Повний ремонт із відновленням квартир: як у Слов'янську ремонтують три багатоповерхові будинки після влучання ракет
Як у Словʼянську обирали багатоквартирні будинки для відновлення? На якому етапі зараз ремонтні роботи? Коли їх відремонтують повністю? Та скільки на це піде коштів із міського бюджету Словʼянська? Східний Варіант дізнався в начальника Словʼянської МВА Вадима Ляха
У багатоквартирні будинки Словʼянська за адресами вул. Лозановича, 20, вул. Поштова, 12 та пров. Виноградний, 3 сталося пряме влучання російських ракет. Унаслідок цього будівлі зазнали суттєвих руйнувань. Зараз на цих обʼєктах проходить капітальний ремонт, після якого мешканці зможуть повернутися до своїх відбудованих помешкань.
Обрали три домівки, де проживає найбільше людей
Унаслідок прямого влучання російських ракет, у будинках на Лозановича, 20 та Поштовій, 12 були сильно зруйновані під’їзди. Пошкодження на пров. Виноградному, 3 також потребували капітального втручання для відновлення.
Усього на момент планування ремонтних відновлювальних робіт у Словʼянської МВА була проєктно-кошторисна документація на шість обʼєктів, каже Вадим Лях. Тобто на шість багатоквартирних будинків, які постраждали через російські обстріли. З них обрали ті три, у яких проживало найбільше людей. Таким чином, на виділені кошти з міського бюджету хотіли повернути квартири якомога більшій кількості людей.
«Це повний ремонт із відновленням квартир. До того ж початок робіт у цих будівлях дає можливість іншим мешканцям цих домів отримати кошти за програмою “єВідновлення”. Тому що відновлюються місця загального користування і за законом розблоковуються виплати іншим мешканцям, у яких частково зруйноване житло», — пояснює Вадим Лях.
Тобто, поки місця загального користування (підʼїзди) багатоквартирного будинку пошкоджені, мешканці квартир, які мають незначні руйнування, не можуть податися на «єВідновлення» для ремонту свого житла. Така ситуація, наприклад, на Лозановича, 20. Один підʼїзд був зруйнований повністю, та через це мешканці сусідніх підʼїздів, у яких більш-менш цілі квартири, але все одно мають пошкодження, не могли подати заяву на державну програму. Після того, як почалися відновлювальні роботи, провели тендерні закупівлі та уклали договори з підрядниками, мешканці сусідніх підʼїздів уже могли подаватися на «єВідновлення» та отримувати кошти на ремонт свого житла.
«Мешканці вже подаються, по кожному будинку в нас є інформація, скільки людей вже отримали гроші, для цього працює комісія. Деякі мешканці цих будинків, наприклад, на вулиці Лозановича, отримали житловий сертифікат за повністю зруйноване житло і вже купили нове житло у Словʼянську чи в інших містах. Уже є такі приклади. Мешканці, які отримали житловий сертифікат та придбали нове житло, проходять процедуру відмови від зруйнованої квартири. Вони переходять у комунальну власність. І після їхньої відбудови ми вже окремим розпорядженням надамо їх або ВПО, або іншим особам, які потребують житла», — каже начальник Словʼянської МВА.
Ті, хто не подавався на житловий сертифікат, після відбудови їхніх квартир зможуть заїхати туди жити.
Скільки грошей пішло з міського бюджету
Завершити ремонтні роботи на трьох обʼєктах планують цього року, повідомляє Вадим Лях. Станом на зараз підрядник уже зробив стіни, розпочав монтаж покрівлі та проводить штукатурні роботи всередині приміщення.
«Процес триває. Найближчим часом будемо ще виділяти гроші, щоби підрядник не простоював, щоб у нього був ресурс продовжувати роботи й закінчити їх. За адресою вул. Лозановича, 20 у 2023 році профінансовано 8,9 млн грн, ще потрібно 10 млн для цієї будівлі. На Поштовій, 12 профінансовано 7,8 млн грн, ще потрібно 13 млн. Для будівлі за адресою пров. Виноградний бюджет менший, ще потрібно 1,5 млн довиділити, щоб закінчити всі роботи. Цими питаннями вже займаємося. Я думаю, що все буде добре, і до кінця цього року, як я сказав, зробимо всі роботи», — зазначив Лях.
Кошти для відбудови цих будинків йдуть із міського бюджету Словʼянська.
Більшість людей у цих трьох будинках знаходилася в евакуації на момент влучань. Під час обстрілу будинку на Лозановича, 20 жодної людини не загинуло. Ті, хто був у місті, і в кого житло було зруйновано, знаходили прихисток у родичів, або також виїжджали в евакуацію.
Вадим Лях пояснює, що в Словʼянської МВА немає можливості розселяти людей, житло яких було пошкоджено під час обстрілів:
«У нас були квартири, у які ми розселяли деяких людей, які зверталися. У нас були свого часу придбані квартири для ВПО за кошти місцевого та державного бюджету. І ми заселяли туди людей, які цього потребували, які не мали можливості чи не хотіли виїжджати. Але таких людей небагато. Більшість виїхала, або живе в родичів».
Які обʼєкти відновлюватимуть наступними
Вадим Лях каже, що в Словʼянську є обʼєкти, на яких можуть розпочатися такі ж ремонти. Але вже після завершення робіт на Лозановича, Поштовій та Виноградному. Цього року Словʼянська МВА робитиме проєктно-кошторисну документацію для домівки за адресою пров. Парковий, 6. Цей будинок був пошкоджений унаслідок російського обстрілу 14 квітня минулого року.
Відновлення цього будинку може розпочатися наступного року. Але спершу, каже начальник Словʼянської МВА, треба завершити поточні роботи на трьох об’єктах. Тож практика ремонтування багатоквартирних будинків у місті продовжуватиметься.
«Це дуже важливо. Люди чекають цього. Дуже добре, що працює програма “єВідновлення”. Але все ж деякі люди не хочуть виїжджати, хочуть повернутися до міста ті, хто виїхав, зробити ремонти. Хочу сказати, що багато роботи ми робимо з відновлення будинків. Маю на увазі відновлення дахів. За місцеві кошти вже понад сто багатоповерхових будинків за ці два роки відремонтували. Тому що, коли прильоти, вилітають не тільки вікна, а й пошкоджується дах. Йде протікання, люди скаржаться на це, і багато питань цих ми теж вирішили. Будемо продовжувати, тому що заявки ще є. Але це не капітальний ремонт. Для дахів і донори дають матеріали, і з місцевого бюджету виділяємо», — каже Вадим Лях.
Люди, квартири яких зараз відбудовують на вулицях Лозановича, Поштовій та провулку Виноградному, можуть дізнатися все, що стосується ремонтних робіт. Для цього вони можуть звернутися на гарячу лінію Словʼянської МВА (099 539 78 67; 066 284 92 85) або до комісій «єВідновлення». А хтось дізнається всі новини від сусідів, каже Вадим Лях.
У Словʼянську працює «єВідновлення»
Нагадуємо, що в Словʼянську працює державна програма «єВідновлення». Люди можуть подаватися на відшкодування для проведення ремонтних робіт у пошкоджених оселях, або на отримання коштів (житлового сертифікату) для придбання цілком нового житла. Докладніше про отримання компенсацій за пошкоджене чи повністю зруйноване житло читайте тут. Реальні історії мешканців Донеччини, які за житловими сертифікатами придбали нове житло, читайте в статті Східного Варіанта тут.
Вадим Лях каже, що в місті вже обробили понад 1200 заявок на «єВідновлення». Це ті, на обʼєкти яких виїжджали комісії для обстеження та оцінки руйнувань. Більш ніж тисяча людей уже отримали кошти для ремонту домівок. Начальник Словʼянської МВА нагадує, що кошти, які держава перерахувала для ремонтних робіт (перші 70 % від усієї суми) мешканці повинні витратити протягом року після їхнього нарахування. Якщо їх не використати, вони повернуться державі. І потрібно буде проходити усю процедуру наново.
«Не забуваємо про це. Спочатку надається 70 % від суми для початку відновлювальних робіт, після закінчення ремонту — ще 30 %. Тобто не потрібно тягнути, а все ж треба займатися цим», — каже Лях.
***
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win