UA
UA RU
28 Жовтня 2024, 19:22
12696
Крізь війну до нових можливостей: як родина з Луганщини долає освітні виклики
Історія

Крізь війну до нових можливостей: як родина з Луганщини долає освітні виклики

Після початку повномасштабного вторгнення життя Світлани та її дочки Дарини змінилося кардинально. Ще рік вони намагалися виживати в окупації у рідному селищі Айдар (стара назва Новопсков — ред.) на Луганщині, але зрештою були змушені залишити домівку та поїхати через декілька країн в Україну. Їхню історію розповідає Східний Варіант.

Спокійне життя до повномасштабної війни

До повномасштабного вторгнення життя родини було цілком звичайним, як і в багатьох українців. Світлана працювала в освіті, обіймаючи посаду заступниці головного бухгалтера відділу освіти, а Дарина була звичайною школяркою. Дарина захоплювалася спортом — займалася армспортом, брала участь у змаганнях та навіть вигравала призові місця. 

родина з Луганщини
Дарина та Світлана Литвинові. Фото надала Світлана

«Наше містечко — мальовниче і дуже спокійне, з дружніми мешканцями, річкою поряд, — розповідає Світлана. — Ми зналися з усіма сусідами, жили у власній квартирі. Це був наш дім, і ми його дуже любили».

новопсков айдар
Фото з відкритих джерел

Проте все змінилося з початком повномасштабного вторгнення. Вранці 24 лютого 2022 року Світлана почула про початок війни від сусідки, яка повідомила їй страшну новину. 

«Я гуляла з нашим новим цуценям, коли сусідка крикнула мені з балкона: "Світлано, ти чула? Почалася війна!" — розповідає жінка. — Я одразу зрозуміла, що ситуація серйозна: зникнуть банківські послуги, магазини, усе життя».

Перші дні окупації

З часом у селище увійшли російські війська. Життя в окупації стало справжнім випробуванням для родини. Зникли можливості нормально працювати, рух грошей фактично був заблокований, і навіть елементарні речі стали дефіцитом.

 «Інтернету майже не було, зарплати скоротилися, зняти гроші з картки було неможливо, лише через перекупів — і це за додаткову комісію в 30%» — ділиться спогадами Світлана.

родина з Луганщини
Мітинг в Айдарі. Скриншот з відео Facebook/Pravda Gerashenko

Селище спробувало протестувати проти окупації. 

«Мешканці виходили на мітинги, сподіваючись, що ці дії матимуть вплив, — розповідає Світлана. — Було страшно, але жителі селища хотіли виразити свій спротив, показати, що нас не зламати»

Проте ці протести нічого не змінили: ситуація в селищі залишалася під контролем окупантів.

Дарина, яка навчалася у сьомому класі, не могла відвідувати школу, оскільки її було закрито після відмови співпрацювати з окупаційною владою. Родина знайшла спосіб навчатися дистанційно у 35-тій гімназії міста Дніпро, хоча і це давалося нелегко через постійні перебої з інтернетом. Та школярка продовжувала навчання у таких складних умовах. 

Через практично відсутність інтернету дівчинка вивчала все самостійно, здавала самостійні та контрольні роботи: у декількох точках селища можна було зловити інтернет і скинути всі матеріали вчительці. У таких умовах закінчила навчальний рік у 2022 році. Влітку родина думала, що робити далі: виїжджати чи залишатись у Айдарі. Тоді саме тривав Харківський контрнаступ і родині здавалось, що ще трохи, і їхнє селище звільнять від окупантів. Але цього не сталось і тоді вирішили, що переживуть зиму у Айдарі, а навесні будуть пробувати виїхати з селища. Так ще один семестр дівчинка провчилась дистанційно в українській гімназії, сама перебуваючи в окупації.

Рішення про евакуацію

Рішення покинути селище далось нелегко. Багато людей виїжджали власними машинами, у Світлани ж не було своєї автівки. Також у селищі залишались батьки похилого віку. Зрештою, у березні 2023 року родина остаточно вирішила евакуюватися. Взяли з собою також свою собачку Шанель. Виїжджали через перевізників декілька днів, дорога пролягала через Росію, Латвію, Литву та Польщу.

родина з Луганщини
Собачка Шанель. Фото надала героїня

«Ми мусили повністю видалити інформацію з телефонів, щоб уникнути зайвих перевірок, — розповідає Світлана. — На кордоні наші речі оглядали, будь-яка інформація могла викликати підозру». 

Новий початок у Броварах

З Польщі родина вирушила до України та зрештою оселилася у Броварах. Спершу їх прийняли знайомі, та невдовзі Світлана вирішила винаймати окрему квартиру.

родина з Луганщини
Фото надала героїня

Дарина завершувала навчання в Дніпрі дистанційно, щоб не змінювати школу в кінці навчального року. Однак з початком нового навчального року виникли нові труднощі. Гімназія, у якій навчалась дівчинка, була дев’ятирічною, тому з подальшим навчанням потрібно було щось вирішувати. Вирішили продовжити навчання дистанційно у Білолуцькому ліцеї, який релокувався з Луганщини і зараз працює віддалено.

«Освітній суп» від ГО «Навчай для України» як допомога в адаптації

Про програму «Освітній Суп» від ГО «Навчай для України» (повна назва «Освітній Супровід») Світлана дізналась у фейсбук-групі переселенців з Айдару. Ця безкоштовна програма дає можливість отримати додаткову підтримку в навчанні, психоемоційну та тьоюторську підтримку, знайомства з ровесниками для учнів. Дарина приєдналася до програми, де отримала змогу поглиблено вивчати українську мову та математику. 

«Даринка тепер може наздоганяти прогалини в знаннях, які виникли під час дистанційного навчання і окупації», — говорить Світлана.

Завдяки «Освітньому Супу» Дарина знайшла підтримку і можливість ставити будь-які запитання без страху.

«Якщо вона чогось не розуміє, їй одразу пояснюють, — каже мама. — Я бачу, що вона стала набагато впевненішою, тепер вона сміливо говорить про те, що потребує додаткових пояснень». 

У невеликих групах по 2–3 учні вчителі можуть приділити більше уваги кожному учневі. Дарина знову відчула радість від навчання, а також стала активнішою, отримавши можливість брати участь у заняттях і висловлювати свою думку.

«Це великий плюс, що вона отримала підтримку від учителів, — каже Світлана. — Вона знову розквітла, і хоча їй не вистачає друзів, яких вона мала в Новопскові [зараз селище перейменовано в Айдар-ред], ці заняття дають їй натхнення та підтримку».

Команда проєкту з квітня 2022-го року проводить безкоштовні заняття за шкільною програмою з метою подолання освітніх втрат та надає тьюторингову, а також менторську підтримку для учнів 5-11 класів. Щоб приєднатися до безкоштовних додаткових занять зі шкільних предметів реєструйтесь за посиланням.

***

Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
21 Листопада Четвер
23:30

Кількість боїв сьогодні на фронті сягнула 174

22:58

Ще два Герої України отримали орден "Золота Зірка" за бої на Донеччині

22:30

Донеччина та Луганщина у трійці найбільш екологічно постраждалих від війни регіонів (інфографіка)

21:59

49 закладів охорони здоров’я Луганщини працюють на підконтрольній Україні території

21:44

Агент руху "АТЕШ" допоміг Силам оборони знищити на Донеччині підрозділ БпЛА армії рф

20:59

У момент удару по Костянтинівці поранені були у своїх оселях: одна у важкому стані

20:49

Житло для ВПО Для переселенців з Луганщини доступні 24 місцеві та 3 районні програми забезпечення житлом

20:21

На Костянтинівку армія рф скинула 2 авіабомби: поранено 6 людей (фото)

На Костянтинівку армія рф скинула 2 авіабомби: поранено 6 людей (фото)
19:54

Російський удар по Дніпру: путін заявив про випробування новітньої ракети середньої дальності "Орєшнік" (доповнено)

19:22

На Донеччині затвердили список спортсменів-кандидатів на участь в наступній Олімпіаді

18:59

Зеленський вручив "Хрест бойових заслуг" командиру десантників, які нищили росіян у Білогорівці

18:50

На Донеччині запустили в роботу 173 котельні: всі з запланованих

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: