Пологи під час карантину: чому в Слов'янську породіллі залишилися без підтримки?
Через пандемію коронавірусу в українських пологових будинках і перинатальних центрах скасовують всі заходи за участю «сторонніх». Це відвідування, урочисті виписки та партнерські пологи. Дізналися, що думають жителі Слов'янська про заборони
Сім'я Красовських, Богдан і Анастасія, через кілька місяців вдруге стануть батьками. Перші пологи 5 років тому були партнерськими. Але тепер через карантин чоловікові не дозволяють бути присутнім разом з дружиною в пологовому будинку.
Як пояснює Богдан, в питанні логіки заборони партнерських пологів є три нюанси. Перший це нормотворчий. Заборона не має під собою нормативної бази.
На початку квітня через пандемію Covid-19 Міністерство охорони здоров'я видало наказ про тимчасову заборону партнерських пологів в Україні. Але в середині травня він був скасований.
Група депутатів звернулася до Міністерства охорони здоров'я з депутатським закликом припинити обмеження прав жінок на партнерську підтримку під час пологів. За результатами розгляду звернення в відомстві поінформували, що наказ No 698, яким встановлювалися обмеження в установах охорони здоров'я на момент карантину, більше не діє.
Увесь цей час в Україні діє т.зв. адаптивний карантин. Кожен регіон скасовує обмеження в індивідуальному порядку, тому дозволити перебування в пологовому залі партнерів породіллі (чоловіка або інших родичів і близьких) можна за сприятливої епідеміологічної ситуації.
Але в Слов'янському пологовому будинку, обґрунтовуючи заборону партнерських пологів, посилаються на скасований наказ.
Другий нюанс на користь партнерських пологів — психологічний. Присутність в пологовому будинку близької людини не тільки покращує психологічний стан жінки, але і помітно впливає на результати пологів: зменшує число медичних втручань, кесаревих розтинів, інструментальних пологів та інше.
«Наш досвід — це перші пологи були партнерські, все пройшло добре. Партнерські пологи це інше ставлення лікарів, підтримка для породіллі. Тобто, це тільки плюс. Третій момент практичний. У чому проблема присутності партнера під час пологів, якщо він буде в повному умундируванні. У скафандрі, крутому респіраторі, рукавичках і навіть з тим же пройденим тестом на коронавірус. У чому проблема якщо буде партнер ось так от повністю екіпірований, щоб мінімізувати небезпеку?», — ділиться думкою Богдан Красовський.
Зараз в Слов'янську вхід в пологове відділення дозволений в масці та бахилах. Відвідування — тільки родичами на першому поверсі. Як розповідає Богдан, лікарі їм в усній формі відповіли — стороннім в родову не можна.
Тільки за два перших місяці роботи в умовах карантину в Слов'янську народилося близько 130 дітей. Що стосується партнерських пологів під час карантину є досвід інших міст.
Наприклад, у Львові та Тернополі їх офіційно дозволили після акцій протесту майбутніх батьків і підтриманих місцевими жителями петицій.
У Львові практику відновили в вересні, але з деякими обмеженнями: при народженні може бути присутнім тільки одна людина. Вона повинна бути в засобах індивідуального захисту, пройти термометрію, не мати симптомів захворювання і протягом останніх 14 днів не контактувати з хворими на коронавірус.
У Тернополі практику партнерських пологів відновили ще 9 липня. Партнерів породіль допускають до пологових залів при наявності негативних результатів ПЛР-тестування. Рішення про допуск на пологи приймає консиліум лікарів. При цьому як Львів, так і Тернопіль продовжують перебувати в помаранчевій карантинній зоні.
Під час перших партнерських пологів для присутності в пологовому залі в Слов'янську вимагали надати флюорографію і перебувати в медичному халаті, шапочці та масці, згадує Богдан Красовський.
У 2017 році, під час партнерських пологів близької родички подружжя, в пологовому будинку оголосили карантин через хворобу одного з лікарів. Тоді для присутності під час пологів потрібно було додатково здати аналіз крові та бакпосів. Зараз — повна заборона.
Такі ж обмеження діють і в сусідніх країнах. Наприклад, Чехії, Польщі та Хорватії.
На цей момент в Донецькій області знову фіксують спалах коронавірусу. На 3 жовтня зареєстровано близько 4200 випадків, 323 тільки за останню добу. У Слов'янську з початку карантину 890 діагнозів COVID-19. Ведеться прийом всіх жінок, які народжують. Якщо породілля надходить з підозрою на коронавірус, її оглядають, оцінюють ступінь тяжкості захворювання, стан і відправляють в інфекційне відділення міста Краматорська.
У деяких містах України практикують «пологи онлайн»: коли чоловік або інший близький родич підтримує породіллю за допомогою відеозв'язку. До карантину партнерські пологи в Донецькій області користувалися великою популярністю.
Міністерство охорони здоров'я України не забороняло партнерські пологи в період спалаху коронавірусної інфекції, однак рекомендувало обмежити присутність в медустановах осіб, які не є пацієнтами. Таку заяву зробив голова МОЗ Максим Степанов під час брифінгу кілька місяців тому.
Чи зможуть в Донецькій області надати право жінкам на підтримку під час пологів і як його домагатися? Покаже час.