Російські війська біля кордону: фейк чи факт?
Росія знову стягує свої війська до кордону з Україною. Про це повідомляють західні ЗМІ. Водночас Міністерство оборони та РНБО інформацію спершу спростували, а потім підтвердили. Як на військовому, так і на політичному фронті РФ нагнітає обстановку. Що це — новий блеф чи готовність до наступу?
Занепокоєння в Америці та ЄС
Про те, що російські війська концентруються біля кордонів України, повідомило американське видання The Washington Post. Журналісти посилалися на анонімні джерела. Видання зазначило, що дії Кремля викликали занепокоєння серед американських та європейських чиновників.
У соцмережах почали публікуватися відео, на яких військові ешелони та конвої перевозять велику кількість військової техніки на півдні та заході Росії. Серед озброєння танки та ракети. Все це перекидається з місць проведення російсько-білоруських навчань “Захід-2021” не в місця постійної дислокації, а ближче до Донецької області. Нібито в російське місто Каменськ-Шахтинський, що за 14 км від українського кордону.
Директор російських програм аналітичного центру CNA у Вірджинії Майкл Кофман опублікував супутникові знімки, на яких видно переміщення танкової армії РФ — складу та бойової техніки. Зазначається, що 41-а загальновійськова армія так і не повернулася до Сибіру після навчань.
Адміністрація президента США провела консультації щодо ситуації на українсько-російському кордоні, повідомив на брифінгу 1 листопада радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
На питання про стурбованість концентрації РФ він відповів наступне:
“За минулі вихідні ми мали змогу проконсультуватися з ключовими союзниками та партнерами з питання України та переконатися, що ми захищаємо та підтримуємо суверенітет та територіальну цілісність України. Ми продовжимо уважно стежити за ситуацією. І мені більше нема чого додати зараз”, — заявив Салліван.
Війська є чи ні?
Станом на 1 листопада Головне управління розвідки Міноборони повідомляло: додаткового перекидання російських підрозділів, озброєння та військової техніки до кордону з Україною не зафіксовано.
“Це елемент спеціальних інформаційно-психологічних дій, і по суті планові заходи в рамках переміщення військ після завершення навчань”, — вважали у відомстві.
Тоді ж голова РНБО Олексій Данилов назвав заяви західних ЗМІ щодо концентрації російських військ свідомою дезінформацією. За його даними, ситуація на кордоні не змінювалася.
“Нехай вони покажуть фотографії, які були там місяць тому, два тижні тому — ви побачите одні й ті самі фотографії”, — заявив Данилов.
Як заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр, збільшення військового контингенту біля кордону слід очікувати у грудні та січні. Такими є дані української розвідки.
“Біля кордону та на тимчасово окупованій території постійно дислокується близько 90 тисяч осіб. Ця цифра то зменшується, то збільшується. Ми постійно цей рух спостерігаємо. І те, що ми спостерігаємо зараз, це не вперше. Це типовий рух. Ми керуємося інформацією розвідки”, — каже Ганна Маляр.
Що говорять у Кремлі
Зі свого боку Москва звинуватила Україну у спробах втягнути РФ у конфлікт на Донбасі. Голова МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що українська влада нібито спеціально провокує бойовиків на Донбасі.
Росія передала лідерам Франції, Німеччини та України пропозицію про зустріч у Нормандському форматі. Водночас кілька тижнів тому у проведенні саміту Лавров сенсу не бачив. РФ звинувачувала Україну у невиконанні основних пунктів домовленостей.
Реальні погрози?
Стягування російських військ до українського кордону лише один з елементів гібридної війни. Головна мета — дестабілізація ситуації в Україні.
На думку політолога Володимира Фесенка, це тиск через Донбас. Військово-політичний та енергетичний. Чергова спроба розв'язати внутрішню кризу в Україні.
“Може бути спроба чергової “російської весни” знову підняти російськомовні регіони. Думаю, зараз для цього шансів менше, ніж у 2014 році. Але вони дуже сподіваються на велику кризу. Наприклад, відключення електроенергії, проблеми з опаленням і так далі. Це може спровокувати велике невдоволення і тоді спробують розіграти цю карту”, — вважає Фесенко.
Водночас повномасштабного наступу, на думку експертів, не варто очікувати. Навіть якщо Путін до цього готується, то навряд чи наважиться. На кону дуже багато. Контратака означатиме катастрофу як для Росії, так і для Європи. Десятки тисяч загиблих, мільйони біженців. Що потім?