Школа під час війни. Як закінчиться навчальний рік на Донеччині
Наприкінці травня в Україні завершується навчальний рік. Як цей процес пройде за умов повномасштабної війни — дізнався «Східний варіант».
Вплив російської агресії відчула вся Україна, включаючи й найменших її жителів. Навчальний процес так само, як і все в країні, довелося перебудовувати з урахуванням війни.
Станом на травень поточного року у 14 областях України діти навчаються дистанційно, у 7 областях — частково дистанційно або навчання припинено, 88 тисяч дітей-переселенців приєдналися до навчання в інших областях за місцем виїзду, 102 освітні заклади повністю знищені через війну. Про це повідомляв міністр освіти Сергій Шкарлет.
Закінчення навчального року на Донеччині
Донецька область зараз є однією з найбільш постраждалих від рук окупантів. На момент написання матеріалу в регіоні повністю зруйновано 176 дитячих садків та 187 шкіл, пошкоджено 23 заклади професійно-технічної освіти та 20 вищих навчальних закладів.
З 15 тисяч вчителів 60% виїхало за межі області.
Проте навіть за таких умов навчальний процес не припиняється.
За інформацією Департаменту освіти та науки Донецької обладміністрації, на Донеччині дистанційно навчаються у 35 громадах. Це 325 установ. Припинено освітній процес у Вугледарській та Великоновосілківській громадах. В інших громадах, навіть там, де відбуваються бойові дії, продовжується дистанційна освіта.
Навчальний рік планують завершити 27 травня.
«Уже замовлені свідоцтва про базову загальну середню освіту — понад десять з половиною тисяч штук. Свідоцтв про повну загальну середню освіту понад шість тисяч. З них на срібну медаль — 89, на золоту — 332. Уже визначено дати видачі документів — з 10 по 29 червня», — розповідає начальниця Департаменту освіти донецької обладміністрації Тетяна Седашева.
Щоправда, реалії війни такі, що сам механізм видачі атестатів поки не затверджений. Це може бути адресне пересилання, видача особисто в руки. У будь-якому разі вирішення цього питання покладено на місцеві відділи освіти кожного міста.
Слов'янськ — одне із тих міст Донецької області, де порівняно спокійно. Обстріли тут трапляються, але, на щастя, не так часто, як у сусідньому Лимані або Краматорську. Проте Слов'янськ залишило понад 80% вчителів, з учнями ситуація така ж.
Тут, як і в інших містах регіону, діти навчаються дистанційно, а адміністрація готується до їх річного оцінювання.
«Є досить змістовні інструкції Міністерства освіти, як здійснити оцінювання учнів у цій ситуації. Наприклад, якщо учні не мали змоги навчатися у другому семестрі, можливо, через відсутність технічної можливості, то вони будуть оцінені річним балом за результатами першого семестру. Або користуючись з тих оцінок, які вони встигли здобути до 24 лютого», — пояснює начальниця відділу освіти Слов'янської адміністрації Марина Хохлова.
При цьому, якщо ця оцінка учню не сподобається, він матиме можливість перескласти її для покращення результату.
Восстановление разрушений
Важливе питання, що буде зі школами після закінчення війни, як відновлюватимуться зруйновані будівлі шкіл, як розпочнеться наступний навчальний рік.
«Щодо руйнувань, насамперед потрібен буде аналіз руйнувань із виїздом на місця. Щоб зрозуміти, які саме руйнування відбулися, які можна відновити, а які ні. Також вже безпосередньо в самих громадах потрібно буде зібрати інформацію про вцілілі будівлі, в яких можна проводити навчання», — повідомила Тетяна Седашева.
За словами керівниці департаменту про механізми відновлення шкіл та дитячих садків говорити поки що рано, адже ситуація на фронті змінюється щодня.
«Як розпочнеться наступний навчальний рік, поки що важко сказати. Можливо, дистанційно, хоча ми сподіваємось, що 1 вересня діти зможуть прийти до своїх класів», — каже Тетяна Седашева.
Водночас із відновленням шкіл України обіцяють допомогти європейські країни.
Прем'єр-міністр Португалії Антоніу Кошта, перебуваючи в Києві, заявив, що Португалія готова допомогти Україні у відновленні шкіл і дитячих садків.
«…Ми можемо виступати саме кураторами відновлення навчальних закладів: шкіл та дитячих садків, оскільки у нас у цьому є дуже великий досвід, і для нас дуже важливо інвестувати у майбутнє, забезпечуючи чудове майбутнє українцям на їхній землі», — сказав Кошта на пресконференції.
Тестування замість ЗНО
Ще на початку квітня стало відомо, що ті випускники шкіл, які бажають продовжити здобуття знань у вищих навчальних закладах, проходитимуть національний мультипредметний тест замість Зовнішнього незалежного оцінювання. Він складатиметься із завдань з української мови, математики та історії України.
З метою безпеки подання документів та підтвердження місця навчання проходитиме через інтернет. Можна буде надати тільки інформацію про документ про освіту замість самого документа. Буде максимум один централізований онлайн-іспит та можливість його переривання у разі повітряної тривоги.
Український центр оцінки якості освіти опублікував календарний план проведення національного мультипредметного тестування, яке у 2022 році замінить зовнішнє незалежне оцінювання.
Тестування проходитиме у три сесії:
- основна: 18 липня – 10 серпня;
- додаткова: 16 – 20 серпня;
- спеціальна: 12 – 16 вересня.
Абітурієнти повинні будуть підтвердити свою присутність на іспиті: це потрібно зробити в особистому кабінеті на сторінці центру з 20 травня по 7 червня. Також на сайті вступникам потрібно вибрати населений пункт, де вони проходитимуть тестування.
Ті, хто не матиме змоги прибути до екзаменаційних центрів під час основної сесії, зможуть пройти тестування під час додаткової чи спеціальної.
Для цього потрібно подати заявку:
- 1-10 серпня – для участі у додатковій сесії;
- 1-7 вересня – для участі у спеціальній.
Інформація про результати основної сесії мультипредметного тесту за шкалою буде розміщена на інформаційних сторінках учасників основної сесії тестування до 12 серпня, додаткової сесії — до 21 серпня, спеціальної — до 19 вересня.
Щодо тимчасово окупованих територій, то, за словами міністра освіти Сергія Шкарлета, складання тесту там неможливе, оскільки всі державні реєстри заблоковані.
Проте діти з тимчасово окупованих територій спробувати вступити до вищих навчальних закладів зможуть після виїзду на підконтрольну Україні територію.