UA
UA RU
19 Листопада 2024, 15:17
Психологічна допомога для переселенців: як отримати та куди звернутися
Важливо

Психологічна допомога для переселенців: як отримати та куди звернутися

Як переселенцям отримати безплатну психологічну допомогу? Чому варто вчасно звертатися до спеціалістів щодо власних почуттів та переживань? Та які моменти в поведінці людини прямо вказують на те, що їй потрібна психологічна допомога? Відповіді на ці та інші запитання дізнавався Східний Варіант.

Через початок повномасштабного вторгнення росії вимушені переселенці стикнулися з ментальними проблемами. Люди втратили домівки, нажите майно, не менш важким є адаптація на новому місці проживання. Є ті, хто втратив близьких та рідних.

Станом на зараз в Україні є безплатні програми та можливості, щоб звернутися до спеціалістів щодо психологічного стану та власних відчуттів. Докладніше про це в матеріалі.

Чому за допомогою варто звертатися вчасно

Через початок повномасштабної війни в українців та українок значно загострилася потреба в психологічній допомозі. Чи не щодня ми стикаємося з постійним стресом, тривогою, невизначеним майбутнім. Значного психоемоційного потрясіння зазнали вимушені переселенці та переселенки, які покинули рідні домівки, опинилися в тисячах кілометрах від рідних міст та селищ, втратили нажите майно. Дехто втратив найцінніше — рідних людей. Тож питання психологічного відновлення вкрай актуальне для нашої країни.

Звернення до спеціаліста/ки одразу після того, як людина пережила стресову чи травматичну подію, зменшує ризик виникнення психічних розладів та захворювань у майбутньому. Вчасний похід до психолога/ині, психотерапевта/ки або психіатра/ки може стати превентивним способом розв'язання проблем. Якщо ж у людини вже накопичилися переживання та навʼязливі думки, які впливають на якість життя, звернення до фахівця\чині стає необхідністю на шляху до зцілення та відновлення.

Тому вчасне звернення до спеціалістів/ток може або попередити серйозніші проблеми в майбутньому, або покращити якість життя людини тут і зараз. Про це Східному Варіанту розповіла віцепрезидентка Національної психологічної асоціації та співзасновниця її гарячої лінії Валерія Палій.

«Основним показником того, що людині вже варто йти до психолога/ині чи іншого фахівця/чині, є відчуття, що людина самостійно вже не справляється. Кожен та кожна із нас має свої секрети, як ми себе підтримуємо, як ми справляємося зі стресом, як ми себе опановуємо. І коли ці секрети та способи вже не спрацьовують, це знак того, що нам треба звернутися за допомогою», — пояснює пані Валерія.

Валерія Палій

Також звертатися до психолога/ині варто, коли людина відчуває, що певні проблеми або емоційні труднощі заважають її повсякденному життю, самопочуттю, чи відносинам з іншими. Про це розповідає кураторка психологічної служби центрів «ЯМаріуполь» Ганна Часовникова:

«Звернутися треба, коли ви регулярно відчуваєте сильний стрес, хвилювання або тривожність, які важко контролювати, і це негативно впливає на вашу продуктивність та настрій. Коли ви відчуваєте тривалу пригніченість, втрачаєте інтерес до справ, які раніше приносили радість, і не бачите виходу зі свого стану. Якщо виникають проблеми в особистих, дружніх чи сімейних відносинах. Якщо виникають відчуття невпевненості та знецінення себе. Якщо є проблеми з контролем емоцій, професійне вигорання чи пошук сенсу життя.

Ганна Часовникова

Також варто зазначити, що звернення до психолога/ні не завжди вимагає серйозних проблем — це може бути просто бажання краще пізнати себе та розвивати свої сильні сторони. Важливо пам’ятати, що звернення за допомогою є нормальним і здоровим кроком до поліпшення якості життя».

Куди і як звернутися за психологічною допомогою

Сьогодні українці та українки можуть безплатно звернутися за психологічною допомогою.  Наприклад, у Національної психологічної асоціації працює гаряча лінія, на яку може звернутися кожен і кожна. Такі дзвінки є безплатними.

Єдиний номер гарячої лінії Національної психологічної асоціації для дзвінків з України — 0–800–100–102.

«Наша гаряча лінія працює щодня з 10 до 20 години. Також ми маємо ще 21 телефонний номер для тих, хто телефонує із країн Європи. Окрім цього, у нас є інтернет-сайт, з якого людина може зателефонувати нам онлайн. Це зручно для українців та українок із тимчасово окупованих територій. На лінії працюють кризові психологи й психіатри. Люди, які до нас звертаються, можуть отримати повноцінну консультацію телефоном чи через відеозвʼязок, або первинну консультацію лікаря/ки-психіатра/ки, яка охоплює первинний огляд людини та подальше її скерування за допомогою», — розповідає Валерія Палій.

Психологічна допомога для переселенців_04
Фото ілюстраційне. Джерело: Місто Вечірнє

Звернутися на гарячу лінію Національної психологічної асоціації за консультаціями можливо за єдиним номером телефону 0–800–100–102. Дзвінки з України безплатні. Там же розташоване вікно (праворуч у нижньому кутку), у якому можна звернутися до оператора онлайн, або зателефонувати через сайт.

У кожному хабі «ЯМаріуполь», які працюють майже в усіх обласних центрах країни, працюють психологині, які приймають переселенців із Маріуполя.

«Психологині працюють із дітьми, підлітками, молоддю, дорослим поколінням, з військовими та родинами військових. Усі психологині пройшли навчання з військової психології та мають відповідні сертифікати. Консультації проводяться, як індивідуальні у форматі онлайн чи офлайн, так і виїзні за місцем проживання бенефіціарів».

Психологічна допомога для переселенців_04
Фото ілюстраційне. Джерело: Depositphotos

Переселенці та переселенки з інших міста Донецької та Луганської області також можуть отримати психологічну допомогу в хабах, роботу яких організували місцеві чи районні адміністрації.

Адреси та номери телефонів гуманітарних хабів Донецької області знаходяться за посиланням.

Адреси та номери телефонів гуманітарних хабів Луганської області знаходяться за посиланням.

Нагадаємо, що для ветеранів/ветеранок та членів їх сімей працює Гаряча лінія кризової підтримки Українського ветеранського фонду. Щоб отримати психологічну чи юридичну консультацію, треба зателефонувати на номер 0 800 33 20 29, повідомити, який вид допомоги потрібен, та очікувати зв'язку зі спеціалістом/кою.

Також із травня 2022 року працює Всеукраїнська програма ментального здоровʼя «Ти як?», ініційована та започаткована першою леді України Оленою Зеленською. На сайті програми можна знайти контакти різних психологічних організацій та гарячих ліній, на які можуть звернутися українці та українки. Окрім цього, на сайті є інформаційні матеріали з порадами, як опанувати себе.

***

Цей матеріал виданий завдяки програмі «Український фонд швидкого реагування», що втілює IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю громадської організації «Східний Варіант» і не обов’язково відображає погляди IREX та Державного департаменту США

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
19 Листопада Вівторок
16:35

В росії незаконно утримують майже 1700 цивільних, — Лубінець

16:20

У Плані внутрішньої стійкості України є необхідні рішення для євроінтеграції, — Зеленський

16:00

Найактивніше ворог атакував українських захисників на Покровському напрямку

15:59

Підприємців Донеччини запрошують поговорити про грантові програми для бізнесу під час війни

15:56

Знай наших Паверліфтерка з Мирнограда встановила рекорд України серед юніорок

15:50

На рівні громад буде збільшуватися міжнародний компонент роботи з партнерами, які опікуються відбудовою, — Зеленський у плані внутрішньої стійкості України

15:39

Протягом 1 000 днів надзвичайники Донеччини врятували 289 осіб, поранених унаслідок російської збройної агресії

15:35

Громади, які прийняли найбільше переселенців, потребують рішень для більшої інтегрованості людей, — Зеленський у плані внутрішньої стійкості України

15:17

Важливо Психологічна допомога для переселенців: як отримати та куди звернутися

Психологічна допомога для переселенців: як отримати та куди звернутися
15:00

Стійкість держави має базуватися на максимальній ефективності управління в громадах, — Зеленський у плані внутрішньої стійкості України

Стійкість держави має базуватися на максимальній ефективності управління в громадах, — Зеленський у плані внутрішньої стійкості України
14:59

Продуктові набори та питну воду від GEM та HGBF отримали жителі селища Новодонецьке (фото)

14:50

Україна вдарила ракетами ATACMS по Брянщині, а путін змінив підстави для застосування рф ядерної зброї

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: