(Не)депутат: чи з'явиться Неля Штепа знову в міськраді Слов'янська?
Не встигнувши прийняти присягу чи доведеться їй скласти повноваження?
Повернення Нелі Штепи до будівлі Слов'янської міськради її прихильниками сприймається як реванш, певною мірою навіть тріумф. Для самої Штепи це поразка.
Третє місце в першому турі виборів мера стало несподіванкою для багатьох. Годі й казати про Нелю Ігорівну, вона ж була впевнена у своїй нищівній перемозі.
Тепер «мама міста», як Штепа сама себе називає, повертається на політичну арену як депутатка.
«Партія миру і розвитку» & «ОПЗЖ»
Неля Штепа балотувалася в мери та очолювала список кандидатів в депутати від «Партії миру і розвитку». Організацію саме цієї політичної сили вона очолює в Слов'янську.
Ще рік тому Штепа проводила агітаційну кампанію «ОПЗЖ» і її кандидату в нардепи по 47-ому округу Юрію Солоду. Водила його на базар, різними установами, проводила зустрічі з виборцями... Всюди виступала від імені мовчазного депутата, розраховуючи повернути свій вплив в місті.
Але ось соратники висунули кандидатом в мери не її, а менш відомого публіці Павла Придворова. Так одіозна ексмерка опинилася в «Партії миру і розвитку».
Протистояння між схожими політичними силами почалося.
У 2019 році лідер «Опозиційної платформи за життя» Юрій Бойко відвідував Штепу в лікарні. У супроводі камер вручав їй торт і квіти. Штепа ж обіцяла надати свою підтримку і послуги агітатора.
Зараз її риторика прямо протилежна:
«Вони пообіцяли дуже багато. І не тільки мені, але і вам. Але вони просто переплутали обіцянки з реальною допомогою. Вони не тільки не допомогли мені, але і жодної обіцянки, яку давали жителям Слов'янська не виконали. Ми їм повірили, допомогли на виборах, обравши депутатом в народну раду Солода. Як ми на них сподівалися! Але на жаль. Після всього цього Бойко так жодного разу і не відповів на мої телефонні дзвінки. А Солод так жодного разу після виборів не з'явився в місті. І я зрозуміла, що нас в черговий раз зрадили та обманули», — висловилася Неля Штепа у своєму відеозверненні.
Це стало відповіддю на звинувачення «ОПЗЖ» в зраді. Один з засновників партії Нестор Шуфрич заявив, що не очікував від Штепи, що вона «дозволить собі такі провокації». За його словами, ексмерка продалася «порошенківцям», а «зрадникам серед них («ОПЗЖ» — ред.) не місце».
«Наша команда витягнула Нелю Штепу з в'язниці. Наталія Королевська частину свого життя присвятила, борючись за свободу Штепи. Королевська обходила всі київські кабінети заради того, щоб Штепа була на свободі. Юрій Бойко і я брали участь в тих процесах, які дали їй можливість сьогодні бути з родиною», — говорить Шуфрич.
Ця заява стала приводом відкрити кримінальну справу. Вищезазначених нардепів звинувачують у зловживанні свого впливу і втручанні в діяльність правоохоронних органів і суддів.
“Я тебе висунув, я тебе і відкличу”
Попри такі люті протистояння, перед другим туром місцеві політики вирішили об'єднатися проти кандидата від «Опоблоку» Вадима Ляха. Штепа підтримала Павла Придворова і знову стала агітатором кандидата від «ОПЗЖ». За такий крок «Партія миру і розвитку» оголосила про позбавлення Штепи депутатського мандата.
У партії стверджують, що причина вчинку Штепи — обіцяна Придворовим посада в новому складі Слов'янської міської ради.
«Гірко і боляче спостерігати, як вкотре політик на догоду особистій вигоді зраджує своїх виборців і свою партію. Зараз мова йде про Нелю Штепу, яка поставила особисті інтереси вище, ніж інтереси свого міста і своїх виборців. Сьогодні ми побачили недостойний порядної та чесної людини вчинок», — йдеться в заяві партії.
Крім рішення про відкликання, Штепі оголосили сувору догану і виключили з лав партії, як повідомляється в документі, згідно зі ст. 38 «Про статус депутатів місцевих рад». Першоджерелом заяви партії став портал «Уніан». Офіційний сайт політсили знайти не так легко, а сторінки в соціальних мережах понад рік ніким не ведуться. Заява «Партії миру і розвитку» стали брати під сумнів. Як підтвердження виступ Олени Бережної в ефірі телеканалу «Наш».
«Як з'ясувалося, вона просто отримала гроші. 300 тисяч доларів. І їй запропонували посаду секретаря в коаліції з ОПЗЖ. Для мене це шок. З початком місцевих виборів Неля звернулася до мене за підтримкою. Вона говорила, що ОПЗЖ крім крадіжки нічого не робить. Я переконала керівництво партії прийняти її. А вона зрадила всіх нас, і виборців», — заявила Бережна.
Як зазначила Бережна, саме вона зі своєю дочкою Іриною приєднала всі міжнародні організації та домоглася звільнення Нелі Штепи з ув'язнення.
Зараз, за словами Бережної, Штепа не відповідає на всі її дзвінки.
На заяву «Партії миру і розвитку» відреагувала і сама Штепа:
«Я зробила абсолютно усвідомлений вибір підтримавши Павла Придворова. Я йшла в політику не за мандатом. І не треба лякати мене тим, що ви його в мене відберете», — завила Штепа.
Так бути чи не бути Штепі депутаткою?
Тепер на дисципліну депутата впливатиме партія. Цього року в законі «Про статус місцевого депутата» був детально прописаний імперативний мандат. Цей інструмент відкликання у Верховній Раді тепер є і на місцевому рівні.
Наприклад, слов'янські депутати минулого скликання особливо не «парилися». Здебільшого колишні регіонали потрапили до міськради на рейтингах партій, як «Європейська солідарність», наприклад, а потім увійшли до депутатської групи «Опозиційна платформа за життя». Так вчинили двоє з трьох депутатів від «ЄС». Ідентична ситуація в складі міськради сталася й у представників «Аграрної партії» і «Нашого краю». Сподобалися б такі перестановки керівництву цих партій? Точно не всім.
Тепер лідери партій будуть страхуватися за допомогою імперативного мандата. Хочеш «перебігти» до більш впливових політичних сил на місцях або почати «сольну» кар'єру? Тоді, будь ласка, мандат на стіл. А місце, що звільнилося, займе більш лояльний до партії послідовник. Створювати коаліції на місцях тепер буде складніше.
Партії можуть відкликати своїх представників рішенням конференції місцевого осередку. Для такого рішення необхідно мінімум ⅔ голосів від учасників конференції. Скликає конференцію і формує її повістку голова обласної партійної організації.
Імперативний мандат це такий собі інструмент впливу на депутатів підтримати потрібні голосування — вважає голова Комітету виборців України Олексій Кошель.
«Щойно з'явиться перший же прецедент, кожен депутат місцевої ради буде чітко розуміти, що в разі незгоди з генеральною лінією партії він може позбутися своєї посади. Навіть такої потенційної загрози достатньо, щоб зробити слухняними всіх депутатів місцевих рад», — говорить Олексій Кошель.
І такий прецедент вже є — Неля Штепа. Але водночас в оновленому законодавстві закріплено, що право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою або місцевим осередком партії можна не менше ніж через рік з моменту набуття депутатських повноважень.
Тож чи позбавлять Штепу мандата? Ніхто з юристів чітку відповідь дати не може, а «Партія миру і розвитку» відмовляється давати коментар, але стверджує, що всупереч закону знає механізми як відкликати мандат вже зараз.
За іронією долі, після того, як Штепа підтримала «ОПЗЖ», багато жителів міста, навіть хто не збирався йти на вибори, вирішили голосувати за Ляха. Так Вадим Лях і став двічі мером Слов'янська. Обраний людьми як менше зло.
Реакція жителів міста в соцмережах не змусила себе довго чекати:
Неля Штепа знову повертається в публічний простір. Поки місцеві журналісти, як і всі інші жителі Слов'янська, затамувавши подих чекають першої сесії оновленої міської ради.