Другий раунд: битва колишніх регіоналів за крісло мера Слов'янська почалася
22 листопада в Слов'янську пройде другий тур виборів міського голови. Обидва кандидати на цю посаду активно почали агітаційні кампанії. Кожен по своєму.
За посаду керівника міста боротимуться нинішній мер Вадим Лях, якого висунула партія «Опозиційний блок» і представник «Опозиційної платформи за життя», депутат від цієї політичної сили Павло Придворов. У першому турі їх розділяло всього лише 0,9% голосів. Боротьба за електорат розпочалася неабияка.
У моді як і раніше популізм
Слов'янськ убрався в блакитні кольори. Білборди, намети, газети — агітація заполонила вулиці міста. Масштаби політичної реклами вражають.
Рекламні щити прикрашають популістські гасла.
На місцевих виборах 2020 обіцяють не тільки розв'язати місцеві проблеми, як налагодити цілодобову подачу води, відремонтувати дороги й так далі, але і роблять заяви національного рівня.
Кандидат від «ОПЗЖ» Павло Придворов вирішив, що в Слов'янську обмежують російськомовних. Після скандалу в міському автобусі (читайте Мовний скандал. Що сталося в маршрутці Слов'янська) Придворов зробив заяву про появу в Україні «гетто для російськомовних». Ефект вирішив закріпити на рекламних білбордах.
У відповідь на ці заяви Вадим Лях відповів так:
«Питання мови, миру, тарифів, пенсій, зарплат повинен вирішувати не мер, а депутати в Києві. Займіться своєю роботою. Досить розбурхувати людей. Давайте менше думати про політику і більше — про людей і розвиток міста», — повідомив кандидат від «Опоблоку».
Обіцяти — не означає одружитися
Гучні обіцянки улюблений інструмент політиків під час агітаційної кампанії. Особливо це стосується колишніх регіоналів.
Рівно 5 років тому щось подібне було в програмі самого Вадима Ляха. Тоді він заявляв про індексацію зарплат і пенсій, встановлення верховенства права, обіцяв відродити економіку, зупинити збільшення тарифів і запобігти тероризму.
Хоча всі ці пункти не мають ніякого відношення до посади мера, але добре діють на свідомість людей.
Коротка пам'ять
Запис відеозвернень став основною «фішкою» мера Слов'янська. Чого вартий несподіваний початок цього ролика:
Зроблені відео досить якісно. Видно, що працює спеціальна команда операторів і монтажерів, а отже бюджет на другий тур виділили немаленький. Та ж історія й у суперника — Павла Придворова.
В одному з останніх роликів Вадим Лях закликав виборців повідомляти поліцію про спроби підкупу і не продавати свій голос на виборах.
«Це найстрашніше, що може статися під час виборів. Продавши свій голос, ви зраджуєте своє майбутнє, майбутнє своїх дітей і майбутнє міста», — звернувся Лях.
З подібними промовами складно не погодитися, але тільки Вадим Михайлович, мабуть, забув, як у 2012 році особисто давав на роздачу агітаторам пакети з продуктами від кандидата в нардепи Олексія Азарова, сина на той момент прем'єр-міністра Миколи Азарова.
Тоді Ляха разом з його нинішнім заступником Олександром Самсоновим спіймали «на гарячому» просто біля міської площі. До слова, Самсонов раніше очолював міський осередок «регіоналів», а Лях керував «Молодими регіонами».
Не тільки гречка
На цьому відео жінка, яка назвала себе агітаторкою, розповідає про те, що отримала в Центральній бібліотеці, де на той момент розташовувався штаб «Партії регіонів», продуктові набори. Пакети планувалося рознести по квартирах ветеранам.
У них були не тільки гречка, а й масло, цукерки та інші продукти, агітаційні брошури та листівки з підписом Олексія Азарова. А ось рибні консерви, вкладені в набори, виявилися простроченими.
В агітаторах важка артилерія
Усі свої сили «ОПЗЖ» зараз кинули на Донецьку область. У Слов'янськ мало не через день приїжджають перші особи партії — Юрій Бойко та Наталія Королевська. Разом з Придворовим вони ходять по заводах, лікарнях та інших підприємствах.
У Слов'янську навіть зібрали обраних від «ОПЗЖ» глав ОТГ і депутатів. Дійство, під керівництвом Бойко і Королевської, назвали «Асоціація лідерів місцевого самоврядування Донецької області».
Учасники зібрання, що вже здобули перемогу на виборах, виступили з підтримкою Павлу Придворову. Хороший новинний привід для відкритої агітації за свого соратника.
Є також мери міст Донецької області, які закликали голосувати за Вадима Ляха. Наприклад, «вічний» голова Бахмута Олексій Рева, який залишився у своєму кріслі на сьомий термін, і міський голова Мирнограда Олександр Брикалов.
Став спиною до свого начальника і повернувся обличчям до Придворова заступник міського голови Слов'янська Андрій Рубан. Він регулярно постить на своїй сторінці Facebook компромат на Ляха. Наприклад, про корупційні схеми та проєкти, що зірвалися.
Тиждень тому все це він розповів в 40-хвилинному інтерв'ю на одному з ютуб-каналів.
Сам Вадим Лях веде активну публічну діяльність. Висаджує разом з жителями дерева, запускає довгоочікуваний тролейбусний маршрут, проводить ревізію відремонтованих об'єктів інфраструктури та видає ключі від квартир.
Усі ці події напередодні другого туру можуть зіграти меру на руку і додати голоси на його користь.
Розкол серед активістів
Думки кого ж підтримати в другому турі роз'єдналися серед проукраїнських активістів. Частина вважає, що обидва кандидати представники проросійських партій, вихідці «Партії регіонів» і віддавати свій голос не варто ні за кого з них.
Інші бачать в особі Вадима Ляха «менше зло» і готові надати йому підтримку аби не допустити на посаду голови міста представника «Опозиційної платформи за життя».
Голова організації «Слов'янська Січ» Василь Хоменко всі 5 років конфліктував з нинішнім мером. Вони неодноразово подавали один на одного до суду. Вадим Лях відмовлявся брати до рук український прапор, не був присутній на державних заходах, відмовлявся вести засідання українською і за це піддавався критиці.
«Навіть у такій ситуації я розумію, що особисті свої непорозуміння ми залишаємо на задньому плані, і воювати ми з ним почнемо тільки після виборів. Я б не сказав, що Вадим Лях трохи краще, він набагато краще, ніж Придворов. За 5 років правління в Слов'янську Вадим Михайлович показав, що він дрібний шахрай, але це нам загрожує не так сильно, як загрожує Придворов. Він не пустить сюди ніяких інвесторів, перебуваючи біля керма правління Слов'янська. Він знайде купу причин, він буде домовлятися з депутатським корпусом, щоб вони голосували проти. Але він буде процвітати тут сам. Майбутнього у нас з ними немає, тільки погане минуле», — вважає Василь Хоменко.
Вже через тиждень стане відомо який вибір зробив Слов'янськ. Але головне питання — що зміниться після місцевих виборів?
Читайте також
Вперед у минуле? Результати місцевих виборів у Слов'янську
Скандали, інтриги, розслідування або передвиборча агонія у Слов'янську
Прецедент у міськраді Слов'янська. Що в депутатському корпусі будуть робити активісти