Пошук рідних з Маріуполя: корисні сервіси та важливі поради
Маріуполь перебуває в осаді вже понад місяць. Проте люди знаходять можливості вирватися з блокадного міста. «Східний варіант» зібрав корисні сервіси, що допоможуть у пошуку близьких
У жителів Маріуполя немає зв’язку і світла, щоб зарядити телефони та подзвонити близьким. Хтось зумів евакуювався, але втратив зв'язок. Хтось міг потрапити в лікарню. А хтось досі може перебувати в укриттях, не маючи змоги виїхати. Обставин безліч, тож варто не втрачати надію та шукати.
Телеграм-канали та чат-боти
✅ «Пошук зниклих» — телеграм-канал, створений для українців, які втратили зв'язок з рідними під час війни. Тут можна знайти оперативну інформацію про дітей, яких знайшли та про дорослих, зв'язок з якими був втрачений. На каналі працює хештег по місту, зокрема і Маріуполь.
Для пошуку необхідно надати таку інформацію:
- ім’я та прізвище зниклої людини;
- рік її народження;
- обставини, за яких вона зникла;
- коли востаннє був зв’язок із нею;
- контактний номер.
✅ «Знайди рідних» — бот, створений за ініціативи «Міжнародної асоціації кібербезпеки» та інших громадських організацій. Допоможе розшукати рідних на території України та за її межами. Якщо людина евакуювалася, але не має змоги повідомити про своє місцезнаходження — цей бот може стати в пригоді.
✅ «Розшук» — бот систематизує дані Національного інформаційного бюро та надає інформацію про зниклих військових і цивільних. Він повідомляє як загиблих, так і про полонених або депортованих з України.
✅ «Вже в безпеці» — бот, розроблений для полегшення пошуку осіб, яких евакуювали з громад Донецької області.
Соціальні мережі та сервіси в інтернеті
📌 «Пошук рідних і близьких Маріуполь 2022» — спільнота, створена для пошуку рідних, з якими втратився зв'язок під час бойових дій. Там люди діляться своїм досвідом пошуку людей та розповідають про втрату рідних через окупантів.
📌 «Пошук людей під час війни» — тут також можна розмістити оголошення про пошук близької людини. Спільнота покриває всю Україну, але наразі більшість повідомлень там з Маріуполя.
📌 «Пошук зниклих» — ще одна спільнота, створена для пошуку тих хто загубився під час війни.
📌 Також є Google-форма, розроблена Донецькою адміністрацією для людей, які втратили зв'язок з близькими з Маріуполя. У ній потрібно вказати ПІБ зниклої особи, адресу, телефон, особливі прикмети та дату, коли людина востаннє виходила на зв’язок. Також треба вказати контактні дані того, хто розшукує близьких. В адміністрації запевняють, що всі персональні дані будуть захищені.
📌 Шукаю — сайт, створений для пошуку зниклих людей зокрема з Маріуполя, Харкова та Києва. Платформа об'єднала інформацію з кількох каналів і груп. Доступ надається чотирма мовами: українською, англійською, німецькою та російською. Для більш ефективного пошуку розробники просять повідомляти якомога конкретніші відомості про зниклого.
Важливо! Під час пошуку в соціальних мережах варто бути пильними, оскільки є купа шахраїв, які можуть вимагати гроші за інформацію про зниклого.
Зокрема у поліції Донеччини наголошують: якщо зникла близька людина, обов’язково повідомляйте до поліції, не викладайте її дані у сумнівні чати.
Не довіряйте незнайомцям, які пропонують допомогу за передоплату.
Пошук дітей
🔹 Дитина не сама — бот, створений спільно з ЮНІСЕФ та Міністерством соціальної політики України для допомоги дітям під час війни. Тут можна подати заяву на розшук та повідомити про знайдену дитину.
🔹 Всеукраїнська співдружність «Пошук зниклих дітей» — сторінка в соціальній мережі Facebook, створена для пошуку зниклих дітей по всій Україні.
🔹 Служба розшуку дітей — департамент громадської організації «МАГНОЛІЯ», яка і до повномасштабної війни займалася пошуком зниклих дітей.
Списки евакуйованих та тих хто перебуває в укриттях
ДСНС Донецької області зробила список з прізвищами людей, які виїхали з Волновахи та Маріуполя у Покровськ та інші міста Донеччини, де немає бойових дій.
Списки евакуйованих з Маріуполя та тих, хто залишився у сховищах, які постійно оновлюються, можна знайти також за посиланням.
У Facebook за хештегом #маріуполь можна знайти списки людей, які потрапили в лікарню, яких незаконно відправили на окуповану територію чи тих, кому вдалося евакуюватися або, можливо, ще знаходяться в укритті.
Гарячі лінії
☎️ 0800 50 17 20 — гаряча лінія уповноваженої з прав людини. Працює цілодобово.
☎️ 1648 — національне бюро пошуку зниклих безвісти. Тут можна дізнаватись не лише про цивільних, а й військовослужбовців. Для дзвінків з-за кордону: +380 44 287 81 65.
☎️ (066) 577 89 25 — гаряча лінія у Запоріжжі, де збирають списки евакуйованих з Маріуполя та інших міст.
Як це працює на практиці
Ксенія з міста Бердичів розповіла «Східному варіанту», що вона втратила зв'язок зі своєю тіткою Наталією 28 лютого. Протягом двох тижнів не мала жодної інформації про те, чи жива її тітка і де вона перебуває.
Через спільноту «Пошук рідних під час війни» дівчина поширила інформацію про свою рідну людину, а знайомі та друзі «розігнали» її пост в мережі. Спільними зусиллями небайдужих Ксенія знайшла зв'язок з близькими, дізналася найголовніше — живі.
«Згодом певний час знову тиша, очікування і пошуки. І все ж таки зусилля не пройшли дарма і я дізналася, що рідним вдалося виїхати з Маріуполя на територію так званої «ДНР», — зазначила Ксенія.
Наразі вони не мають змоги зустрітися, але можуть спілкуватися.
Важливі поради для пошуку рідних:
🔸 використовуйте максимальну кількість ресурсів, навіть, які вам здаються малоефективними;
🔸 спробуйте максимально детально опитати знайомих, сусідів зниклої людини, навіть невідомих вам людей, які змогли евакуюватися;
🔸 встановіть зв’язок з адміністраторами спільнот тих транзитних міст, куди переважно евакуювали людей з Маріуполя, та надайте залиште дані про людину, яку розшукуєте;
🔸 по можливості згуртуйтеся з шукачами, які зосереджені на тій вулиці чи частині міста де перебували рідні;
🔸 шукайте історії успішного розшуку, можливо там знайдуться додаткові інструменти;
🔸 зберігати спокій, віру та надію в краще.