COVID-сертифікати та інші обмеження. Як живе Слов'янськ у "червоній зоні"
Уже три тижні Слов'янськ, як і вся Донецька область, живе у “червоній зоні” карантину. Це означає, що тут діють жорсткі обмеження на відвідування громадських місць та поїздок у громадському транспорті. Як живе місто в найжорсткішій карантинній зоні — дізнавався “Східний варіант”.
Ситуація в області
18 жовтня через зростання захворюваності та смертності від COVID-19 Донецька область перейшла до “червоної зони” карантинних обмежень. З цього часу в регіоні почала діяти ціла низка заборон, пов'язаних з роботою магазинів та закладів громадського харчування.
Відповідно до постанови Міністерства охорони здоров'я, у “червоній зоні” заборонено:
- робота громадського харчування, крім адресної доставки та замовлень навинос;
- робота ТРЦ та інших розважальних закладів, кінотеатрів, театрів тощо;
- робота навчальних закладів, крім дитячих садків та початкових класів шкіл;
- робота непродовольчих ринків та магазинів, спортзалів, басейнів та фітнес-центрів;
- проведення масових заходів, крім офіційних спортивних заходів та матчів командних ігрових видів спорту без глядачів;
- робота закладів культури, крім історико-культурних заповідників, проведення кіно- та відеозйомки;
- робота установ, що надають послуги розміщення (хостели, готелі тощо).
Також у Донецькій області, як і у всій Україні, було запроваджено заборону на виїзд з областей громадським транспортом без сертифіката про вакцинацію.
Зазначені обмеження не діють у випадках, коли 100% співробітників та відвідувачів повністю щеплені та мають зелений COVID-сертифікат.
Дотримання обмежень контролюють правоохоронці. Втім, кількість хворих на коронавірус в області помітно не знижується, хоча кількість вакцинованих жителів Донеччини повільно, але впевнено зростає.
Про епідеміологічну ситуацію в області регулярно повідомляє у своєму телеграм каналі голова Донецької обладміністрації. Наприклад, 1 листопада Донецька область посіла 1 місце із захворюваності на коронавірус.
Минулого тижня щодня в регіоні фіксувалося від 1000 до 1400 нових випадків захворювання на коронавірус. Першу та другу дози вакцини отримувало до 13 тисяч осіб.
Ситуація у Слов'янську
У Слов'янську про картину захворюваності щотижня інформує голова міської ВЦА Вадим Лях на пресконференціях.
Ситуація із захворюваністю та смертністю від COVID-19 у місті поки не вселяє оптимізму. Наприклад, на вівторок, 2 листопада, у Слов'янську за попередній тиждень було зафіксовано 21 смерть від коронавірусу. А на COVID-19 захворіло 1046 людей.
У Слов'янську діє ковідний шпиталь на базі трьох лікарень на 95 місць. 37 245 мешканців Слов'янська отримали вакцину. З них першу дозу — 22 298 осіб, дві дози — 14 948 осіб.
У місті діють два громадські центри вакцинації: у Центральній бібліотеці та у корпусі Донбаського педагогічного університету на вулиці Батюка 19.
Також охочих отримати вакцину приймають 5 пунктів вакцинації у міських медичних закладах. Більш детальну інформацію кожен може отримати у свого сімейного лікаря.
З початку дії “червоної зони” у Слов'янську регулярно здійснюються перевірки дотримання карантинних обмежень силами патрульної поліції. За повідомленням пресслужби, щоденно поліцейські проводять до 100 перевірок.
За цей час правоохоронці склали чотири протоколи щодо суб'єктів господарювання. Один із них — за відсутність сертифікату.
4 листопада у зв'язку з погіршенням епідеміологічної ситуації у Слов'янську відбулося засідання місцевої комісії з надзвичайних ситуацій. Результатом стало рішення запровадити з 5 листопада дистанційний режим навчання у закладах позашкільної освіти. У дитячо-юнацьких спортивних школах навчання також має відбуватися у дистанційному форматі.
Також наразі комунальний громадський транспорт Слов'янська (тролейбуси) здійснює перевезення в обмеженому режимі. Пасажирів пускають лише за кількістю сидячих місць.
За період запровадження жорстких карантинних обмежень на багатьох непродовольчих магазинах (але не на всіх) з'явилися оголошення про необхідність мати ковід-сертифікат для відвідування.
Хоча за фактом сертифікат запитують далеко не скрізь.
Приблизно схожа ситуація із громадським транспортом. Носіння маски вимагають лише у комунальному транспорті, у приватних маршрутках це ніхто не контролює.
У місцях великого скупчення людей, як-от центральний ринок, також дотримання маскового режиму не контролюється. Тут кожна людина вчиняє згідно зі своєю особистою свідомістю.
Реакція мешканців на необхідність вакцинуватись різна, але загалом люди ставляться до цього позитивно. В одному зі Слов'янських пабліків було проведено опитування про те, як мешканці міста ставляться до вакцинації.
Відповіді були такі:
Як розповіла в одному зі своїх інтерв'ю начальниця відділу охорони здоров'я Слов'янська Олена Джим, норма вакцинації у Слов'янську має становити 1000 осіб на день. Лише в цьому разі очікується поліпшення епідеміологічної ситуації.
На цей момент щодня вакцинується трохи більш ніж половина цієї цифри.