По той бік лінії розмежування. Як працюватиме КПВВ на Луганщині
Новорічні та різдвяні свята — привід зустрітися з родичами та близькими. Багато хто з українців зустрічає Новий рік та святкує Різдво Христове у колі батьків, братів та сестер, кумів. Та чи так легко це зробити, коли частина родини — по той бік лінії розмежування?
Ми поспілкувалися із тими, хто перетинав лінію розмежування в різдвяні канікули та з тими, хто це контролював.
Це дуже дорого, але того варте
Марія вирішила відсвяткувати Новорічні свята у родичів в Україні. Сама жінка — з тимчасово окупованої Брянки.
"До Луганська їхала на таксі. Автобуси ходять, але то карантин, то пости. Ще й передсвята. Не хотілося ризикувати. На таксі хоч і набагато дорожче, але спокійніше. Я їхала не сама, проте не хочу вдаватися в подробиці. Просто скажу, що на таксі було для мене чи не єдиним варіантом", — пояснює жінка.
Подарунки Марія не везла, хоча, каже, кожен вирішує для себе.
"Тут (на тимчасово окупованій території — авт.) те, що я б хотіла купити в якості подарунків, дорожче. Тому везла через КПВВ здебільшого гроші, документи та особисті речі. Подарунки та гостинці вже купувала в Україні. Все це дорого. Дуже. Особливо, для тих, хто їде здалеку. Але воно того варте. Ну, можемо ми хоч раз на рік побачити рідних?", — вважає вона.
КПВВ — одне, сервіси різні
На свята в профільних групах переселенців почали активно обговорювати, хто як діставався до родичів. Люди ділилися враженнями, лайфхаками та маршрутами.
Хтось казав, що йому здалося, що українські прикордонники були суворіші, аніж бойовики, хтось стверджував, що навпаки. Марія розповіла, чому такі розбіжності.
"Українці діють в кожному разі за правилами, за законом. У нас (на тимчасово окупованій території — авт.) як попадеш. Гарний настрій, не дуже. Треба приглядатися, вловлювати. Ще одна причина того, чому я не везла подарунки із собою через КПВВ", — каже жінка.
Ще одна відмінність, про яку кажуть ті, хто переходять КПВВ — ПЛР-тестування.
Тільки на пункту у Станиці Луганській три стаціонарних та один мобільний пункти тестування. А скоро тести робитимуть безкоштовно. Про це заявила радник з медичних питань глави Мінреінтеграції Оксана Сухорукова в ході онлайн-дискусії “COVID-19: нові виклики у сфері захисту прав потерпілих від збройного конфлікту”.
Новорічні свята не змінили статистики
За словами речника державної прикордонної служби України в зоні проведення ООС Ігоря Лізогуба, попри блокування окупантами роботи більшості контрольних пропускних пунктів в'їзду-виїзду на, по суті, єдиному КПВВ кількість громадян, що перетинали лінію розмежування, не змінилася.
"Усі КПВВ вздовж лінії розмежування працюють за звичним зимовим графіком з 8:00 до 16:00 години. Хоча по суті повноцінно працює тільки пункт пропуску у Станиці Луганській. Також двічі на тиждень окупанти відкривають КПВВ у Новотроїцькому — в понеділок та п'ятницю", — розповів Лізогуб.
Згідно з офіційними даними сайту Державної прикордонної служби України, на територію, контрольовану урядом, через КПВВ у Станиці Луганській прослідували 2 тисячі 688 осіб, на тимчасово окуповану 3 тисячі 470.
Через КПВВ “Новотроїцьке” до окупованої Донеччини проїхали 108 громадян та 16 транспортних засобів. У бік контрольованої території — 69 громадян та 13 транспортних засобів.
Наказу щодо роботи у період так званого локдауну ще не було.