Мовний скандал. Що ж сталося в маршрутці Слов'янська
Попросила вдягти маску, і за це ледь не залишилася побитою. Причиною скандалу в Слов'янську, який прогримів на всю Україну, стала... українська мова.
23 жовтня, автобус «9а». «Газелька» кольору, як і карантинна зона, в якій знаходиться Слов'янськ, — помаранчева. У заповненому салоні тільки одна пасажирка в масці. Саме вона і зробила зауваження іншим — надіти засоби індивідуального захисту, чого вимагає навіть звичайна «зелена зона» по всій території України.
І тут на дівчину повалився шквал негативу. Пасажири почали обурюватися: «Ти хто така?», «Чого ми повинні її надіти?», «Ти дивись яка!».
Кілька людей в салоні все ж наділи маски, але заступитися не наважився ніхто. Не отримавши ніякої підтримки, дівчина почала фіксувати порушення на відео. В цей же день зробила публікацію в Facebook.
Голосніше за всіх кричала жінка на першому сидінні: «У всіх є маски! Я не можу її надіти, у мене астма!». Але, як з'ясувалося, причиною обурення стала не стільки суть самого зауваження, скільки звернення дівчини українською мовою.
«Заколебали со своей мовой! Понаехали к нам сюда и житья никакого нет! Наделали тут делов такие вот «громадські діячки!», — звучало на адресу дівчини.
Як з'ясувалося, голосніше за всіх кричала колишня вихователька дитячого саду, а нині кандидатка в депутати міської ради за списками партії «Наш край». Жінку звуть — Валентина Павлова.
Ось вона агітує за себе і кандидата в мери з партійної сцени:
А ось як реагує на прохання надіти маску в автобусі:
В результаті дівчину виштовхали з автобуса під лайливий супровід.
І знову Слов'янськ у всіх заголовках...
Ситуацію підхопили українські ЗМІ. Цікаво, що місцеві журналісти публікували новини про інцидент посилаючись на більші видання.
Розкручувати скандал взялися і блогери-пропагандисти. Кожен, зрозуміло, зі своєї дзвіниці.
На скандал звернув увагу і мовний омбудсмен Тарас Кремінь.
«Гнівна реакція суспільства на приниження жінки, яка звернулася українською мовою до пасажирів в громадському транспорті надіти захисні маски, не залишиться без моєї уваги як уповноваженого. Приниження через застосування державної мови — це падіння суспільної моралі. Байдужість водія маршрутного автобуса, як і деяких чиновників, які більше зайняті місцевими виборами, ніж виконанням законів, обурює», — заявив Кремінь.
Він звернувся до керівництва міста Слов'янськ з вимогою відреагувати на те, що трапилося.
Реакція влади
Керівництво Слов'янська своєю чергою записало відеозвернення.
«Тема двомовності знову стала предметом для маніпуляцій. Слов'янськ — це Україна! Державна мова — українська. Але доводити ситуацію до абсурду і кримінального провадження — неправильно. Знаю, що піна скоро вляжеться. І слов'янці будуть взаємоввічливими та толерантними», — висловився міський голова Вадим Лях.
Міський голова Слов'янська відреагував більш нейтрально. Чого не скажеш про його опонента в боротьбі за мерське крісло Павла Придворова.
З вуст представника партії «Опозиційна платформа за життя» звучать явні шаблони кремлівської пропаганди: «гестапо для російськомовних», «насильницька українізація регіону», «партії війни мріють змусити нас перестати говорити рідною мовою» і так далі.
«Це всього лише чергова брудна технологія — нас знову намагаються розділити, роз'єднати, вказати російськомовному населенню своє місце. Але так не буде. Ми не дозволимо порушувати наші конституційні права. Ми й далі будемо боротися і захищати право говорити та вчити наших дітей рідною мовою. А для переважної більшості слов’янців це саме російською мовою! Ми не дозволимо русофобам вказувати нам, якою мовою любити Україну!», — написав Придворов на своїй сторінці в Facebook.
Тим часом поліція відкрила кримінальне провадження за ч. 1 ст. 161 Кримінального кодексу України «Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної приналежності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками». Санкція статті передбачає покарання від штрафу до трьох років позбавлення волі.
Особу чоловіка, який погрожував і виштовхував дівчину з автобуса, поки не встановили. Партія «Наш край» ніяких заяв про поведінку своєї представниці не зробила.
Чи буде якийсь підсумок цієї історії?
Російська мова — рідна в Донецькій області? Так вважає кандидат в мери Слов'янська від «ОПЗЖ». Цю ж думку нав'язували російською пропагандою, підсумок — всім відомі події 2014 року. Темою мови маніпулюють за кожної нагоди.
Але є одне велике «але»: українська мова рідна в Україні, і ніхто не забороняє розмовляти російською. Чому ж українська викликає таку негативну реакцію? Тобто, забороняють не російську, а українську? Поки російськомовні кричать про ущемлення їх прав, за фактом ми маємо абсолютно протилежну ситуацію.
Цікаво, що героїня всієї цієї історії буквально за пів години до скандалу в маршрутці, опублікувала цей пост:
Після «підхоплення» ситуації відомими блогерами, на сторінку дівчини почалася атака «ботів».
Гнівні коментарі залишали й реальні люди, але в більшості жителі не Слов'янська, а Росії.
На тлі мовного скандалу все забули про саму причину конфлікту — порушення карантинних норм. Маски не надягають в автобусах, магазинах та інших громадських місцях.
Водночас Слов'янськ в «помаранчевій» карантинній зоні. Всі кафе, клуби, спортзали та інше продовжують свою роботу, проводяться масові заходи та гуляння.
І поки на всі ці порушення влада закриває очі, кожен день ми фіксуємо все нові й нові «антирекорди» захворюваності на коронавірус. Один в полі не воїн — довела дівчина зі Слов'янська. Адже якщо ви турбуєтеся про своє здоров'я і вирішите самостійно зробити зауваження навколишнім, то почуєте на свою адресу образи, а можливо навіть будете побиті.