Сонячна станція на городі. Чи вигідно використовувати "зелену" енергію в Слов'янську?
Сонячна електростанція в побутових умовах. Ця тема з кожним роком стає все популярнішою. У тому числі й на Донбасі. Скільки коштує встановити СЕС? Коли окупляться витрати? І чи реально використовувати енергію сонячного світла без підключення до загальних електромереж? Дізналися у практиків
Олександр Кузін зі Слов'янська один з перших, хто почав заробляти на сонячній енергії у своєму місті. У 2016 році він встановив у себе у дворі сонячні панелі та зараз продає сонячну електроенергію державі.
Підприємець розповідає, що на Донеччині установка сонячних станцій стає все більш популярною.
«Зараз в Слов'янську та окрузі встановлюють переважно 30-кіловатні станції, щоб можна було і продавати електроенергію. Минулого року такі станції собі встановили лише в Слов'янську сім осіб. Максимальна потужність для приватної особи, без оформлення підприємництва у нас дозволена до 30 кіловатів включно. Тобто ви можете встановити собі панель і продавати електроенергію за зеленим тарифом не оформлюючи ніяких додаткових документів в податковій», — розповідає Олександр.
Сонячна енергія для побутового використання
Можливість виробляти та продавати електрику в Україні з'явилася завдяки закону «Про електроенергетику», який повинен стимулювати виробництво електроенергії з альтернативних джерел енергії. І «зелений бізнес» стає все більш популярним в Україні.
Але що щодо звичайного побутового споживання сонячної енергії?
«Споживання електрики в середньому на житло — 5 кіловатів на добу. Це без електроопалення, тільки побутові прилади та освітлення. Якщо поставити станцію 5-7 кіловат потужності та вона буде працювати цілий рік, то внаслідок накопичених надлишків в принципі можна опалювати електрикою і взимку. Причому 7-кіловатну станцію не потрібно оформляти в РЕМ (районних електричних мережах — ред.), Можна відразу укладати договір з постачальником», — розповідає Олександр.
Але у разі побутового використання сонячної станції потрібно звернути увагу на один момент — це ті самі надлишки. Щоб ними скористатися доведеться все ж оформляти «Зелений тариф». Інакше доведеться платити самому.
«Вироблення електрики сонячними панелями нерівномірне. Коли більше, коли менше. Так само й споживання електрики в будинку нерівномірне. Іноді буде вироблення понад споживання, яке піде в загальні електромережі. А без оформлення “Зеленого тарифу” і установки спеціального лічильника ваш звичайний лічильник порахує це скидання надлишків в мережі, як ніби ви цю електрику використовували», — пояснює Олександр.
Для того, щоб такого не сталося, необхідна установка спеціального лічильника, який обійдеться близько 10 тисяч гривень. В цьому випадку і з'являється можливість використовувати взимку те, що накопичилося за літо.
Влітку зазвичай станція виробляє більше електрики, тобто дає більше надлишків. Але взимку, коли менше вироблення енергії, ви можете скористатися тим, що зароблено влітку (у вигляді грошей, які накопичуються на спеціальному рахунку), щоб, наприклад, опалювати будинок. Тобто використовувати надлишки, зароблені влітку для своїх потреб взимку.
«Саме тому і рекомендують оформляти “Зелений тариф” навіть якщо ви не плануєте робити це своїм бізнесом. Якщо ви встановите 5-кіловатну станцію виключно для побутових потреб, то її окупність складе близько 10 років. Але якщо ви почнете продавати електрику, то окупите станцію за три роки. Навіть якщо вона буде не 5, а 60 кіловатів, окупність її — 3 роки», — розповідає Олександр.
Що потрібно для установки станції та скільки це коштує?
Щоб користуватися енергією сонця, потрібно зібрати свою електростанцію. Це сонячні панелі, спеціальний інвертор (пристрій, щоб перетворювати енергію з панелей так, щоб вона підходила для мереж) і акумулятори, для того, щоб накопичувати електрику (хоча можна і без них, якщо скидати енергію відразу в загальні мережі).
Установку обладнання потрібно оформити в Районних електричних мережах (РЕМ). Коли технічна частина зареєстрована та обладнання встановлено — наступний крок складання договору з постачальником.
Під час планування власної станції слід користуватися наступними розрахунками.
- Панель для вироблення 1 кіловата електрики коштує 330 доларів (9220 грн)
- Для мінімального побутового споживання — 5 кіловатів обійдеться в 1650 доларів (46 100 грн)
- Панелі для 10 кіловатної станції коштують 3300 доларів (92 200 грн). Інвертор — 700-800 доларів (22 351 грн)
- Сама установка близько 10 000 гривень
- Спеціальний лічильник 10 000 гривень
- Оформлення паперів в РЕМ близько 1000 гривень
У випадку зі станцією на 30 кіловатів і більше тут будуть додаткові витрати. Для роботи станції такої потужності вам доведеться під'єднати до своєї мережі 380 вольтів. Зараз така послуга коштує близько 45 тисяч гривень.
Загалом установка сонячної станції в 30 кіловатів обійдеться в 19 00 доларів (530 856 грн).
Ось такі розрахунки. Одне можна сказати точно. Для того, щоб використовувати сонячну енергію, доведеться викласти не таку вже маленьку суму. До того ж доведеться оформити свої нові енергетичні стосунки з державою, щоб не переплачувати.
Установка сонячних панелей може бути вигідною, якщо підійти до цього більш широко, ніж просто побутове використання. З іншого боку, можливо простіше використовувати електрику традиційним способом? Тут кожен вирішує сам.