проживання
- категорія до якої ви належите (працюєте, пенсіонер тощо)
- відомості про працевлаштування, попереднє місце роботи
- освіта
- причини виїзду — воєнний стан
- дату прибуття (у нас — до Львова)
- та членів сім'ї, з якими прибули (кожен члени сім'ї заповнює таку саму заявку окремо)
- номер облікової картки платника податків;
- дата народження;
- задеклароване/зареєстроване місце проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, звідки перемістилася особа;
- місце, куди перемістилася особа та контактний номер телефону;
- номер поточного рахунку зі спеціальним режимом використання для зарахування допомоги «Єпідтримка» або номер банківського рахунку заявника для виплати допомоги;
- наявність статусу особи з інвалідністю, якщо такий є.
Також потрібно підтвердити, довести проживання на території, з якої ви переміщаєтеся. Документи, які можуть довести реєстрацію вашого місця проживання із зони військових дій:
- військовий квиток із відомостями про проходження військової служби;
- трудова книжка;
- документ, що підтверджує право власності на рухоме чи нерухоме майно;
- свідоцтво, атестат про середню освіту, професійно-технічну освіту, документ про вищу освіту (науковий ступінь);
- довідка з місця навчання;
- рішення виконавчих органів влади про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування;
- медичні документи;
- фотографії;
- відеозаписи та ін.
Довідку можуть не надати, якщо:
- немає підстав для внутрішнього переміщення;
- відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання на території, з якої виїхав заявник;
- немає доказів проживання на цій території або вони не підтверджують факт проживання;
- з'ясується, що дані є фальшивими;
- втрачені документи, що засвідчують особу заявника;
- є недоліки в документі, що засвідчує особу (відсутність оновленої фотографії за віком не є підставою для відмови у статусі ВПО).
Відмова у наданні довідки може бути лише письмовою.
У ЦНАП є сканер, який зчитує документи з «Дії», і жодних підтверджень щодо попередньої реєстрації місця проживання до виїзду до Львова надавати не потрібно. У Шевченківському відділі соціального захисту такого обладнання немає. Також тут можна подати заяву на отримання довідки про внесення відомостей до єдиного державного демографічного реєстру, це також підтверджує ваш статус та дуже допомагає у разі втрати основних документів. Витяг з реєстру роблять безплатно протягом 15 робочих днів. Забирати його ви також приходите до ЦНАПу.
Щодо оформлення статусу ВПО, з ЦНАПу документи знову надсилають у відділ соціального захисту, потім вам необхідно очікувати до 15 днів дзвінка або смс від спеціаліста. Якщо повідомлення або дзвінок надійшли на ваш номер телефону, значить ваша заявка оброблена.
Отримувати документ про надання статусу ВПО ви також приходите до відділу соціального захисту.
Як оформити соціальні виплати?
Процес оформлення соціальних виплат відбувається після отримання документа та статусу ВПО.
Оформивши виплати, ви отримуватимете щомісяця 2 000 грн на себе та 3 000 грн на кожну вашу дитину.
Для отримання виплат для ВПО вам також необхідно подати заяву до ЦНАПу або відділу соцзахисту за місцем реєстрації.
Соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам виплачуються відділами соціального захисту населення. Виплата допомоги провадиться на поточний рахунок «єПідтримка» або банківський рахунок для соціальних виплат (за стандартом IBAN). Реквізити рахунку потрібно заздалегідь взяти у банку та подати разом із заявою до ЦНАПу або відділу соцзахисту.
У нашому випадку, після 14 робочих днів з моменту подання заяви, 6 квітня, журналістка Східного Варіанта повідомлень про успішну процедуру реєстрації ВПО так і не отримала. 19 квітня вона зв'язалася з урядовими гарячими лініями та лінією Львівської ОВА, які перенаправили її до того ж відділу соцзахисту. У відділі соцзахисту сказали, що заява обробляється, і результату — дзвінка від спеціаліста чи смс, слід очікувати з дня на день.
Днями ж у Мінцифрі повідомили радісну новину — затяжний процес оформлення статусу ВПО та виплат для переселенців спростили.
У «Дія» вже з'явилася функція «оформити статус ВПО». Станом на вечір 19 квітня наша журналістка, яка намагається оформити статус ВПО, не працювала.
У середу, 20 квітня, вона знову спробувала подати заявку на отримання статусу ВПО. І цього разу все вийшло! Отже, як це працює:
✅ Оновіть програму. У розділі «Послуги» виберіть «Отримати статус ВПО».
✅ Вкажіть поточне місцезнаходження та підтвердіть геолокацію (вона потрібна один раз, щоб скористатися послугою).
✅ Якщо у вас є діти, можете отримати статус переселенця і для них — свідоцтва про народження підтягнуться в «Дію». Або введіть ці дані вручну.
✅ Щоб отримати фінансову допомогу, виберіть картку єПідтримка.
✅ Вкажіть, яка допомога вам потрібна (потреби в медичному обслуговуванні, освіті або гуманітарній допомозі)
✅ Залиште контактні дані. Цю інформацію отримає Мінсоцполітики. Як тільки з'явиться можливість допомогти, зв'яжуться з вами представники соцзахисту.
✅Заява сформована.
✅ Перевірте та підтвердіть достовірність даних та натисніть «Надіслати».
Весь процес триває до десяти хвилин. Тішить, що також створено відеоінструкцію застосування цієї нової послуги у додатку, що значно спростить процес отримання статусу та виплат та позбавить українців довгих бюрократичних процесів та застарілих тривалих очікувань у чергах.
Чекаємо на відгуки про успішну, спрощену реєстрацію для отримання статусу ВПО в електронному додатку «Дія».
Корисні контакти для переселенців
📌 Порадник з питань ВПО — Львів
Мінреінтеграції надає номери «гарячих ліній» служб цивільного захисту
- Луганська область — 064-524-11-03, 095 20, 096-298-51-00
- Донецька область — 062-645-82-82, 050-347-90-70
- Харківська область — 057-700-30-90.
Контакти неурядових організацій, які можуть допомогти українцям:
- «Восток SOS» — (068) 220 43 37, (095) 397 98 48, (093) 923 14 86.
- «Донбас SOS» — 0 800 309 110
- «Право на захист». Гаряча лінія для допомоги ВПО: (099) 507 50 90, (068) 507 50 90, (093) 507 50 90
- Гуманітарна місія «Проліска». Гаряча лінія: 0932022232.
- «Данська рада з питань біженців». Контактний центр безплатної правової допомоги: 0800213103
- «Червоний хрест» в Україні — допомагають ВПО. Контакти: Луганська обл. — 050 267 43 57; Донецька обл. — 050 450 69 90, 062 646 03 33
- Працює також цілодобова «гаряча лінія» Мінреінтеграції з кризових питань — +38 044 355 1478.
Віолетта Цуркан, Східний варіант