"Обстріли кожного дня по декілька разів": чим живе прифронтове Курахове
Яка ситуація в Кураховому станом на сьогодні? Скільки людей залишається у місті? Чи працюють комунальні послуги? Та як проходить евакуація? На ці та інші питання Східний Варіант дізнався відповіді в місцевої жительки Тетяни
Сьогодні Курахове розташовується за 5–10 км від лінії бойових дій. Докладніше про те, як місто живе під час повномасштабної війни з росією, уже в матеріалі
Всемеро зменшилася кількість населення
До повномасштабного вторгнення росії в Кураховому проживала приблизно 21 тисяча людей. Зараз — лише 3 тисячі. Люди масово виїжджають через постійні обстріли та близькість до лінії фронту. Попри постійні заклики влади до людей евакуюватися, тут усе ще залишаються діти.
У місті залишаються переважно люди старшого віку та працівники важливих підприємств, робота яких необхідна для підтримки життя в місті. Проживають у Кураховому й переселенці з Марʼїнки, Вугледару та інших міст Донеччини, які зруйновані чи окуповані російською армією. Є люди, які спочатку виїжджали з міста, а потім повернулися через важкі умови проживання в інших областях. Адже оренда житла в більш безпечних регіонах зараз немаленька, і не усі можуть її собі дозволити.
Місто відомо своєю Курахівською тепловою електростанцією, яка до початку російсько-української війни та навіть після її початку живила значну частину Донецької області. Після 24 лютого 2022 року ця ТЕС стала прицільним обʼєктом для російської армії, яка намагається знищити енергетичну інфраструктуру України.
Саме місто також страждає від ворожих обстрілів. Прилітає кожного дня по декілька разів, розповідає місцева мешканка Тетяна. Як і завжди, російська армія не зупиняється перед цивільними обʼєктами та цілиться по них, забираючи життя невинних людей.
«Зараз стало більш небезпечно, тому що долітають КАБи — великі авіабомби», — каже Тетяна.
Станом на сьогодні понад половина багатоквартирних будинків у Кураховому зруйнована через російські обстріли. Зазнало руйнувань і приватне житло. Пошкоджені практично всі школи та дитячі садки. Начальник Курахівської МВА Роман Падун раніше розповідав журналістам, що зараз порахувати точні збитки від руйнувань у місті неможливо.
У Кураховому працює програма «єВідновлення». Комісія МВА виїжджає на місця зруйнованих або пошкоджених домівок, усе фіксують та оформляють протоколи. Але виплати за зруйноване або пошкоджене житло виплачуються лише за приватне житло. За багатоповерхівки виплати будуть уже після завершення війни, повідомляв Роман Падун.
Станом на зараз у Кураховому працюють усі комунальні послуги: у домівках людей є світло, газ та вода, щоправда, технічна.
«У місті стоять великі баки. І кожного ранку автомобілем туди привозять очищену воду. Люди приходять та набирають собі в баклажки. Це повністю безплатно. Тож доступ до чистої води ми маємо», — каже Тетяна.
У місті продовжують працювати продуктові магазини. Додатково для населення видають гуманітарну допомогу. Працюють аптеки та амбулаторії, тож люди мають доступ до медикаментів та медичної допомоги. Люди старшого віку згідно з графіком отримують пенсії, субсидії та соціальні виплати.
Щоденна евакуація
У Кураховому, як і у всій Донецькій області, продовжуються заходи з евакуації населення. Звідси до Дніпра курсує безплатний евакуаційний автобус, яким мешканці міста можуть виїхати з родинами. Додатково курсують приватні перевізники, рейсовими автобусами яких можна дістатися Дніпра, Покровська, Краматорська, Запоріжжя тощо. З цих міст мешканці мають можливість їхати далі Україною залізничним сполученням.
Щовівторка безплатний соціальний автобус рушає з Курахового до Дніпра та Кривого Рогу через населені пункти Новоселидівка, Гірник, Цукурине, Селидове, Покровськ, Першотравенськ, Павлоград. Для виїзду треба записатися заздалегідь за номером: 050–14–24–051.
Додатково з евакуацією з міста допомагає Гуманітарна місія «Проліска».
Номер телефону Гуманітарної місії «Проліска» в місті Донецькій області: 066 337 01 28.
Всеукраїнська «гаряча лінія» волонтерів: 093 202 22 23; 096 404 10 34.
***